Ciemno prawie noc

Wydanie
W.A.B., .
Wymiary
14,0 × 12,5 cm
Typ publikacji
Płyta CD
Nośnik główny
CD-MP3
Ilość nośników
1
Oprawa
Kartonowa
ISBN
9788328008403
Waga
0,06 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać. Czyta: Anna Buczek

Opinie czytelników

(3.64)
4203 ocen, w tym
592 opinii
5
148
4
252
3
116
2
59
1
17
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

O takich rzeczach trzeba pisać, dopóki dzieją się naprawdę. Mam nadzieję, że kiedyś będzie można skończyć.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Prawie noc...

a jednak dalej ją czytałem. Książka wciągająca, autorka idealnie odzwierciedla klimat Wałbrzycha i okolic wciągając czytelnika w taki sposób że ten nie wie kiedy pokonał następnych kilka schodów do zbliżenia się w mistycznym połączeniu ze światem i akcją książki.

Przeczytaj całą opinię
2014-07-16
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Pierwsza ksiazka Pani Bator, ktora mnie całkowicie zachwyciła. Pokrecona, mocna jednoczesnia wciagajaca i bardzo ciekawa. Jezyk autorki zupelnie inny, niepowtarzalny. Polecam

Przeczytaj całą opinię
2017-05-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Ciemno, prawie noc- polecam

To jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałam. Uwielbiam mroczne i ciężkie tematy w powieściach. „Ciemno, prawie noc” opowiada o Alicji – dziennikarce –która ma napisać reportaż z tajemniczych zniknięć dzieci w jej rodzinnej miejscowości Wałbrzych. Kobieta zaczyna śledzić wydarzenia w mieście, w którym tak dawno jej nie było. Wracają do niej też wspomnienia przed którymi tak długo starała się uciekać. Lektur jest bardzo wciągająca i trzyma w napięciu przez cały czas. Najlepiej czytać ją wieczorami przy lampce, ponieważ wtedy jeszcze bardziej można wczuć się w klimat historii. Mnie książka na długo pozostanie w pamięci. Naprawdę polecam.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Ciemno, prawie noc to mój pierwszy kontakt z twórczością Joanny Bator. Główna bohaterka, dziennikarka, przyjeżdża do Wałbrzycha - miasta swojego dzieciństwa i zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie zaginionych dzieci. Krok po kroku odsłania przerażającą prawdę o wykorzystywanych, niekochanych dzieciach, fałszywym proroku, smutnych historiach z czasów wojny. Przy okazji odkrywa traumatyczne sekrety ze swojego dzieciństwa (chora psychicznie matka wykorzystująca seksualnie jej starszą siostrę). Wszystko to przygnębiające i tak odrażające, że czytając czujemy się dosłownie oblepieni tym brudem. Autorka przemieszała okrucieństwo i "bluzgi" - przerysowane fora internetowe pełne nienawiści i zwykłej głupoty (trochę przydługie moim zdaniem) z pięknym poetyckim językiem w nieco baśniowej konwencji. To Trudna książka, ale w pewien sposób magnetyczna. Podoba mi się styl pisania autorki, lekki, piękny literacko, bez zadęcia. Czytałam tę książkę akurat w momencie kiedy wszystkie media trąbiły o "złotym pociągu" i Wałbrzychu. Chociaż ta książka to raczej kiepska reklama tego miasta.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Bardzo dobra lektura

Przeczytałem „Ciemno, prawie noc” jakiś czas temu. Ostatnio zobaczyłem informację, że autorka została za nią nagrodzona Nike. To zmotywowało mnie do napisania o niej kilku słów swojej oceny. Książka bardzo dobra. Szczególnie na pochwałę zasługuje realizm opisów miasta i jego klimatu. Na stronach widać, że to rodzinne miasto autorki i wie o nim wiele. My dzięki niej możemy zanurzyć się w nim. Jednak w powieści jest to bardzo tajemnicze miejsce, przesycone okultyzmem i legendami. Zamek Książ również odgrywa w książce ważną role. Cała historia i napięcie można porównać z światowym bestsellerem Larssona Millennium.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Książka generalnie przyjemna i wciągająca. Czasami pretensjonalna i trywialna, ale generalnie jestem zadowolony.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Ciemno prawie noc- godna Nike

Gdy tylko przeczytałem, że książka Joanny Bator zdobyła tegoroczną nagrodę Nikę od razu zakupiłem ją w empiku. I już przeczytałem. W zaledwie 3 dni wieczorami. Tak książka wciąga, że spędzałem przy niej czas do późnych godzin nocnych. Po prostu ciężko było przestać czytać. Jest to zasługa niesamowitego klimatu jaki stworzyła autorka. Jej bohaterka w Wałbrzychu musi wyjaśnić bardzo mroczną zagadkę znikania dzieci. Jest to szczególnie dla niej ważne ponieważ to jej rodzinna miejscowość. Razem z bohaterką przemierzamy ulice miasta, które są ciemne mroczne i zimne. Niesamowity wręcz klimat. Autorka i jej książka w pełni zasłużyły na nagrodę Nike. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Niezwykle przygnębiający obraz polskiego społeczeństwa, które łatwo omamić, przemawia agresją i boryka się z szeregiem wewnętrznych problemów. Najciekawsze były wątki historyczne, a zupełnie zbędne rozwleczone cytaty z forów internetowych. Mroczna i smutna to opowieść.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Czekam na wznowienie

Do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę pani Bator. Była to książka „Japoński wachlarz” opisująca osobiste wrażenia autorki z podróży i życia przez kilka lat w Japonii. Styl pisania bardzo mi się spodobał a jej opisy są bardzo bogate w ładunek emocjonalny. Teraz czekam na wznowienie „Ciemno, prawie noc”. Książka dostała nagrodę Nike, a jej opis jest bardzo intrygujący. Trochę inny styl niż „Japoński wachlarz”, ale wiem że pani Bator na pewno we wspaniały sposób stworzyła historię Alicji (na pewno odzwierciedlenie samej autorki) wracającej do mrocznego obecnie Wałbrzycha (również osobiste odniesienie bo to rodzinne miasto Bator). Czekam z niecierpliwością bo autorkę bardzo polubiłam jako osobę czytając o niej i wiem też że ma wspaniały styl pisania. Mam nadzieję, że zdążę kupić zanim wszystkie egzemplarze się rozejdą.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p
z 60