Duma i uprzedzenie

Wydanie
Prószyński Media, Warszawa, .
Liczba stron
304
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788376489650
Waga
0,29 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Gawlik-Małkowska Magdalena
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Na początku dziewiętnastego stulecia każdy niezbyt zamożny ojciec córek- zwłaszcza kiedy miał ich na przykład pięć - nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała.

Opinie czytelników

(4)
20414 ocen, w tym
842 opinii
5
493
4
267
3
60
2
16
1
6
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Chyba nie zostanę fanką twórczości Jane Austen. Książka napisana przystępnym językiem i ogólnie czytało się dobrze, ale dla mnie ta historia była troszkę o niczym. Co prawda relacja Elisabeth-Darcy była dość interesująca to cała reszta raczej nieciekawa i nudna. Dużo denerwujących postaci, dla których liczyły się pieniądze i status. Wiem, że kiedyś tak było. Dla większości ludzi było najważniejsze "a co ludzie powiedzą" itp. To i tak jednak nie zmienia faktu, że powieść nie była dla mnie interesująca. Całość ok, ale nie porywająca.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

(:

Ładna okładka zachęciła mnie do kupna, w środku też w porządku, nie do końca podoba mi się tłumaczenie przykładowo przetłumaczono imię głównej bohaterki Elizabeth na Elżbieta. Jakoś mi to nie pasuje....

Przeczytaj całą opinię
2017-01-15
źródło: http://www.empik.com/p1093812284,ksiazka-p

Jest to książka do której lubię wracać (tak samo jak i do filmu). Banalna tematyka przy której nie trzeba specjalnie myśleć. Po prostu książka, którą się czyta łatwo i przyjemnie. Czasami właśnie taka lektura jest potrzebna.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

Nie byłam pewna, czego się spodziewać po tej książce, gdyż lektury szkolne wzbudziły we mnie znaczną niechęć do literatury z dawnych lat. Jednak już po kilku stronach moje obawy całkowicie się rozwiały, a po przeczytaniu całości mogę śmiało powiedzieć, że „Duma i uprzedzenie” skradła moje serce. Książka opisuje perypetie rodziny Bennetów, a zaczyna się w momencie, w którym pani Bennet informuje męża o tym, że w sąsiedztwie zamieszkał młody i przystojny mężczyzna, pan Bingley. Kobieta ma nadzieję, że jedna z jej pięciu córek niedługo zostanie jego żoną. Wątki romantyczne odgrywają istotną rolę w tej powieści, zamążpójście nie jest jednak jedynym poruszanym w tym dziele wątkiem. Jest to również opowieść o realiach życia na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku oraz o różnicach między poszczególnymi grupami społecznymi. Nie da się ukryć, że pokochałam styl autorki, niezwykły klimat tej powieści, a także sposób, w jaki zostali przedstawieni bohaterowie. Szczególnie urzekło mnie ich poczucie humoru, zwłaszcza sarkastyczne uwagi pana Benneta i Elżbiety. Naprawdę nie spodziewałam się, że „Duma i uprzedzenie” tak mnie urzeknie. Każde wydarzenie jest przedstawione w sposób niezwykle interesujący, a całość czyta się jednym tchem. Historia jest piękna, wzruszająca i inteligentna. Zachęciła mnie do sięgnięcia po inne dzieła Jane Austen, tym samym burząc moją niechęć do ówczesnej literatury. Z pewnością jeszcze kiedyś wrócę do tej książki.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

Bardzo dobra, pełna przekory i ciepła książka. Świetnie pokazuje sposób myślenia i stosunki damsko męskie epoki. Powieść śledzi losy jednej z pięciu córek, których matka ma w życiu jeden cel – wydać je dobrze za mąż. Czasy, w których aranżowane małżeństw, wytworne bale, miłosne intrygi, dopytywanie pretendentów do ręki młodej panny o roczny dochód czy spodziewanie się oświadczyn po trzech czy czterech spotkaniach było normą. W tym pełnym niuansów i absurdów świecie, próbuje odnaleźć się, wydawałoby się jedyna, trzeźwo myśląca Elżbieta. Pośród myślących tylko o zamążpójściu sióstr, stara się racjonalnie walczyć ze swoimi uczuciami do mężczyzny, którym zarówno ona jak i jej otoczenie szczerze pogardza.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

Cudowna historia. Bardzo rozbudowana i wciągająca. Przepiękny proces ewolucji charakterów wraz z rozwojem historii. Jak można się nie zakochać w Darcym podczas czytania? Gdy oglądałam wersję filmową, byłam nim zauroczona, jednak po przeczytaniu książki jestem w nim całkowicie, bez pamięci zadurzona.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

Zaczęłam ją jeszcze końcem listopada w związku z wyzwaniem na jednej z facebookowych grup, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że do takich akcji się nie nadaję. Nie mogę się przemóc, żeby czytać to, co mi się każe i tyle, nawet jeśli jest to jedna z pozycji, z którą chcę się zapoznać. Toteż, choć od pierwszych stron "Duma i uprzedzenie" przypadła mi do gustu, to po przeczytaniu ok. 100 stron odłożyłam ją i nie zaglądałam do środka przez blisko 3 miesiące... A kiedy powróciłam do lektury, pochłonęłam ją raptem w dwa dni :) Moim absolutnym faworytem jest pan Bennet! Jego poczucie humoru idealnie do mnie trafia. Co miało zostać powiedziane o tej książce, zostało ujęte w słowa przez wiele osób przede mną, więc nie zamierzam się powtarzać. Podobała mi się zdecydowanie bardziej niż "Mansfield Park", podczas którego lektury usypiałam z nudów. Na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę!

Przeczytaj całą opinię
2017-03-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

Rewelacja, klasyka romantyczności...i te czasy. Polecam. Jedyne czego żałuje to, że nie przeczytałam jej wcześniej.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

Od dawna obiecywałam sobie lekturę "Dumy i uprzedzenia". Po tym, jak kilkanaście razy (nie przesadzając) obejrzałam sześcioodcinkowy serial z Jennifer Ehle i niesamowitym Colin'em Firth w końcu postanowiłam na poważnie zabrać się za spełnienie swojej obietnicy. Elizabeth Bennett jest inteligentną, zabawną, młodą kobietą. Wraz z czterema siostrami są ofiarami zabiegów matki o jak najszybsze zamążpójście. Sytuacja gwałtownie się zmienia, kiedy do sąsiedztwa przyjeżdża młody, bogaty kawaler wraz ze swoim przystojnym i jeszcze zamożniejszym przyjacielem Panem Darcy'm. Pani Bennett zrobi wszystko, aby rzucić w ramiona jedną ze swych córek któremuś bogaczowi. Lizzy jednak jest oporna na zabiegi matki. Nie zważając na korzyści materialne, pragnie ślubu z miłości. O tyle ile szczerze polubiłam Pana Darcy'ego, o tyle odmiennym uczuciem darzyłam główną bohaterkę. Nie rozumiałam Lizzy, często mnie drażniła i nie mogłam pojąć, jak bohaterka mogła być długo ślepa na swoje uprzedzenie. Powieść Jane Austen jest doskonałym uzupełnieniem serialu. Zabawna i lekka, czytałam z wypiekami na twarzy i głupim uśmieszkiem.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216

Muszę przyznać, że książka Jane Austen zasłużenie znajduję się na liście klasyki literatury światowej. Przebrnęłam przez te kilkaset stron w nieznanym mi tempie, ponieważ czytając tak bardzo się wczułam, że moje myśli wiodły jedynie po stronach książki, a nie po zegarku. Przyznać też muszę, że książka jest warta przeczytania, choć nie przepadam za takiego rodzaju literaturą Duma i Uprzedzenia otworzyła mi oczy i zrozumiałam, że jeśli książka jest romansem nie znaczy to, że jest zła. Zachęciła mnie także do przeczytanie więcej utworów autorki. Jeśli ktoś waha się czy zajrzeć po ową lekturę, niech bierze od razu! Bo jak trafił na nią poprzez własną wyszukiwarkę z pewnością się mu spodoba, jednak kierując się opiniami niekiedy można się rozczarować.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/219216
z 85