Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
464
Wymiary
14,5 × 21,0 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788308047767
Waga
0,65 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka, opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie. Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić. Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu. "Dziewczynka..." odniosła olbrzymie sukcesy zarówno na Zachodzie jak i w Polsce; została przetłumaczona na 22 języki, również kupiono prawa do ekranizacji. Roma Ligocka urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Dorastała w krakowskim getcie. Studiowała malarstwo na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60-tych wyemigrowała do Wiednia. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Dzisiaj malarka i pisarka mieszka w Monachium. Jesienią 2000 roku ukazał się pisarski debiut Romy Ligockiej – zainspirowana historią jej życia Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, zaś dwa lata później nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się Kobieta w podróży oraz jesienią 2004 roku jej trzecia książka -Tylko ja sama- osobisty rozrachunek z przeszłością , a także zapis pięknej historii miłosnej. Ostatnio w Wydawnictwie Literackim ukazały się felietony autorki: Znajoma z lustra, Wszystko z miłości oraz Czułość i obojętność.

Opinie czytelników

(3.85)
4020 ocen, w tym
220 opinii
5
115
4
87
3
16
2
2
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Wstrząsająca, poruszająca do granic opowieść o wojnie, relacjonowana przez małą dziewczynkę dla której dzieciństwo było twarde, pełne strachu i zupełnie zakazane. W swojej biografii Roma Ligocka opowiada nam jak przeżyła wojnę, co miało miejsce na oczach dziecka, jak sobie radziła po wojnie i jaki wojna miała wpływ na nią samą i wszystkich którzy ją jakimś cudem przeżyli. Książka ta to kawałek historii, czyta się ją niezwykle szybko a kolejne epizody szokują, aż nie można uwierzyć co ludzie kiedyś przeżywali, zwłaszcza Żydzi którzy byli dyskryminowani na każdym kroku. Książka warta przeczytania, zmusza do refleksji nad ludzką istotą, do czego zdolny jest człowiek, jak bardzo potrafi być okrutny, do czego zdolny jest aby przeżyć i to nie w kinie w filmie sajens fiction a w prawdziwym życiu... Polecam przesłuchać jako audiobook czytany przez Maję Ostaszewską która zrobiła to naprawdę genialnie.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873

Piękny, trudny życiorys

Lata 90-te – kinowy pokaz Listy Schindlera dla specjalnych gości. Na widowni ci, którzy przetrwali – wśród nich ona – Roma Ligocka. W pewnym momencie, podczas sceny likwidacji krakowskiego getta w czarno białym obrazie pojawia się mała dziewczynka w czerwonym palcie – skutecznie przyciąga wzrok wszystkich widzów. Kobieta rozpoznaje niej siebie. Dwie Romy – mała na ekranie i starsza na widowni patrzą na siebie. Gdyby mogły się usłyszeć, o czym by rozmawiały? Starsza pewnie chciałaby powiedzieć tej małej: „Nie bój się, poradzisz sobie.” To jest chwila, kiedy autorka postanowiła spisać swoje wspomnienia – uporać się na papierze z dręczącą ją przeszłością. I tak powstała książka: „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”.Więcej na: http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2016/01/dziewczynka-w-czerwonym-paszczyku.html

Przeczytaj całą opinię
2016-01-05
źródło: http://www.empik.com/p1044171222,ksiazka-p

Książki o tematyce wojny i Holocaustu mają dla mnie szczególne znaczenie. Wpędzają mnie w niezwykłą zadumę, odczuwam smutek, ale także wielki szacunek dla ludzi żyjących w tych czasach. To, co przeżyli często wychodzi poza granice naszej wyobraźni. Autorzy tych książek przenoszą na papier to, co wydaje się nie do opisania. Czytanie takich wspomnień nie jest rozrywką, dla mnie jest to oddawanie hołdu dla ofiar wojny. Wydaje mi się, że „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” w dużej mierze skupia się na miejscu dziecka podczas II wojny światowej, miejsca w getcie, życia strachu. Jak rodzice postrzegali wtedy swoje pociechy, jak próbowali je ratować. Książka ta pokazuje jednak szeroko wpływ wojny na umysł dziecka, jak potem przystosowywało się ono do realiów powojennej Polski. Polski komunistycznej. Czy dziecko, które pamiętało tylko getto i ucieczkę przed Niemcami potrafiło zachowywać się jak rówieśnicy nienapiętnowani traumą wojny? Ta pozycja powinna znaleźć się na liście każdego czytelnika, który wybiera tematykę II wojny światowej. Książka pisana jest na początku z punktu widzenia dziecka, więc możemy poznać dziecięce myśli i wysnuć na ten temat własne refleksje.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873

Warto przeczytać!!!

Muszę przyznać, że książkę dostałam w prezencie i nie mogłam się przez ponad rok do niej zabrać. Nie lubię książek opowiadających o II wojnie światowej. W końcu z braku innych interesujących książek zaczęłam jakoś ją czytać. Szczerze przyznam, że ta książka jest jedną z lepszych jakie czytałam!! Życie w czasie okupacji przedstawione oczami małej dziewczynki, która nie rozumie co się wokół niej dzieje, opisuje swoje odczucia. Książkę przeczytałam w dwa dni i strasznie żałowałam, że to już koniec. Wciąga od pierwszych stron. BARDZO POLECAM!!

Przeczytaj całą opinię
2013-01-30
źródło: http://www.empik.com/p1044171222,ksiazka-p

Smutna historia opisana w sposób arcyciekawy. Wstrząsające wspomnienia pisarki, które mocno odbijają się echem w mojej głowie, na długo po przeczytaniu.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-14
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873

Ta swego rodzaju biografia pokazuje, jak wiele jest w stanie znieść człowiek. Napawa siłą udowadniając, że życie nigdy nie jest przegrane, czy stracone.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873

To tak naprawdę pierwsza biografia, która wzbudziła moje zainteresowanie. Każdą stronę czytałam z jeszcze większym zaciekawieniem. Bardzo zawiłe losy Romy Ligockiej (Liebling), żydówki, która od wczesnego dzieciństwa szukała prawdziwej miłości."Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" na długo pozostanie w mojej pamięci, chociażby na trudną tematykę wojenną i powojenną. A książkę tak pięknie wieńczy podziękowanie dla rodziny Kierników za narażenie swojego życia dla życia innych...

Przeczytaj całą opinię
2016-11-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873

Świat wojny oczami dziecka? Nigdy nie czytałam o Holocauście z tej perspektywy. Ale książka ta nie jest tylko o wojnie, jest o całym życiu Autorki - o blaskach i cieniach, jest bardzo intymną próbą rozliczenia się przed sobą ze swoją przeszłością ale i przyszłością. Jest też zwróceniem uwagi czytelnika, że taki akt ludobójstwa i terroru zawsze w człowieku pozostaje i rzutuje na dalsze losy, nie tylko Ocalałych ale i ich rodzin.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873

Przeczytana po raz drugi książka. Bałam się, że nie będzie mi się podobać. Jednak czytając ją po raz drugi odkrywałam ją na nowo. Gorąco polecam każdemu tę pozycję. Myślę, że każdy powinien móc powiedzieć "Przeczytałem". Ja pozostaję pod dużym wrażeniem twórczości Romy i Ligockiej i sięgam po kolejne książki.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873

Piękna wzruszająca książka od której czytelnik nie jest się w stanie oderwać aż do ostatniej kropki. Porusz temat o którym nigdy nie będzie za mało powiedziane i napisane. Ku przestrodze abyśmy zawsze pamiętali.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48873
z 22