Dziady

Wydanie
Siedmioróg, .
Liczba stron
282
Wymiary
14,3 × 20,5 cm
Cykl
LEKTURA
Oprawa
Miękka
ISBN
9788377916155
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (6)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Dziady
2018, Greg
304
9,04
Dziady
2018, Dragon
288
7,93
Dziady Strony czarno-białe
2017, Ridero IT Solutions
372
51,44
Dziady
2017, Books
352
13,74
Dziady
2017, Siedmioróg
282
8,56
Dziady Wydanie z opracowaniem
2015, Greg
290
7,98

Kategorie

Opis książki

Dziady są cyklem czterech dramatów romantycznych Adama Mickiewicza należących do ścisłego kanonu literatury polskiej. Najstarszym chronologicznie utworem wchodzącym w skład cyklu są pochodzące z 1823 roku Dziady część II i połączony z nimi wiersz Upiór, których głównym bohaterem jest duch o zranionym sercu, ukazujący się w Dzień Zaduszny. Kolejną częścią cyklu jest dramat o tematyce miłosnej, także z 1823 roku, zwany Dziadami częścią IV, którego głównymi bohaterami są nieszczęśliwy romantyczny kochanek Gustaw i słuchający zwierzeń Gustawa ksiądz, uosobienie racjonalizmu. Kolejny utwór wchodzący w skład cyklu, Dziady część III, napisane w 1832 roku, uważane są za arcydzieło polskiego dramatu romantycznego. Dramat uzupełniony jest Ustępem, epickim komentarzem zakończonym słynnym wierszem Do przyjaciół Moskali. W tej części Dziadów Mickiewicz zgłębia tematykę dziejów narodu polskiego i stawia metafizyczne pytanie o sens tych dziejów. Pod oficjalnym, „jawnym” wymiarem historii narodowej, poeta odkrywa jej ukryty, martyrologiczny wymiar. Mickiewicz formułuje mesjanistyczną wizję historii narodowej, opartą na analogii pomiędzy cierpieniami Chrystusa a ofiarą prześladowanych Polaków – narodu pozbawionego własnej państwowości i ziemskiej potęgi. Ostatnią częścią Dziadów jest zawierający kilka niepowiązanych ze sobą fragmentów, nieukończony dramat Dziady część I, który został wydany pośmiertnie w 1860 roku. W utworze powraca opis obrzędu Dnia Zaduszek, a także postać Guślarza z Dziadów części II. Dziady doczekały się wielu inscenizacji teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Zainspirowały liczne dzieła sztuki, między innymi II Symfonię austriackiego kompozytora Gustawa Mahlera. Lektura dla klasy VII i szkół średnich

Opinie czytelników

(3.02)
20709 ocen, w tym
486 opinii
5
132
4
133
3
131
2
61
1
29
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Bez wątpienia arcydzieło. Szkoda że w szkole głównie jako materiał na nie pierwszej świeżości mielone kotlety, dla uzyskania ciężkosci fragmentów smażone w smalcu głębokim, a z powodu braku czasu - na największym ogniu. Kulinarna ta metafora jakże jest barbarzyńską wobec przedmiotu, system szkolnej konsumpcji fragmentów dzieł jednak nie przywołuje żadnej z muz.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

Nie daję tych siedmiu gwiazdek, bo uważam, że "Dziady" są tylko "bardzo dobre". Uważam, że są arcydziełem polskiej literatury! Daję siedem gwiazdek z przyczyn własnych. Nie jest to moja ulubiona pozycja i tylko dlatego, że jej nie lubię na dziesięć - daję siedem. Wiem, że jest na przynajmniej dziewięć... ale poszłam prywatnymi odczuciami. 7/10

Przeczytaj całą opinię
2017-03-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

Upiór 21.01.2017 ****** Krótki wiersz, nazywany wstępem do Dziadów. Gdyby nie przypisy objaśniające (w końcu wydane w Gregu...) to bym nie zrozumiał - może lampka wina zrobiła swoje, choć nie sądzę. Powiem więc tylko, że czyta się go fajnie i jest dość dobrym wstępem do reszty. Dziady cz. II 21.01.2017 ******* Bardzo ciekawe przedstawienie połączenia kultur, słowiańskich pogan i powiewu chrześcijaństwa. Oprócz tego tekst ma bardzo trafne przesłanie, by żyć nie na świecie, ale dla świata. Dzieło to nie jest zbyt długie, a warte przeczytania ze względu jak już wyżej wspomniałem historycznego i moralnego. Polecam. Dziady cz. IV 22.01.2017 ******* Miłość, ukochana. Kobieta czy Polska? Jeśli przyjmiemy, że Polska to idealnie pokazuje nam jak ważne było przekazywanie historii naszego kraju dzieciom w czasach zaborów by pamięć nie zginęła. Z jednej strony ta wiedza daje cierpienie, ale dzięki temu została w pamięci. Miłość niszczy, wypala; zwłaszcza ta nie odwzajemniona, jednak bez niej nie da się żyć. Dziady – widowisko część I 23.01.2017 ***** Niedługi fragment. Urwany. Widać, że jest to początek dziadów. Opowieść o miłości romantycznej, dość ciekawy, jednak nie bardzo mogę tu coś napisać, gdyż akcja nie zdążyła się rozkręcić… Dziady cz. III 12.02.2017 ****** Bardzo interesujący dramat, ale cóż mogę napisać... Nie zrozumiałem do końca... niestety... nie mam teraz głowy do Mickiewicza... Dobrze przedstawione realia zaboru rosyjskiego, ale w końcówce pogubiłem się w opowieści. Tak samo jak w końcowych ustępach... Trzeba całość jeszcze raz kiedyś przeczytać...

Przeczytaj całą opinię
2017-02-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

http://zamknietawpozytywce.blogspot.com/2016/10/21-dziady-adam-mickiewicz-lektura-na.html "Dziady" są klasyką polskiej literatury, przez co zostały skazane na bycie lekturą. A jak wiadomo - co dostanie takie miano to jest od razu, z progu mniej lubiane. Niestety też tak mam, że często oceniam lektury właśnie przez pryzmat tego, że są lekturami. Zdążyłam zauważyć, że "dziady" się kocha lub nienawidzi. Często widzi się to w recenzjach, chociażby na Lubimyczytać.pl. Do drugiej grupy zaliczyć się nie mogę, doceniam tę książkę i wartości jakie przekazuje. Ale kochać jej nie kocham. Jest dobra, ale, według mnie oczywiście, może już nie pasować do czasów terazniejszych, gdzie zmieniły się realia. Co nie zmienia faktu, że przeczytać powinien je każdy, dla zasady By nie oceniać pryzmatem lektury i nie spychać od razu do worka "badziewie". Według mnie najpierw trzeba przeczytać by wyrobić sobie zdanie, a dopiero potem oceniać. Ja oceniam to skromnym 6/10, bo nie jestem do końca pewna jak z tym postąpić. Niby jakoś nie wielbię, ale broń boże nie potępiam.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

.... z tego co pamiętam to najbardziej przystępna dla mnie wówczas była część IV, natomiast część III... no cóż - za dużo narkotyków ;)

Przeczytaj całą opinię
2017-01-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

Nie wiem czemu ale tą książkie uwielbiam :)

Przeczytaj całą opinię
2017-01-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

"...Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi..." Jedna z lepszych lektur, jakie czytałam. Nie jest prosta i wymaga dobrego omówienia aby ją w pełni zrozumieć - sama z siebie pewnie nie sięgnęłabym po nią. Najbardziej przypadła mi do gustu część III - możemy poznać historię kraju, w którym żyjemy a także najlepiej ze wszystkich części pokazuje talent Mickiewicza.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

" Ty mnie zabiłeś!-Ty mnie nauczyłeś czytać! W pięknych księgach i pięknym przyrodzeniu czytać! Ty dla mnie ziemię piekłem zrobiłeś (z żalem i uśmiechem) i rajem!" Gorsza od części II, ale również ciekawa.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

"Ciemno wszędzie, głocho wszędzie Co to będzie? Co to będzie?..." Kolejne dzieło Adama Mickiewicza, które zasługuje na wielki aplauz. "Dziady" to lektura z klasą, z głową. By je zrozumieć, trzeba najpierw zagłębić się w czasy i życiorys autra książki. "Dziady" dzielimy na trzy częśći. 2 cz. "Dziadów" ma za zadanie przedstawić czytającemu moralność ludzką. Autor na przykładzie duchów pokazuje, że każda wina, kiedyś będzie opłacona karą. W części 4 mamy przedstawienie uczuciowości i namiętność głównego bohatera. Mickiewicz pragnie nam przekazać, że serce jest ważniejsze od rozumu. W części 3, która została wydana później, autor porusza temat walki o wolność ojczyzny i narodu. Nie zgadza się z niszczeniem młodzieży polskiej i nawołuje do buntu przeciwko Rosji. Przyznać muszę, że lektura do najłatwiejszych nie należała. Wymaga ona od czytelnika skupienia i myślenia. Pewne fragmenty są nudnawe, lecz całość jest bardzo ciekawa. Polecam każdemu zapoznać się z jednym z najważniejszych polskich dzieł ;)

Przeczytaj całą opinię
2016-12-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618

Ciekawa warta przeczytania

Przeczytaj całą opinię
2016-12-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50618
z 49