Opis książki
Jedna z najbardziej cenionych powieści XX wieku to nie tylko szkic miasta w czasie wielkiego zagrożenia, to przede wszystkim studium postaci stojących w obliczu Zła. Dżuma, która niezauważalnie wkrada się w bramy Oranu zmienia dotychczasowy porządek rzeczy. Strach, cierpienie, odizolowanie, nieustanna walka z chorobą ukazuje bohaterstwo i determinację niektórych, ale i nikczemność, przebiegłość innych. Paraboliczna kronika odarta ze zbędnego patosu, będąca manifestem humanizmu to ponadczasowa historia ludzkiej solidarności i moralności.
Czyta Adam Ferency
Opinie czytelników
Książka jest kapitalna i ma głębszy sens. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie że mamy do czynienia z chorobą. To spojrzenie jest nieco mylące, tu chodzi o coś więcej. Chodzi o umysł ludzki który jest niebezpieczny dlą świata. Myślę że mieszkańców Oranu można porównać śmiało do więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Jednych i drugich czekał ten sam los, jedni i drudzy nie mieli drogi ucieczki, trzeba przyznać autorowi że wykonał świetną robotę. Książka piękna, mająca swoje pewne minusy, pokazująca jednak pesymistyczną naturę człowieka.
Przeczytaj całą opinięPrzeczytana z obowiązku jako lektura szkolna ale wciągnęła mnie z tego co pamiętam, nie umęczyła, ogólnie jestem wrażliwa więc i wstrząsnęła ...
Przeczytaj całą opinięMój komentarz miał być bardzo krótki: "Kapelusze z głów, panowie.", jednak ktoś mnie już w tym pomyśle uprzedził. No nic, jakoś przeboleję; wspaniały kawał literatury. Aura izolowanego miasta dusznego od toksycznych wyziewów wydaje się wręcz emanować z tej książki, równie intrygująca jest też okładka (jak i innych dzieł Camusa), mowa o starszych wydaniach - tych z abstrakcyjnymi oprawami.
Przeczytaj całą opinięDzieło zdecydowanie godne swojej uwagi.Utwór uniwersalny,ponieważ z aspektami zła tkwiącego w człowieku zmagamy się do dzisiaj.Jedynym minusem jest to,że czytając książkę,jedyną dżumą jaką widziałam była dżuma-choroba.Miałam problem z dostrzeżeniem alegorii i szerszego przekazu książki. Ku mojemu zadowoleniu źródła internetowe,lekcje polskiego i inne źródła wiedzy pozwalają po przeczytaniu dostrzec co tak na prawdę chciał przekazań nam autor. Jedna z lektur szkolnych,którą będę miło wspominać.
Przeczytaj całą opinięKsiążka jest genialna, pochłonęłam ją w niecałe dwa dni. Po jej przeczytaniu zaczęłam o niej rozmyślać ponieważ można ją interpretować na kilka sposobów np. o dżumie jako chorobie, o wydarzeniach które działy się w gettach... Uważam że warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie i rozważenie tego utworu,a nie przeczytanie i odłożenie jej na półkę. Polecam !!!
Przeczytaj całą opinięBardzo dobra powieść, szczególnie przypadł mi do gustu typ i sposób narracji. Obiektywizm narratora szczery do bólu, a sama jego postać ciekawa. W ogólnej ocenie warto przeczytać, jedna z lepszych lektur szkolnych.
Przeczytaj całą opinięByć może dla niektórych, zbyt banalna, ale dla mnie interesująca. Tytułowa dźumą może być każda inna chorba. Aids, cholera grypa. Cokolwiek innego. Bohaterem mógłby być każdy z nas i to właśnie urzeka mnie w tej lekturze.
Przeczytaj całą opinięKsiążka-zagadka. Moim zdaniem sama fabuła nie należy do grona najbardziej porywających, ale sposób, w jaki książka została napisana, buduje napięcie i dzięki temu przeczytałam ją z zapałem.
Przeczytaj całą opinięSpodziewałem się szmiry, a dostałem naprawdę intrygującą książkę. Daje do myślenia, a zagłębianie się w losy miasta podczas epidemii to prawdziwa przyjemność. Bohaterowie są wielowymiarowi i nie sposób ich zignorować. Innymi słowy, druga najlepsza lektura w moim życiu, zaraz po "Przedwiośniu".
Przeczytaj całą opinięKsiążka na początku ogromnie nudna. Znam faktyczne przypadki zaśnięcia po kilku stronach, kilka przypadków. W moim wypadku około strony 130 lektura zaczęła się podobać. Postacie są zarysowane bardzo charakterystycznie i cudownie jest poznawać ich charaktery i historie z nimi związane. Bije w oczy mała ilość dialogów, a to one w tym przypadku stanowią siłę tej książki. Opisy poza kilkoma wyjątkami są właśnie tym co usypia ludzi. Lektura pomocna do matury i nie jest trudno ją zinterpretować. Warto przeczytać, jednak wątpię by ktoś do niej jakoś szczególnie wracał.
Przeczytaj całą opinię