Broad Peak. Niebo i piekło

Wydanie
Poznańskie, Poznań, .
Liczba stron
432
Wymiary
16,5 × 22,0 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788379763450
Waga
0,71 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Czy wraz z tragedią na Broad Peaku kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

Opinie czytelników

(3.87)
509 ocen, w tym
54 opinii
5
23
4
28
3
3
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Nigdy nie przypuszczałam, że tak wciągnie mnie książka o sporcie, o którym pojęcie miałam takie, że istnieje. Autorzy przedstawiają wydarzenia z marca 2013 roku, jednocześnie przybliżając historię polskiego himalaizmu. Nakreślają sylwetki uczestników wyprawy na Broad Peak, ale także innych polskich wspinaczy. Starają się nie oceniać ludzi, lecz spróbować zrozumieć ich wybory (które dla zwykłego człowieka, który nigdy nie był na takiej wyprawie i wysokości nigdy nie będą zrozumiałe). Całość przeplatana jest opowieściami z wielu polskich wypraw w najwyższe góry świata. Naprawdę świetnie się czyta!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Książka o wielkiej tragedii jakich w górach jest dużo. Super się czyta. Jedna z moich ulubionych . Polecam

Przeczytaj całą opinię
2017-03-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Kompendium wiedzy o polskim himalaizmie. Książka czytana w każdej wolnej chwili od 4 dni, czego efektem, po tygodniu dość ciężkiej pracy jest niemal zgon. Świetna, żywa, kompetentna relacja nie tylko z Broad Peak, ale w niezwykle finezyjny sposób łącząca ze sobą losy wielu wspinaczy i ich drogi na różne góry, nie tylko ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum. Broad Peak jest spoiwem, ale i soczewką, w której skupiają się minione i przyszłe historie, perspektywą, z której patrzymy na inne tragedie i sukcesy w górach wysokich. Są pytania o to co dalej i fantastyczne wspomnienia o tym, co już było i czego milczącym świadkiem stały się- jak jest napisane w zakończeniu książki- góry. Genialny rozdział "Rodzina góry przenosi", traktujący o najbardziej fascynujących mnie sprawach- pasji, ryzyku, poświęcaniu, przeciąganiu granicy pomiędzy posiadaniem rodziny, a narażaniem życia i zupełnym się z nią nie liczeniem. Książka, która pomimo to, że to prawie niemożliwe w dość skłóconym środowisku ludzi gór, naprawdę jest obiektywna. I genialna rozmowa autora- Przemysława Wilczyńskiego, z ojcem Ludwikiem- himalaistą. Zakończę dwoma cytatami, przy których warto się zatrzymać. "Są dwie wartości: wolność i bezpieczeństwo, tak do znudzenia powtarzam. Obie są absolutnie konieczne dla godnego czy choćby znośnego ludzkiego życia- mówi w wywiadzie udzielonym Justynie Dąbrowskiej Zygmunt Bauman. - Tu szkopuł kolejny: nie można ich pogodzić. Jeszcze nikt nie znalazł tego arystotelesowego złotego środka. Zawsze brakuje nam albo trochę wolności, albo trochę bezpieczeństwa. To Freud odkrył, że życie jest ustawicznym handlem wymiennym między wolnością a bezpieczeństwem. Coś za coś." "Człowiek wpadł w ten surowy, biały świat i będzie go pragnął do końca życia. Lecz w tym surowym świecie będzie też pragnął rodziny i bliskich. Kompromis nie istnieje." Aż grzech nie sięgnąć po taką książkę.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Jednym tchem, a to rzadkość.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Ktoś mógłby powiedzieć, że to kolejna książka o tragedii na Broad Peak, dodatkowo ukazująca się mniej więcej w tym samym czasie co „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Racja, książka kolejna, ale jak bardzo inna. Dla autorów – Bartka Dobrocha i Przemka Wilczyńskiego – tragiczne wydarzenia na ośmiotysięcznym szczycie stanowiły pretekst między innymi do przybliżenia historii polskiego himalaizmu, „Lodowych Wojowników”. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego napisana jest z niezwykłą rozwagą, czytelnik nie znajdzie w niej ocen postępowania poszczególnych osób, gdyż ich nie powinno być… W zamian natomiast przedstawione są sylwetki uczestników wyprawy – ciekawostką jest fakt, że brakuje rozdziału dotyczącego Artura Małka (celem poznania przyczyn odsyłam do książki) - pomagające zrozumieć ich marzenia, zobaczyć Świat ich oczami. Dla mnie te rozdziały były swego rodzaju perełkami, autorzy pokazali prawdziwy kunszt dziennikarski. Lektura książki to również opis wydarzeń, które miały miejsce po tragedii, kiedy na porządku dziennym były oskarżenia, polemiki, dyskusje dotyczące himalaizmu w ogóle. Oczywiście, to również czas raportu PZA, któremu poświęcony jest osobny rozdział. Książkę czytałem z przyjemnością. Autorzy wykazali się rzetelnością, pozwolili czytelnikowi ocenić wyprawę i wszystko, co było z nią związane. Z całą pewnością pozycja ta pozwala lepiej „zrozumieć góry”.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Chyba najlepsza książka o tym co wydarzyło się na Broad Peak. Ale nie tylko o tym. Także o ludziach gór. Najwyższych. Ksiązka dajaca obraz nie tylko osób zaangażowanych osobiście w wydarzenia, ale pokazująca całe środowisko. I nie chodzi bynajmniej o jakis portret zbiorowy chociaż ja osobiście potrafię go sobie stworzyć. To jest świetny reportaż i bynajmniej historyczny bo sprawa "Broad Peak" żyje ciagle w mediach, wśród ludzi zwiazanych z górami, wśród "ICE Warriors". "Broad Peak Niebo i Piekło" to , mimo ściśle okreslonego tematu poddaje pod rozwagę wiele aspektów z górami, z ta górą, nie majacymi pozornie nic wspólnego. Nie napiszę o nich. Nie chcę sam siebie wprowadzić w rolę "oceniacza" ludzi i sytuacji w których bohaterowie ksiazki sie znależli. Zdaje sobie sprawę, że ta opinia kosztuje mnie wiele. Kocham góry, podziwiam od zawsze ludzi gór, takze górali, po prostu. A że ta akurat ksiązka z jednej strony podziw ów utrwala w stopniu pełnym, z drugiej zaś pokazuje, że kazdy z nas ma swój "limit". Nawet owi "Polish Ice Warriors". Bardzo wazna dla mnie pozycja. Wypożyczyłem, ale...już kupiona. Dlatego tym razem tak bez żarcików i aluzji. No. Raczej.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Bardzo dobra książka. Znałem dość dobrze fakty tragedii na Broad Peak ale książka przedstawiła wiele faktów, których nie znałem. W sposób bardzo szeroki autorzy opisują wydarzenia i postacie dramatu.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Książka trzyma od samego początku do samego końca w napięciu. Opowiada historię tragedii z Broad Peak w 2013 roku z wielu, różnych punktów widzenia. Autorzy pozwalają czytelnikowi samemu podjąć ocenę tamtejszych wydarzeń... Choć, co my szaraczki, siedzący głównie na nizinach, możemy powiedzieć o TAKIEJ wyprawie? Przy -20 płaczemy, że zimno, ślisko i zimo precz, byle szybciej do tramwaju czy do domu, a oni tam w niższych temperaturach, w namiotach, albo i bez, w szalejących wiatrach, przy wyczerpaniu fizycznym, idąc pod górę, a do tego jeszcze na takiej wysokości, z małą ilością tlenu w powietrzu....

Przeczytaj całą opinię
2016-09-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Dobra i bardzo rzeczowa książka. Polecam znacznie bardziej niż książkę Hugo Badera.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984

Tę polecam zamiast Hugo-Badera.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222984
z 6