Ciemno prawie noc

Wydanie
W.A.B., .
Liczba stron
496
Wymiary
13,5 × 20,2 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788328060968
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Ciemno prawie noc
2019, W.A.B.
496
34,49
Ciemno, prawie noc
2013, W.A.B.
528

Pokaż też wydania niedostępne (1)

Kategorie

Opis książki

Jedna z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich kilkunastu lat. Wyróżniona Nagrodą Literacką NIKE i przeniesiona na wielki ekran przez Borysa Lankosza z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Reporterka Alicja Tabor po latach nieobecności wraca do Wałbrzycha, miasta, w którym się wychowywała. Nic nie jest tu tak, jak być powinno – od kilku miesięcy znikają dzieci, zwierzęta są mordowane, a mieszkańców opanowuje mesjanistyczno-narodowe szaleństwo. Z niejasnych powodów coraz więcej osób gromadzi się wokół samozwańczego przywódcy miasta, Jerzego Łabędzia, naśladowcy zmarłego proroka Jana Kołka, któremu, jak twierdzi, ukazała się przed laty wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Alicja pracuje nad reportażem o trójce zaginionych dzieci, szybko jednak okazuje się, że wraz z wyjaśnieniem tajemnicy zniknięcia Andżeliki, Kalinki i Patryka reporterka odkrywa nieznane, bolesne karty z własnej przeszłości. Powrót do miasta dzieciństwa staje się więc dojmującym powrotem do dramatów własnej rodziny: samobójstwa zafascynowanej wałbrzyskimi legendami starszej siostry Ewy, nietypowej relacji z wciąż nieobecnym ojcem i wreszcie przedwczesnej śmierci obojga rodziców. Osobiste rozliczenie z rodzinnymi tajemnicami, przekazywaną z pokolenia na pokolenie traumą i niejasnościami powojennego okresu przesiedleń, wypędzeń i ucieczek pozwala Alicji odkryć nową własną tożsamość.

Opinie czytelników

(3.64)
4203 ocen, w tym
592 opinii
5
148
4
252
3
116
2
59
1
17
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

O takich rzeczach trzeba pisać, dopóki dzieją się naprawdę. Mam nadzieję, że kiedyś będzie można skończyć.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Prawie noc...

a jednak dalej ją czytałem. Książka wciągająca, autorka idealnie odzwierciedla klimat Wałbrzycha i okolic wciągając czytelnika w taki sposób że ten nie wie kiedy pokonał następnych kilka schodów do zbliżenia się w mistycznym połączeniu ze światem i akcją książki.

Przeczytaj całą opinię
2014-07-16
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Pierwsza ksiazka Pani Bator, ktora mnie całkowicie zachwyciła. Pokrecona, mocna jednoczesnia wciagajaca i bardzo ciekawa. Jezyk autorki zupelnie inny, niepowtarzalny. Polecam

Przeczytaj całą opinię
2017-05-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Ciemno, prawie noc- polecam

To jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałam. Uwielbiam mroczne i ciężkie tematy w powieściach. „Ciemno, prawie noc” opowiada o Alicji – dziennikarce –która ma napisać reportaż z tajemniczych zniknięć dzieci w jej rodzinnej miejscowości Wałbrzych. Kobieta zaczyna śledzić wydarzenia w mieście, w którym tak dawno jej nie było. Wracają do niej też wspomnienia przed którymi tak długo starała się uciekać. Lektur jest bardzo wciągająca i trzyma w napięciu przez cały czas. Najlepiej czytać ją wieczorami przy lampce, ponieważ wtedy jeszcze bardziej można wczuć się w klimat historii. Mnie książka na długo pozostanie w pamięci. Naprawdę polecam.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Ciemno, prawie noc to mój pierwszy kontakt z twórczością Joanny Bator. Główna bohaterka, dziennikarka, przyjeżdża do Wałbrzycha - miasta swojego dzieciństwa i zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie zaginionych dzieci. Krok po kroku odsłania przerażającą prawdę o wykorzystywanych, niekochanych dzieciach, fałszywym proroku, smutnych historiach z czasów wojny. Przy okazji odkrywa traumatyczne sekrety ze swojego dzieciństwa (chora psychicznie matka wykorzystująca seksualnie jej starszą siostrę). Wszystko to przygnębiające i tak odrażające, że czytając czujemy się dosłownie oblepieni tym brudem. Autorka przemieszała okrucieństwo i "bluzgi" - przerysowane fora internetowe pełne nienawiści i zwykłej głupoty (trochę przydługie moim zdaniem) z pięknym poetyckim językiem w nieco baśniowej konwencji. To Trudna książka, ale w pewien sposób magnetyczna. Podoba mi się styl pisania autorki, lekki, piękny literacko, bez zadęcia. Czytałam tę książkę akurat w momencie kiedy wszystkie media trąbiły o "złotym pociągu" i Wałbrzychu. Chociaż ta książka to raczej kiepska reklama tego miasta.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Bardzo dobra lektura

Przeczytałem „Ciemno, prawie noc” jakiś czas temu. Ostatnio zobaczyłem informację, że autorka została za nią nagrodzona Nike. To zmotywowało mnie do napisania o niej kilku słów swojej oceny. Książka bardzo dobra. Szczególnie na pochwałę zasługuje realizm opisów miasta i jego klimatu. Na stronach widać, że to rodzinne miasto autorki i wie o nim wiele. My dzięki niej możemy zanurzyć się w nim. Jednak w powieści jest to bardzo tajemnicze miejsce, przesycone okultyzmem i legendami. Zamek Książ również odgrywa w książce ważną role. Cała historia i napięcie można porównać z światowym bestsellerem Larssona Millennium.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Książka generalnie przyjemna i wciągająca. Czasami pretensjonalna i trywialna, ale generalnie jestem zadowolony.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Ciemno prawie noc- godna Nike

Gdy tylko przeczytałem, że książka Joanny Bator zdobyła tegoroczną nagrodę Nikę od razu zakupiłem ją w empiku. I już przeczytałem. W zaledwie 3 dni wieczorami. Tak książka wciąga, że spędzałem przy niej czas do późnych godzin nocnych. Po prostu ciężko było przestać czytać. Jest to zasługa niesamowitego klimatu jaki stworzyła autorka. Jej bohaterka w Wałbrzychu musi wyjaśnić bardzo mroczną zagadkę znikania dzieci. Jest to szczególnie dla niej ważne ponieważ to jej rodzinna miejscowość. Razem z bohaterką przemierzamy ulice miasta, które są ciemne mroczne i zimne. Niesamowity wręcz klimat. Autorka i jej książka w pełni zasłużyły na nagrodę Nike. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p

Niezwykle przygnębiający obraz polskiego społeczeństwa, które łatwo omamić, przemawia agresją i boryka się z szeregiem wewnętrznych problemów. Najciekawsze były wątki historyczne, a zupełnie zbędne rozwleczone cytaty z forów internetowych. Mroczna i smutna to opowieść.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4347227

Czekam na wznowienie

Do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę pani Bator. Była to książka „Japoński wachlarz” opisująca osobiste wrażenia autorki z podróży i życia przez kilka lat w Japonii. Styl pisania bardzo mi się spodobał a jej opisy są bardzo bogate w ładunek emocjonalny. Teraz czekam na wznowienie „Ciemno, prawie noc”. Książka dostała nagrodę Nike, a jej opis jest bardzo intrygujący. Trochę inny styl niż „Japoński wachlarz”, ale wiem że pani Bator na pewno we wspaniały sposób stworzyła historię Alicji (na pewno odzwierciedlenie samej autorki) wracającej do mrocznego obecnie Wałbrzycha (również osobiste odniesienie bo to rodzinne miasto Bator). Czekam z niecierpliwością bo autorkę bardzo polubiłam jako osobę czytając o niej i wiem też że ma wspaniały styl pisania. Mam nadzieję, że zdążę kupić zanim wszystkie egzemplarze się rozejdą.

Przeczytaj całą opinię
2013-10-11
źródło: http://www.empik.com/p1064355406,ksiazka-p
z 60