Dekameron

Strony czarno-białe

Wydanie
Ridero IT Solutions, Warszawa, .
Liczba stron
848
Wymiary
148,0 × 210,0 cm
Oprawa
miękka
ISBN
9788328800885
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (5)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Dekameron Strony czarno-białe
2017, Ridero IT Solutions
848
88,51
Dekameron Dekameron
2017, MG
848
43,05
Dekameron
2017, Siedmioróg
144
9,77
Dekameron Lektura z opracowaniem
2010, Greg
152
8,57
Dekameron
2013, Siedmioróg
144

Pokaż też wydania niedostępne (1)

Kategorie

Opis książki

Wesprzyj Wolne Lektury! Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska — organizacji pożytku publicznego działającej na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury. Co roku do domeny publicznej przechodzi twórczość kolejnych autorów. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy je mogli udostępnić wszystkim bezpłatnie. Jak możesz pomóc? Przekaż 1% podatku na rozwój Wolnych Lektur: Fundacja Nowoczesna Polska, KRS 0000070056. Szczegóły na stronie Fundacji: https://nowoczesnapolska.org.pl/.

Opinie czytelników

(3.38)
1533 ocen, w tym
70 opinii
5
23
4
28
3
14
2
4
1
1
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

W wielkim skrócie można powiedzieć, że "Dekameron" to dzieło o człowieku, zarówno o jego pozytywnych stronach, jak i negatywnych. Humanizm w czystej postaci, przedstawienie człowieka takiego, jakim jest. Książka podzielona jest na 10 dni, podczas których 10 osób opowiada 10 historii na wybrany temat. Niektóre historie mogą wywołać skrajne emocje, inne bawią, znajdą się też i takie, które wywołują w czytelniku smutek. Przyznam szczerze, że ciężko mi było przeczytać książkę na jeden raz. Do 7 dnia czytałam ciągiem, później szukałam czegoś innego, jako "odskoczni". Niemniej jednak jest to zdecydowanie wybitne dzieło, warte przeczytania.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/270173

Podróż w czasie w pięknym wydaniu.

Czystą przyjemnością jest zagłębienie się lekturze sprzed siedmiu wieków.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-07
źródło: http://www.empik.com/p1113229975,ksiazka-p

Krotochwilne historie ciekawe, momentami nawet zabawne, ale około 600 strony zaczynają męczyć - w gruncie rzeczy są one dość podobne do siebie.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/270173

Fantastyczna!

To jest Petarda! Czy trzymaliście w swoich rękach dzieło, któremu przypięto łatkę, że jest zakazane? Wiecie jakie to uczucie? Niezwykłe! A podczas czytania towarzyszy dreszczyk... emocji? Tak, to chyba to. "Dekameron" to zbiór stu nowel, które opowiada sobie nawzajem siedem pań i trzech młodzieńców. Uciekli oni przed zarazą i schronili się w pięknej wilii we Florencji. Tam wymyślają najróżniejsze historie: zabawne, poważne czy też budzące strach. Dzielą się nimi między sobą - jest to ich sposób na zabicie nudy. Towarzyszymy im przez dziesięć dni. Na każdy dzień wyznaczana jest królowa lub król mający/a za zadanie ustanowienie porządku. To ona/on przydziela temat nowel. Każdą historię poprzedza krótkie streszczenie o czym będzie, oraz kilka słów wyrażających nadzieję, że podczas słuchania współtowarzysze opowiadającego spędzą miło czas. W nowelach znajdziemy całą gamę uczuć bohaterów. Poznamy przeróżne ich zachowania, nie zawsze odpowiednie. Przyjdzie nam poczytać o miłości, ponieważ ten temat jest obecny prawie cały czas. Jest miłość małżeńska, pozamałżeńska, platoniczna, dramatyczna... Zetkniemy się z zagadnieniami o śmierci, męczarniach, chorobach. Tutaj masakra miesza się z pięknem. Ludzie są zwykli. Mają wady i zalety. Żyją tak jak my. Niczym się nie wyróżniając. Mnich ulegający białogłowie, piękna kobieta rodząca namiętne myśli w każdym napotkanym mężczyźnie, udawanie choroby, poruszająca ostatnia spowiedź, rozpacz po stracie rodziny... Oto co napotkasz w "Dekameronie". Dzieło Giovanni Boccaccio jest napisane trudnym językiem, co powoduje, że nie czytamy książki szybko, przynajmniej ja tak miałam. Nowele są różne, jedne krótsze drugie dłuższe ale wszystkie mają wspólny mianownik: są ciekawe i traktują o miłości. Ludzie dla tego uczucia gotowi są umrzeć! Opowiadania są jednowątkowe, bardzo realistyczne. Opisy miejsc i wydarzeń rozpalają wyobraźnię do tego stopnia, że możemy poczuć, że jesteśmy tam z bohaterami, towarzyszymy im we wszystkim, co robią. Jest to bardzo dobra pozycja, po którą mam nadzieję, sięgnie szerokie grono odbiorców. Nie przerażajcie się tymi 848 stronami. Warto poświęcić jej czas! Jest w tym plus. Nie skończy się szybko. No i wiecie... jest zakazana ;)Jeszcze jedno... oprawa jest piękna, przyciąga spojrzenie i urzeka. Może ktoś z Waszych bliskich ucieszy się z takiego prezentu na Gwiazdkę?Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu MG.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-02
źródło: http://www.empik.com/p1113229975,ksiazka-p

stare książki uczą historii lepiej, niż najlepszy podręcznik

Przeczytaj całą opinię
2017-01-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/270173

Klasyka warta poznania

Giovanni Boccaccio (1313-1375) to jeden z pierwszych włoskich humanistów, a jego największym dziełem literackim jest cykl stu nowel ,,Dekameron" wydanych po raz pierwszy drukiem ok. 1470 roku. W poł. XVI wieku ''Dekameron" umieszczono w indeksie kościelnych ksiąg zakazanych ze względu na frywolne teksty i umiłowanie natury ludzkiej.W ciągu dziesięciu dni 1348 roku dziesięć osób -siedem kobiet i trzech młodych mężczyzn, którzy schronili się przed zarazą dżumy w willi niedaleko Florencji opowiada sobie dla zabicia czasu różne historie. Każdy dzień ma swój temat zadany przez kolejno wybieranego "króla" lub "królową": Elizę, Neifilię, Emilię, Pampinę, Fiammettę, Laurettę, Filomenę, Dionea, Filostratę, Panfilę.Poprzez te opowiadania poznajemy obyczaje panujące w epoce włoskiego Renesansu, przekrój społeczeństwa, wydarzenia polityczne, relacje państwo-kościół.Z jednej strony widać beztroskie życie, pełne miłości, przygód erotycznych i ludzkiej zmysłowości, a z drugiej strony inteligencję, bystrość i zaradność ludzi. W nowelach ukazana została miłość małżeńska i pozamałżeńska, zmysłowa, platoniczna, tragiczna i sentymentalna. Kochankowie gotowi są umrzeć z tęsknoty za sobą. Nie oparli się jej nawet mnisi i mniszki, widoczny jest ich moralny upadek i zakłamanie. Miłości towarzyszy też w niektórych nowelach groza i makabryczne sceny np: chowania przez dziewczynę głowy zamordowanego przez swych braci kochanka do donicy, przysypania ją ziemią izasadzenia na niej bazylii. Części ciała ukochanych stają się relikwiami miłości.Bohaterowie opowiadań są ludzcy, z krwi i kości, mają zalety i wady. Jedni są naiwni, a inni knują intrygi, szczodrzy i skąpi, ponuracy i żartownisie, skromni i rozpustni- cały wachlarz ludzkich charakterów.W ,,Dekameronie" dostrzec można zderzenie szokującego realizmu związanego z szerzącą się zarazą dżumy-symptomy choroby, męczarnie i śmierć, wszechogarniający strach ludności z wyparciem tych strasznych wydarzeń ze świadomości i poszukiwaniu sielskości, oddawaniu się rozpuście i zabawie, jakby cały świat miał się rozpaść. Makabra miesza się z pięknem.Opowiadania zachowują swoją odrębność, ale komponują się w całość. Są zwięzłe, z małą liczbą opisów, jednowątkowe, bardzo realistyczne, a miejscami też pikantne. Dzieło należy do XIV-wiecznej klasyki, więc i język jest archaiczny, ale nadal zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.Temat miłości opiera się upływowi czasu i zmieniających się trendów, wciąż pozostaje żywy. Ludzie dzięki miłości są w stanie oderwać się od koszmaru rzeczywistości i przezwyciężyć swój strach. Mijają wieki, a natura ludzka się nie zmienia.Zachwyciło mnie nowe wydanie tego klasycznego dzieła. Przepiękna grafika, twarde okładki, bardzo staranne wydanie Wydawnictwa MG. Wspaniała książka na prezent dla fanów klasycznych dzieł:)http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

Przeczytaj całą opinię
2015-11-16
źródło: http://www.empik.com/p1113229975,ksiazka-p

Książka jest mistrzem sama w sobie. :D

Przeczytaj całą opinię
2016-12-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/270173

Dekameron

Jednym z powodów, dla których warto sięgnąć po „Dekameron” jest jego długa obecność w indeksie ksiąg zakazanych. Historie stworzone w XIV wieku przez Giovanniego Boccaccia dziś w obliczu wszechobecnej erotyki może nie budzą rumieńców na twarzy i nie wywołują zgorszenia, ale na pewno zdziwią niejednego czytelnika.W zbiorze 100 nowel opowiedzianych przez 10 osób (7 pań i 3 młodzieńców) w ciągu 10 dni znajdziemy utwory, które mogą czytać i dzieci. Na pewno każdy kojarzy najpopularniejszą nowelę „Sokół”. Znajdziemy tam również sporo utworów, które zdecydowanie przeznaczone są dla dorosłego odbiorcy. Nie zabraknie w nich wykorzystywania naiwności i niewinności niewiast, uwodzenia przez księży, ale i zniewalania młodzieńców przez grupy zakonnic. Strony „Dekameronu” ociekają seksualnością, występkami, zaskakującymi zakończeniami. Wielkim plusem jest prosta fabuła tocząca się wokół jednego wątku. Kilkustronicowe utwory odkryją nam nieznany przełom średniowiecza i renesansu.Każdy dzień miał swój temat przewodni, dlatego w zbiorze znajdziemy różnorodne opowieści ukazujące inteligencję i spryt opowiadających. Głównym motywem opowiadań jest miłość: małżeńska i pozamałżeńska, zmysłowa i platoniczna, tragiczna i idylliczna. Fakt poświęcenia sporej ilości miejsca dążności do doznań fizycznych, zaspokojenia własnych potrzeb, wykorzystanie nieświadomości, ułomności innego człowieka, a do tego pozamałżeńskie przygody, których bohaterami często bywali księża i i mnisi (ale nie zabraknie i zakonnic) sprawia, że „Dekameron” czyta się troszkę jak współczesne informacje o seksualnych wybrykach duchownych.Boccaccio poza zgorszeniem miłością pozamałżeńską obnaża ludzką kondycję, tkwiącą w nas hipokryzję, kiedy ludzie wytykają sobie grzechy popełniane przez nich samych. Wiele opowieści ze względu na naiwność bohaterów może bawić.Mimo upływu czasu, zmieniających się prądów i mód literackich „Dekameron” ciągle czyta się z przyjemnością i ciekawością. Wielkim plusem wydanego przez Wydawnictwo MG zbioru (poza oczywistymi walorami literackimi i historycznymi) jest oprawa: piękna sztywna okładka, bardzo dobrze zszyte strony, dzięki czemu zbiór posłuży wielu czytelnikom i odpowiednie rozmieszczenie tekstu na stronach, co sprawia, że książkę czyta się przyjemnie.„Dekameron” polecam każdemu. Często wydaje nam się, że literatura sprzed wieków jest nudna i niestrawna. Zapewniam Was, że w czasie czytania tej książki można się świetnie bawić.

Przeczytaj całą opinię
2015-11-15
źródło: http://www.empik.com/p1113229975,ksiazka-p

Przykład fantastycznego dzieła renesansowego twórcy. Składa się ze 100 noweli - krótkich opowieści, które mają umilić czas pozostałym przy życiu damom i ich towarzyszom. Chcą oni zapomnieć o tragedii swoich wspolrodakow, więc opowiadają sobie śmieszne, poważne bądź poruszające historie, których temat wyznacza król, wybrany spośród 10 bohaterów każdego dnia. Bardzo przyjemnie czytało mi się te powieść, dzięki niej poznałam renesans i naturę ówczesnego człowieka, a przy okazji także bardzi dużo się nasmialam. Podoba mi się w tej powieści to, że mimo przeważającej tematyki erotycznej, nie ma gwałtownych i bezpośrednich scen seksualnych, tylko są one przedstawione delikatnie, tak,żeby każdy wiedział o co chodzi ale jednak nie musiał czytać o szczegółach przed dobrych kilka stron. To dobra odskocznia od współczesnych książek, w których nie oszukujmy się, jest tego mnóstwo - suchych opisów spraw intymnych, które ani nie śmiesza, ani nie są kluczową częścią powieści. Są po prostu po to żeby być, dla zasady. Dlatego polecam tą pozycję każdemu kto lubi dobra rozrywkę i nie obrusza się przy każdym przeczytanym "niemoralnym" wystepku. Naprawdę, mimo wielu stron książkę czyta się jednym tchem i po zakończeniu czuje niedosyt :)

Przeczytaj całą opinię
2016-10-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/270173

ZAKAZANE DZIESIĘĆ DNI

Dzieło, które od blisko siedmiuset lat rozpala wyobraźnię i stanowi barwny opis życia we Florencji owego okresu, to także dzieło, które niemalże pięćset lat temu trafiło do słynnego indeksu ksiąg zakazanych przez kościół katolicki i znajdowało się na nim aż do samego końca jego obowiązywania, który nastąpił całkiem niedawno.Co takiego jest w „Dekameronie”, iż wywołuje takie emocje? Co sprawiło, że przeszedł do klasyki literatury, ba!, że mistrzostwo noweli „Sokół” stało się wyznacznikiem tego, jak nowele winno się pisać? A co sprawiło, że kościół katolicki zabraniał nawet jego posiadania?Jest rok 1348, trwa właśnie wielka zaraza pustosząca Florencję. Grupka dziesięciu osób chroniąc się przed chorobą, dla zabicia czasu i zajęcia się czymś zaczyna snuć opowieści. Każdego dnia ktoś inny, każdego dnia dziesięć historii i tak przez tytułowe (to w końcu słowo Dekameron oznacza) dziesięć dni… Opowiadają zaś głównie o miłości, miłości w najróżniejszych jej odsłonach i już sam ten temat był wystarczająco kontrowersyjny, jak na wiek XIV. Oferował bowiem nie tylko miłość małżeńską, ale także tą nieformalną, miłość pomiędzy parą zwykłych kochanków. Miłość nie tylko duchową, ale także i fizyczną, pociąg bez miłości, pociąg wbrew zakazom. Miłość tragiczną i szczęśliwą. Zdradę nawet. Sól w oku konserwatystów? I owszem. Ale Boccaccio posunął się także dalej, prezentując ludzką kondycję, w szczególności hipokryzję, jaka tkwi w każdym z nas, czego najlepszym przykładem jest opowieść o grzesznym mnichu, który sam identyczny grzech wytyka swojemu przełożonemu.Podobne podejście do tematu jak na owe czasy stanowić musiało szok. Ale i jaką wartość literacką zarazem, nieprzemijającą nawet teraz, pomimo upływu całych wieków. Owszem, styl, choć bardzo minimalistyczny, pozostaje archaicznym, a jednak w słowach Boccaccia jest ponadczasowa siła zrozumiała doskonale współczesnemu czytelnikowi. Trudno więc byłoby nie polecić dzieła tego formatu, dzieła, które znać winno się koniecznie, jeśli ceni się klasyczną literaturę, która na wyższą półkę i na karty historii trafiła nie przypadkiem. I wcale nie tylko z powodu zakazu, który każdej dziedzinie sztuki robi lepiej, niż najlepsi specjaliści od reklamy. Polecam, a wydawnictwu MG składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Przeczytaj całą opinię
2015-11-11
źródło: http://www.empik.com/p1113229975,ksiazka-p
z 7