Być jak płynąca rzeka

Wydanie
Świat Książki, Warszawa, .
Liczba stron
288
Wymiary
12,5 × 20,0 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788377996157
Waga
0,27 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Stanisławska Zofia
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Rozważania estetyczne, obserwacje natury ludzkiej, twórczość czysto literacka, opowiadanie o zwykłej codzienności... Te i inne tematy zachęcają do zgłębienia oryginalnego, wielopłaszczyznowego pisarstwa brazylijskiego pisarza Paula Coelho. Być jak płynąca rzeka jest wyborem krótkich, lecz głębokich tekstów, które pozwalają jak nigdy dotąd poznać myśli i obraz świata widziany oczami sławnego autora. To niepowtarzalna szansa napawania się wyważonym i pełnym refleksji spojrzeniem na życie... To możliwość uchwycenia istoty filozofii, która niespostrzeżenie staje się literaturą.

Opinie czytelników

(3.15)
3455 ocen, w tym
166 opinii
5
57
4
57
3
31
2
10
1
11
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

" Być jak płynąca rzeka", sięgnąłem po tą pozycje ze względu na jeden z cytatów:" Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót (...). Autor w swej książce zamieścił kilka krótkich rozważań dotyczących ludzkiej egzystencji. Odczułem to także, jako coś w formie poradnika, w którym autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami na takie tematy jak: życie, młodość, empatia, miłość, dobro, zło, wojna, śmierć, przemijanie. Narzuca on czytelnikowi zasady i wytycza kierunki jakimi powinniśmy się kierować, ażeby tą drogę przebyć mądrze. Wiedzę tą czerpie ze swojego doświadczenia, jak i z przeżyć innych, którzy na nim wywarli jakiś wpływ. Coehlo przytacza mnóstwo uniwersalnych prawd, jakie przez wieki stworzyła ludzkość i zebrała je w swoich religijnych księgach. Felietony te, są w dużym stopniu, jego widzeniem i pojmowaniem świata, a zarazem chęcią nakierowania, na tą drogę - czytelnika. Ogólnie wszystko pięknie, każdy ma prawo próbować naprawiać świat i pobudzać do tego innych. jednakże większość tych uniwersalnych prawd, powstała przed wiekami, oczywiście odcisnęła swoje piętno na ludzkim rozwoju, ale w wielu przypadkach, nie pomogła człowiekowi, który przez stulecia i tak siał zniszczenie i wojnę. Pisarz za dużo filozofuje i upraszcza, ludzka natura to niestety- także spora doza zła. Paulo Coehlo w większej części swych krótkich tekstów odnosi się do rożnych religii i ich wspólnego Boga, niekiedy zapominając, iż w imię wiary, przelały się przez świat prześladowania i wojny, zabierające ogrom istnień ludzkich. Oceniając książkę, uważam, że nurt tej rzeki nie poniósł mnie z łagodnym prądem, wręcz przeciwnie - prawie się utopiłem.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

Rozczarowanie i życiowa nauczka w jednym

Z tą książką walczyłem chyba porządny miesiąc. I chcę na wstępie dodać, że słowo "walczyłem" zostało tutaj użyte przeze mnie z ogromną przykrością i rozczarowaniem...Byłem bardzo podekscytowany na przeczytanie "Być jak płynąca rzeka". Rozmyślania o życiu i rady na poprawę samopoczucia są zawsze w cenie. I tak zaledwie po paru pierwszych rozdziałach oczarowanie opadło, zastąpione przez rozczarowanie. Teksty chwilami były aż nazbyt filozoficzne, czasem się nawet "kupy nie trzymały" (to jest już moje odczucie, może po prostu nie potrafię ich wcielić w swoje życiowe doświadczenia) i momentami wręcz się zmuszałem, żeby czytać książkę Paula Coelho w skupieniu, tak by wyciągnąć z niej jak najwięcej. Bezskutecznie. W pewnej części przeleciałem książkę po łebkach.ACZKOLWIEK. W pamięci mi zapadło kilka bardzo ważnych dla mnie tekstów, bardzo personalnych, ich przesłanie zapamiętałem i zapamiętam na zawsze, gdyż całkowicie zmieniły moje myślenie i za to jestem autorowi wdzięczny. Może jestem po prostu zbyt młody, żeby zrozumieć prawdziwy cel tego zbioru tekstów, esejów i opowiadań. W końcu sam Autor miał na swoim karku wiele lat przeżyć - wręcz niewiarygodnych, jak można pomyśleć chwilami.W każdym razie moja przygoda z Paulem Coelho dopiero się zaczyna. Postanowiłem rozpocząć od czegoś związanego z autobiografią, nieco się na tym potknąłem. Liczę jednak, że to się poprawi przy kolejnych lekturach. Do książki "Być jak płynąca rzeka" wrócę jeszcze w przyszłości.

Przeczytaj całą opinię
2015-05-25
źródło: http://www.empik.com/p1044512748,ksiazka-p

Krótkie, ale poruszające czułe punkty serca opowiadania autora, podobają mi się bardziej niż jego powieści. Czytałam z uśmiechem na twarzy i o dziwo, przepełniona radosnym spokojem. Tym razem do mnie trafił.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

Książka warta przeczytania dla osob , ktore nie wiedza jak odnaleźć się w tej przytlaczajacej otchłani.Autor pojazuje jak wazne jest pozytywne duchowe i fiz nastawienie.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

" Religia ma o tyle wartość, o ile uczy żyć i umierać" - ks.R.Rogowski Pisarz, któremu co niektórzy przedstawiciele literatury zarzucają firmowanie literackiej twórczości łatwych rozwiązań trudnych kwestii życiowych. Taki zarzut nie przeszkadza temu, że Coelho pozostaje jednym z ulubionych, dość poczytnych pisarzy naszych czasów. Książkę otrzymałam w podarunku. Dotąd, przeczytałam ze dwie czy trzy jego powieści, z których najbardziej przypadła mi do serca sfilmowana" Weronika postanawia umrzeć". Obecna publikacja w poręcznym wydaniu kieszonkowym z portretem pisarza na okładce, jest zbiorem tekstów, które były publikowane w prasie światowej. Coelho uważa się za pielgrzyma świata, zmienia " kraje częściej niż buty, jak mawiał Bertolt Brecht". Zamieszczone teksty mają charakter osobistych doświadczeń Autora i nie tylko. Z wielu spotkań, wydarzeń króciutkich - innym razem dłuższych - relacji, wyłania się psychologiczny i duchowy wizerunek człowieka pióra ( i komputera) epoki współczesnej. Opowiada o swoich preferencjach, ulubionych pisarzach, książkach, o tym, co w życiu najważniejsze, o wsłuchiwaniu się w głos duszy itd. Obala niektóre mity. Jako obywatel świata, mieszka oryginalnie w jednej z pirenejskich wiosek we Francji, w starym wiatraku przerobionym na dom, wśród "pól, zapachu ziół..." Niektóre z tekstów, jak na przykład te: " Muzyka w kapliczce", " Pianista w centrum handlowym", czy " Człowiek, który wierzył w swoje sny" ( o św.Józefie), nazwałam perełkami - mają piękną wymowę. Inne, to porady, rady, instrukcje, wskazówki dla potencjalnego czytelnika(m.innymi jak chodzić po górach), wystosowane na podstawie własnych lub cudzych przeżyć, doświadczeń, historii, bądż wspomnień. Wielość porad nuży! Jako pielgrzym przez życie, Coelho jest człowiekiem i pisarzem uduchowionym z nutkami mistycyzmu. Tolerancyjny - ceni każdą religię, wszystkie uznaje za wartościowe. Być może dlatego, jego dawne zainteresowanie okultyzmem i sektami( budzi zdumienie) zaprowadziło go w grożne i niebezpieczne rejony zła, za co zresztą zapłacił wysoką cenę. Rzecz przynajmniej w tej publikacji owiana jest tajemnicą.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

Twórczość Paulo Coelho jest znana milionom czytelników na całym świecie. Jedni go ubóstwiają i czekają z niecierpliwością na kolejną książkę, inni go nie cierpią i bardzo krytycznie podchodzą do każdej jego literackiej propozycji. Tyle ile ludzi, tyle też jest opinii. Może się wydawać, że o książkach Coelho napisano już wszystko. Opinie o nim płyną ze wszystkich stron świata i we wszystkich prawie językach. Zastanawiałam się, czy w ogóle powinnam napisać swoją opinię na temat książki „Być jak płynąca rzeka”. Zwłaszcza dlatego, że ukazała się ona kilka lat temu i na jej temat istnieje już bardzo dużo recenzji. Jednak chęć podzielenia się moimi własnymi spostrzeżeniami okazała się silniejsza. Powyższa książka trafiła w moje ręce dzięki mojemu bardzo dobremu koledze, który dość dobrze zna mój gust literacki i postanowił mi ją podarować, czym sprawił mi dużą radość. Zwłaszcza, że książka okazała się naprawdę dobra. „Być jak płynąca rzeka”, to zbiór kilkudziesięciu krótkich rozdziałów, które czyta się zaskakująco szybko. Nie tworzą one spójnej całości dlatego w zależności od czytelnika, można czytać je po kolei lub wybiórczo. Zawarte są w nich historie związane bezpośrednio z autorem, jak również historie zasłyszane, bądź przeczytane przez niego. Jednakże tych pierwszych jest o wiele więcej. Autor dzieli się z nami swoimi przeżyciami, przemyśleniami i doświadczeniami. Jego słowa, choć często ukryte, są pod płaszczem prostych historii, zawsze niosą ze sobą głębsze przesłanie. Niekiedy może się wydawać, że ma on konkretne spostrzeżenia na dany temat i wręcz narzuca swoje zdanie. W innych przypadkach nakierunkowuje nasz tok myślenia na pewne tory, pozostawiając nam przestrzeń, którą możemy, a nawet powinniśmy zapełnić swoimi własnymi myślami, emocjami oraz przemyśleniami. Najważniejsze jest to, że poniekąd zmusza nas do przeanalizowania pewnych sytuacji, co może być zbawienne dla nas samych, ponieważ człowiek, który potrafi dostrzegać pewne sprawy, wyciągać własne wnioski, jest o wiele odporniejszy na podążanie ślepo za tłumem w tzw. owczym pędzie. Coelho w powyższej propozycji hołduje takim wartościom jak tolerancja, miłość, empatia, wzajemna pomoc. Pragnie byśmy potrafili wsłuchać się w samych w siebie, nie zapominając o umiejętności obserwacji otoczenia, przyrody, innych ludzi i czerpania z tego cennych nauk. Jeśli ktoś z was podobnie jak ja nie miał okazji do zapoznania się z omawianą książką, zachęcam aby to zrobić. Natomiast ci z was, którzy już ją czytali, może powrócą do niej po raz kolejny, odkrywając na nowo przesłanie, które z niej płynie.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

Pseudofilozoficzny bełkot. Nie polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

Wygrałam tą książkę zajmując 1 miejsce w szkole w czytaniu... jestem z niej dumna. Paulo pisze trudne, "ciężkie" książki, ale dzięki tej książce zaczęłam czytać wszystkie jego.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

Zbiór opowiadań na różne tematy. Jedne czyta się przyjemniej inne trochę gorzej, ale generalnie uważam książkę za dobrą.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153

Zasłyszane i własne historie pozwalają poddać się refleksji zatrzymać na chwilę.W prosty sposób dla czytelnika pokazuje,że warto walczyć o marzenia, że nie zawsze jest łatwo, ale warto się nie poddawać. Lekka lektora na zimowe wieczory.Polecam ;)

Przeczytaj całą opinię
2016-11-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34153
z 17