Antoine Cierplikowski

Król fryzjerów, fryzjer królów

Wydanie
Znak, Kraków, .
Liczba stron
416
Wymiary
16,5 × 24,0 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788324030507
Waga
0,74 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Zanim pani do mnie przyszła, była pani brzydka, nikt nawet nie chciał na panią spojrzeć, ja panią odmieniłem, proszę spojrzeć w lustro. Jeśli to się pani nie podoba, proszę wyjść i nie wracać! Zawsze wracały. Chłopak z Sieradza wyjechał do Paryża z 5 frankami w kieszeni. Wkrótce czesał cały świat. Kreował wizerunki największych sław, jak Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo czy Pola Negri. Jego klientkami były królowe i księżniczki. Jednak to on wydawał im rozkazy. A one to kochały. Uwolnił kobiety od długich włosów, choć wielu uważało to za dzieło szatana. Moda na fryzury Antoine’a rozprzestrzeniała się jak epidemia. Nawet Eleonor Roosevelt czekała grzecznie w kolejce w jego salonie. Wyszła z niego z fryzurą na chłopczycę. Ameryka oszalała. Cierplikowski konsekwentnie budował swoje imperium. Salony przyjaciela gwiazd i koronowanych głów można było spotkać we wszystkich modnych miejscach ówczesnego świata. Pisano o nim, że stworzył współczesną kobietę. Trudno o drugiego Polaka, który zrobił tak oszałamiającą karierę. Mistrz elegancji, prowokator i oryginał, który sypiał w kryształowej trumnie. Przegrał tylko raz, gdy zdecydował się żyć w swej prawdziwej ojczyźnie. Jego sztuka okazała się zbyt trudna dla przaśnego PRL-u. Za swój wielki talent, który pozwolił mu stanąć na szczycie świata, zapłacił wysoką cenę. Zmarł zapomniany. Przepadło jego imperium. W Polsce mało kto o nim pamiętał. Aż do dziś…

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Billy Wilder urodził się w Suchej Beskidzkiej, Bracia Warnerowie (założyciele wytwórni filmowej Warner Bros.) urodzili się w Krasnosielcu na Mazowszu, a Antoni Cierplikowski – tytułowy Antoine - człowiek, który zrewolucjonizował wygląd i styl kobiet w XX wieku urodził się Sieradzu.. Dopiero lektura książki uświadamia jaką pozycję zajmował ten człowiek znikąd w świecie mody. Syn szewca i krawcowej z Sieradza podbił Paryż, Hollywood i cały ówczesny świat. Duże brawa dla autorki za przybliżenie postaci kompletnie w Polsce nieznanej.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Niesamowite, że o tym człowieku się nie pamięta i nie mówi. Książka świetnie uzmysławia jaki miał wpływ na kobiety i ich styl. Opisuje kształtowanie się gwiazdy fryzjerstwa, która otacza się elitą. Czytając dowiemy się również jak ta sama gwiazda gasła w samotności. Dziwactwa pana Antoine'a są wisienką na torcie.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Rewelacyjnie napisana biografia, w którą pani Marta bez wątpienia włożyła ogrom pracy. To historia życia Antoniego Cierplikowskiego - niezwykłego fryzjera znanego na całym świecie, a tak bardzo niedocenionego i zapomnianego w rodzinnym kraju. Antoni, a właściwie Antoine był prawdziwym artystą, który dyktował nowe trendy i potrafił nakłonić swoje klientki do szalonych zmian. "Twierdził, że kobieta jest piękna tylko wtedy, kiedy czuje się piękna i chciała takie poczucie budzić swoimi fryzurami. Nie miał sobie równych, a kobiety w jego fryzurach wyróżniały się spośród innych". Książka warta przeczytania!

Przeczytaj całą opinię
2016-10-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Trudno uwierzyć, że tak mało się mówi o takim człowieku! Szalenie interesująca postać, której historię czyta się bardzo szybko. O początkach czynności zupełnie, w dzisiejszych czasach, naturalnych w dziedzinie fryzjerstwa stworzonych przez Polaka. Polecam wszystkim miłośnikom mody i piękna.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Jestem pod ogromnym wrażeniem, jaki wywołał na mnie ten człowiek! To niesamowite, że tak mało się o nim mówi, a przecież był to człowiek wybitny. Składało się na to wiele czynników, jednak najważniejszym był talent i pasja wkładana w to co robił. Któż nie chciał by, tak jak on, pracować w zawodzie który tak kocha i sprawia radość? Tego chyba nawet nie można nazwać w tym wypadku "pracą". I jeszcze zbić na tym niewyobrażalną fortunę. Książkę czyta się jednym tchem. Jest jak fascynująca powieść, która pochłania człowieka do reszty. A przecież wszystko co opisane, działo się naprawdę! Z prawdziwym żalem i smutkiem czytałam koniec, jak Mistrz odchodził w zapomnienie, razem z epoką w której żył. A przecież Polacy, uwielbiają chwalić się i chełpić wybitnymi jednostkami, które na świat przyszły w kraju nad Wisłą. Dlaczego zapomnieli o nim? Mam nadzieję, że o Antoine de Paris będzie coraz głośniej.

Przeczytaj całą opinię
2016-05-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Czytając tę książkę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wolałabym zapoznać się z barwną postacią Antoine'a w formie powieści. Ze względu na oczywisty brak wystarczających informacji źródłowych, nie dowiemy się wiele na temat tego, kim Antoni Cierplikowski był naprawdę. Poznanie jego "publicznej" twarzy i sukcesów jest jednak sano w sobie bardzo wartościowe, czasem wręcz szokujące jak wielkie osiągnięcia mogą łatwo zostać zapomniane. Sama pozycja, mimo przywoływania pewnych kontrowersji, wydaje mi jednak się zbyt czołobitna (opisany w książce gwałt (!) opisany jest leciutko i bez większych komentarzy), brak mi też dokumentacji pewnych twierdzeń (uczuć żony, ich relacji, powodów konfliktów). Muszę podkreślić, że widać w książce ogrom pracy badawczej, czasem jednak przytłaczała mnie niekończąca się lista nazwisk, opisów miejsc, pewien brak emocji biorący się z badawczej, nie rozrywkowej natury książki. Ostatecznie jednak przyznaję, że jest to naprawdę wartościowa i potrzebna na polskim rynku wydawniczym pozycja, z którą warto się zapoznać.

Przeczytaj całą opinię
2016-03-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Historia pewnego Polaka, który na początku XX wieku miał odwagę wyjechać (jako nastolatek) do wielkiego Paryża i zrewolucjonizował świat. Słyszałam co nieco o Anonim Cierplikowskim, wiedziałam, że to ON pierwszy obciął kobiece włosy na tzw. "chłopcycę", ale nie wiedziałam, że to w JEGO salonie po raz pierwszy zastosowano suszarki! "Antoine" to świetnie opowiedziana historia nie tylko polskiego fryzjera, ale też Paryża na przełomie wieków i zwyczajów, obyczajów ówczesnych elit. Książka ma pewne "smaczki": obcięcie włosów kobiet było takim szokiem, że wzrosła liczba rozwodów, a księża z ambony dopatrywali się w tym działania szatana; szokiem dla społeczeństwa było propagowanie przez Antoniego mycia włosów przed strzyżeniem (bo do tej pory fryzury układano na brudnych, klejących się od pomad i kosmetyków włosach, które myte były raz na jakiś czas).

Przeczytaj całą opinię
2016-02-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Fascynujący człowiek i znakomita biografia. Pochłaniałam strona za stroną i gdy dotarłam do końca poczułam żal,że tak szybko się skończyło. Chłopak z głową pełną marzeń i niezachwianym przekonaniem,że jest wyjątkowy ,wyrwał się z dusznej,rodzimej zaściankowości i zdobył świat. Spełnił swoje marzenia,osiągnął sukces i zmarł zapomniany. Niektórzy uznają,iż skończył na samym dnie a upadek był konsekwencją Jego arogancji. Każdy geniusz to po części artysta a w części szaleniec i trudno oczekiwać aby ich życie było zwyczajne a czyny pospolite. To właśnie pospolitość i kicz raziły Antoinea najbardziej. Kochał piękno i elegancję i przez całe życie składał je w darze kobietom. Dla wielu był czarodziejem i cudotwórcą. Ciekawe czasy,ciekawy człowiek i ciekawa książka.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Niesamowita książka o niesamowitym człowieku. Kilka razy szeroko otwierałam oczy ze zdumienia jak to się stało, że zapomniano o p. Cierplikowskim.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951

Świetna biografia chłopaka z Sieradza, który został najsłynniejszym fryzjerem świata w latach 20 i 30 ubiegłego wieku. Dzięki niebanalnej osobowości bohatera (artysty, ekscentryka, kreatora i wizjonera, homoseksualisty, mecenasa sztuki, dyktatora mody i patrioty w jednej osobie) nie sposób się nudzić podczas czytania. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2015-08-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/248951
z 2