Czarny wiking

Fascynujący portret Geirmunda Heljarskinna i epoki, w której żył

Wydanie
Poznańskie, .
Liczba stron
500
Oprawa
Miękka
ISBN
9788379763917
Waga
0,48 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Książka Birgissona bardziej trzyma czytelnika w napięciu niż tuzin norweskich kryminałów. (Sverre Tusvik, Dag og tid) Rzadko się zdarza, by połączenie literatury faktu z literaturą piękną było tak udane. (Gunnstein Akselberg, Hordaland) Bergsveinn Birgisson, łącząc doskonały warsztat historyka z porywającą narracją literacką, snuje opowieść o swoim tajemniczym przodku – synu norweskiego króla i kobiety pochodzącej z arktycznej Północy, który za swój nietypowy wygląd został przezwany „czarnym wikingiem”. Towarzyszymy mu od narodzin aż do śmierci, stajemy się świadkami trudnego dzieciństwa, dalekich podróży po surowym północnym morzu i powstawania jego gospodarczej i militarnej potęgi. Przenosimy się z norweskiego dworu królewskiego w Rogalandzie do odległej syberyjskiej ojczyzny jego matki. Obserwujemy handel niewolnikami w Irlandii i początki islandzkiego osadnictwa. Czarny wiking to barwna opowieść o niezwykłym życiu i wędrówkach Geirmunda Heljarskinna po północnych krainach Europy.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Ta książka to pomyłka. No ,chyba że kogoś interesują badania przeprowadzone by książkę napisać.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297761

Czarny Wiking to pozycja, która z pewnością zainteresuje i zaspokoi oczekiwania wszystkich czytelników zafascynowanych epoką wikingów. Autor dokonał ciekawego połączenia faktów historycznych z własnymi wnioskami i domniemaniami, i choć obraz życia Geirmunda Heljarskinna nadal zawiera wiele białych plam, jest to praca rzetelna i jak najbardziej godna polecenia. Cała opinia: http://www.kacikzksiazka.pl/2016/09/czarny-wiking-bergsveinn-birgisson_28.html

Przeczytaj całą opinię
2016-10-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297761

Doskonała, wciągająca.Przeczytana od deski do deski w jeden dzień. Może dlatego,że kocham Wikingów?? ;) Polecam

Przeczytaj całą opinię
2016-08-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297761

Czarny wiking to pozycja obowiązkowa dla osób, które oprócz dobrego czytadła, szukają pożądnej dawki wiedzy merytorycznej i są zainteresowani Nordykami. Bergsveinn Birgisson wykonał niesamowicie żmudną pracę, dokonując na podstawie często szczątkowych informacji źródłowych, głębokiej analizy historycznej. Autor nie ograniczał się jedynie do suchych faktów, a swoje zdanie podpierał badaniami archeologicznymi, czy informacjami uzyskanymi od etnologów. Niejdnokrotnie sam przeprowadzał rekonstrukcje, natomiast tam, gdzie nauka nie przychodziła z pomocą, używał wyobraźni, ale z wykorzystaniem całej dostępnej mu wiedzy dla danego kręgu kulturowego. Prześledzenie szlaku Geirmunda Heljarskinna zaprowadzi nas do zatoki Morza Białego, poznamy Samojedów, zrozumiemy kim była Ljufvina, jaką rolę pełniły ówcześnie morsy, Avaldsnes, Dublin, oraz dlaczego tytułowy bohater trafił na Islandię i czemu jego zasługi są przemilczane przez islandzkie sagi. Książka zdecyodwanie godna polecenia

Przeczytaj całą opinię
2016-05-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297761

Świetna pozycja, wnosi dużo nowego, autor stawia ciekawe tezy i dobrze ich broni. Szkoda tylko, że korekta tak rażąco kuleje.

Przeczytaj całą opinię
2016-04-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297761

Literatura popularnonaukowa ze zdecydowaną nutą spekulacji. Jednakowoż wszelkie spekulacje i momentami kontrowersyjne tezy są bardzo zdecydowanie oddzielone od rzeczy udowodnionych i nie budzących wątpliwości. Dodatkowy plus za powiązanie informacji z różnych dziedzin: od badań genetycznych, poprzez zmiany, jakie zaszły w języku i analizę sag, aż do wiadomości z zakresu kultury materialnej i polityki. "Czarny wiking" może kojarzyć się z książkami Cerama czy Kosidowskiego, i całkiem zasadne są to skojarzenia (choć tamci autorzy mieli łatwiej o tyle, że opisywali odkrycia już dokonane, hipotezy już udowodnione). Bardzo interesująca lektura.

Przeczytaj całą opinię
2016-04-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297761