Bieguni

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Wymiary
14,0 × 12,5 cm
Typ publikacji
Płyta CD
Nośnik główny
CD-MP3
Ilość nośników
1
Oprawa
Digipack
ISBN
9788308065600
Waga
0,06 kg
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie twardej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Bieguni
2019, Literackie
0
34,41
Bieguni
2019, Literackie
460

Pokaż też wydania niedostępne (1)

Kategorie

Opis książki

Jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat. Pierwsza polska książka uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera, otrzymała również Literacką Nagrodę Nike 2008 i nominację do National Book Award 2018. Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie. „Czym jest powieść? Książkę zdobywczyni Międzynarodowej Nagrody Bookera czyta się jak wnikliwą odpowiedź na to właśnie pytanie (…). Biegunów cechuje charakterystyczna dla intymnego dziennika fragmentaryczność i mariaż magii z atmosferą cudowności. To zaskakująca, zabawna podróż do najbardziej nieuchwytnego z miejsc – istoty człowieczeństwa".

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Lubię książki o podróżach. "Bieguni" ociera się o metafizykę podróży - jak dla mnie rewelacja!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Mądra, ale ostrzegam trochę chaotyczna , książka o opowiadaniu.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Przede wszystkim rzuca się w oczy piękny język. Bez dwóch zdań — jest niezwykle bogaty, czyta się z przyjemnością. Ale dość szybko okazuje się, że z fabułą o wiele gorzej niż z budową wypowiedzi. Podobno mniej więcej w jednej dziesiątej utworu czytelnik już powinien wiedzieć, o co chodzi protagoniście, do czego dąży, co mu w tym przeszkadza. A tu jedna dziesiąta mija, za nią jedna czwarta, połowa... I ciągle mamy zbiór krótkich, najczęściej kilkustronicowych refleksji związanych z podróżowaniem, przygód, które spotkały różnych podróżników, ludzi napotkanych na szlaku... Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2017/02/bieguni-przerost-formy.html

Przeczytaj całą opinię
2017-02-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Chyba nie zrozumiałem, ale raczej do niej nie wrócę.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Postanowiłem sięgnąć po losową literaturę w języku polskim. Padło na znane nazwisko Tokarczuk, pierwsze spotkanie. Zawsze miałem wrażenie, że może to być literatura nie w moim stylu. Postarałem się jednak podejść do lektury bez uprzedzeń. Bieguni, opis z tyłu książki ciekawy, enigmatyczny. Jednak w środku coś innego niż się spodziewałem. Książka zbudowana jest z fragmentów, które można powiedzieć są ułożone losowo. Większość nie ma ze sobą za wiele wspólnego, nieliczne są kontynuowane przez dłuższy czas. Występują też krótkie wstawki, przemyślenia, niektóre ciekawe, jednak zdecydowana większość ulatuję z głowy i nie pozostawia po sobie śladu. Rozumiem koncepcję książki, luźne powiązane ze sobą fragmenty za pomocą motywu podróży, ruchu. Objawia się tu jednak przerost formy nad treścią, interesujących fragmentów jest mało, a reszta tylko jest. Podobny problem występował jak dla mnie w Ulissesie, sama forma to jak dla mnie za mało i brakuje w tych pozycjach jeszcze treści, fabuły która by pozostawała w pamięci, a nie służyła tylko przedstawieniu pewnej formy. Język jest można powiedzieć wyszukany, literacki, jednak odnoszę wrażenie, że jest to sztuka dla sztuki, wiele wyrazów użytych, żeby tylko pokazać, że autorka je zna. Nie żebym miał problem z odbiorem, na szczęście czyta się szybko, strony są lekko zadrukowane. Co do nieomylności to akurat strona 186 lub 184 opisywana osoba zajmująca się odciskami palców, śladami na miejscach zbrodni ich ujawnianiem i zabezpieczaniem to kryminalistyk bądź technik kryminalistyki, opisany w tym miejscu kryminolog bada społeczne podstawy przestępstw itp. Nie zajmuję się miejscem zbrodni fizycznie. W biegunach występuje również wiele opisów naturalistycznych. Wszelkie narządy, robienie z nich preparatów i tak dalej jest szeroko opisywane w wielu miejscach. Miał to być jakiś motyw przewodni, jednak jak dla mnie bez pozostaje bez jakiejś puenty. Opisy są trochę przydługie i większej ilości, odrobinę niesmaczne. Za wiele więcej z tej książki nie dałem rady wyciągnąć, pozostanie bez echa, nagrody to chyba trochę za dużo jak na to co zostało zaprezentowane, ale mogę się nie znać.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Inna ale warto przeczytać

Przeczytaj całą opinię
2017-01-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Pozwolę sobie zacząć cytatem, Pani Tokarczuk: ,,Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczania świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji." Ten postulat udało się autorce zrealizować w sposób bezbłędny. Dobry styl - czytało się lekko i szybko, choć brakowało mi odkrywczego przesłania, czegoś, co by mnie urzekło. Muszę jednak przyznać, że po kilku miesiącach od zakończenia czytania okazało się, że książka ma większe walory poznawcze niż wydawałoby się pierwotnie (podejrzewam, że za zasługą obficie powplątywanych w fabułę - jeśli mogę to tak nazwać - ciekawostek).

Przeczytaj całą opinię
2016-12-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

"Bieguni" ("Biegunów"?) kupiłam dobrych kilka lat temu w antykwariacie, za grosze. Byłam świeżo po przeczytaniu "Prowadź swój pług przez kości umarłych", a że nie do końca znałam jeszcze twórczość Tokarczuk, toteż wydawało mi się, że każda jej książka będzie utrzymana w takim stylu. Dlatego też dałam się skusić na "Bieguni"...ogólnie rzecz biorąc liczyłam na powieść - zwartą, jedną historię. Okazało się inaczej. "Bieguni" to luźne refleksje autorki na bardzo różne tematy. Mamy tu kilka dłuższych opowieści, ale w większości są to fragmenty, pozornie ze sobą niezwiązane. Książka leżała więc w mojej biblioteczce bardzo długo, bo nie jestem miłośniczką takiej literatury i zwyczajnie mnie od niej odrzucało. Aż do teraz, kiedy to zaczęłam mozolnie nadrabiać zaległości z mojej własnej półki. Wzięłam "Bieguni" do ręki z myślą, że pewnie nie przebrnę do końca, a ściślej mówiąc - utknę już na początku. A tu jakie zaskoczenie! Po dwóch godzinach byłam już w połowie lektury! Wprawdzie nie będzie to moja ulubiona książka, ale na pewno zaliczę ja do jednej z ciekawszych. Styl Tokarczuk na dłuższą metę do mnie nie przemawia, ale większość z tych luźnych, drobnych fragmentów zainteresowała mnie na tyle, że chciałam czytać dalej. Polecam...jednak warto dać każdej książce szansę :)

Przeczytaj całą opinię
2016-11-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Książka rewelacyjna tylko trzeba ją przeczytać w odpowiednich warunkach, bo może być melancholijna. Nie polecam czytać jej jesienią, bo można się na prawdę zdołować. Ale warta tych przemyśleń.

Przeczytaj całą opinię
2016-11-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701

Bieguni. Ludzie, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu. Ciągle podróżują, szukają nowych wrażeń, doświadczeń, miejsc. Nie potrafią się zakorzenić w żadnym miejscu. Bycie w drodze to cel ich życia. Podróże, mniejsze, większe, ruch, poczucie, że coś nowego czeka za rogiem. Kiedyś Bieguni to wyznawcy odłamu Prawosławia. Dzisiejsi bieguni to ludzie, którzy czują, że świat należy do nich. A stanie w miejscu to stagnacja. Brak ruchu ich męczy, powoli zabija od środka. Książka jest trudna, momentami lekko nużąca. Nierówna. Ale w tym jej urok. Całość oceniam wysoko. To była pouczająca podróż razem z Olgą Tokarczuk.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/255701
z 16