Cztery zachodnie staruchy

Reportaż o duchach i szamanach

Wydanie
Liczba stron
284
Cykl
Literatura Faktu
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788364505058
Waga
0,40 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego to kolejna znakomita książka autorów Krasnojarska zero, za który otrzymali prestiżową Nagrodę im. Beaty Pawlak. Tym razem Jastrzębski i Morawiecki wybrali się do Buriacji i Mongolii tropem szamanów, ale nie tych z tajgi, lecz miejskich. Cztery zachodnie staruchy to reportaż o zderzeniu sacrum z profanum, świata dawnych wierzeń z przaśną, postsowiecką współczesnością, o Buriacji dziś, o Wschodzie, religijności i poszukiwaniu duchowości w azjatyckim mieście. A także o wędrówce w głąb własnego umysłu, o zdzieraniu masek nowoczesności i tradycji. O próbie zrozumienia prawdziwości doznania religijnego, o odmiennych stanach świadomości, magii, zaczarowaniu i pułapkach kolejnych iluzji. Pułapki te zastawiane są w codzienności: w Kolei Transsyberyjskiej, w stepie, na fabrycznych placach i poradzieckich osiedlach. Reportażyści, ciekawi świata, uważni obserwatorzy, znakomicie opowiadają o rzeczywistości, której nie znamy. Wyraziście nakreślone sylwetki bohaterów, szamanek i szamanów, świetnie podpatrzone realia życia, sprawiają, że Cztery zachodnie staruchy czyta się jak dobrą powieść przygodową – jednym tchem. Buriacka opowieść o duchach i szamanach to z całą pewnością jedna z ciekawszych i oryginalnych książek reporterskich ostatnich kilku lat.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Bardzo dobra.

Reportaż z wyprawy za naszą wschodnią granicę, w którą udali się Bartosz Jastrzębski, doktor filozofii oraz Jędrzej Morawiecki, doktor filologii słowiańskiej i socjologii. Z reportażem duetu Jastrzębski i Morawiecki spotykam się po raz pierwszy. W swojej książce opisują podróż jaką odbyli poszukując współczesnych szamanów. Aby ich odnaleźć udają się do Buriacji i Mongolii, opuszczają „Miasto-Bez Końca” i jadą do miejsca, gdzie styka się szamanizm, kultura chińska i turecka, gdzie współczesna technologia, internet, sieci komórkowe nie zakłócają komunikacji z duchami, gospodarzami żywiołów. Szamanizm – jak czytamy w książce to potężna duchowość, która nie zna granic rasowych, administracyjnych, kulturowych. Według wyznawców swoją siłę czerpie z kosmosu i tylko szamanizm ocali ludzkość przed światową katastrofą. Po przeczytaniu relacji z drogi do jednej z większych osad szamańskich stopniowo poznajemy ich obrzędy, czytamy opisy transów oraz historie ludzi którzy byli nawiedzani przez duchy swoich przodków i nie potrafili sobie z nimi poradzić. Wyznawcy szamanizmu, relacjonują swoje problemy ze zdrowiem, pracą, kłopoty finansowe, które najczęściej wynikają z ignorancji otaczających ich duchów, a zniknęły po złożeniu ofiary, po odprawieniu szamańskich rytuałów. Znajdziemy również wypowiedzi przeciwników szamanizmu, głos ludzi, którzy starają się racjonalnie wytłumaczyć to co się dzieje w odległych osadach i większych miastach, w tym krótkim rozdziale możemy poznać relację lekarzy którzy wyjaśniają szkodliwy wpływ szamanizmu na swoich podopiecznych. Po przeczytaniu książki dochodzę do wniosku, że autorzy w pełni wysłuchali przestrogi szamanki Wali, aby opisując co widzieli „nie zabili tego co subtelne, jak wszyscy ci odwiedzający nas naukowcy o głowach turystów…Bo wszystkie nasze tragedie, cierpienia, opowieści o naszej wędrówce mają służyć temu ludowi, tej ziemi”. Książkę na początku czytało mi się dość opornie, ale po przyzwyczajeniu się do stylu autorów poznawanie szamanizmu było bardzo przyjemną przygodą. Książkę polecam wszystkim miłośnikom tego co nie wyjaśnione oraz dobrego reportażu.Największa organizacja szamańska została zarejestrowana w Buriacji w 2003 roku – zrzesza 200 szamanów, z których jedna czwarta regularnie praktykuje.

Przeczytaj całą opinię
2016-05-01
źródło: http://www.empik.com/p1100024820,ksiazka-p

Zaczarowana podróż w głąb innego świata. Warto się wybrać.

Zaczarowana podróż w głąb innego świata. Warto się wybrać.

Przeczytaj całą opinię
2015-03-07
źródło: http://www.empik.com/p1100024820,ksiazka-p

Spotkanie z magią .

Istnieją na tym świecie rzeczy, które swą tajemniczością i nietuzinkowością zaskoczą każdą jedną osobę na tej planecie.I do tych rzeczy należy właśnie książka "Cztery Zachodnie Staruchy".Kiedy ją zobaczyłam na stronie empik.com wiedziałam, że jest to jedna z tych książek które prędzej czy później muszę przeczytać. Okazało się, że jednak prędzej :) bo jeszcze tego samego dnia zamówiłam ją na stronie, a kolejnego miałam już do odbioru w salonie empik! Ale przejdźmy do rzeczy.Książka to reportaż, reportaż który czyta się niesamowicie lekko i szybko, który wciąga do świata magii i uduchowninia, świata o którym istnieniu mało kto ma jakiekolwiek pojęcie. Czytając ,,Cztery Zachodnie Staruchy" odbywamy podróż życia. Prawdziwą i metafizyczną podróż, w której przeplata się to co prawdziwe z tym co niemożliwe. Zagłębiamy się w nieznane zakątki Mongolii i stajemy się towarzyszami tej niezwykłej podróży. Książka zdecydowanie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi magii, podróży, historii, przygody,religii i po prostu dobrej lektury.

Przeczytaj całą opinię
2015-01-20
źródło: http://www.empik.com/p1100024820,ksiazka-p

Podróż do krainy szamanów.

Książka napisana przez Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego budzi grozę i zainteresowanie zarazem. Reportaż dotyka życia zwykłych ludzi żyjących w Buriacji i Mongolii, którzy widzą więcej, wiedzą więcej i dzięki temu mogli zostać szamanami. Dar przedziwny i ciekawy, przez niektórych nazywany chorobą psychiczną dla innych pozwalający uzyskać kontakt z zmarłymi i uzyskać spokój duszy. Autorzy pokazują z czym zmagają się szamani i jakie wizje towarzyszą im w codziennym życiu. Przy okazji ilustruje nam się życie ludzi w postradzieckiej rzeczywistości Buriacji . Zdziwiony byłby ten, kto sądzi, że w dobie internetu, telefonów komórkowych i zaawansowanych technologii wiara w życie duchowe i możliwości kontaktów z duchami zniknęła.

Przeczytaj całą opinię
2014-10-15
źródło: http://www.empik.com/p1100024820,ksiazka-p