Ecce Homo

Wydanie
Liczba stron
136
Wymiary
12,5 × 19,5 cm
Cykl
MEANDRY KULTURY
Oprawa
Miękka
ISBN
9788379980901
Waga
0,13 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o kulturze, człowieku, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrzrścijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Wzbudzała sprzeciw i inspirowała. Podstawowym przekonaniem Nietzschego było, że życie cielesne, fakt biologiczny jest osnową ludzkiej egzystencji, a życie duchowe tylko jego odroślą. Z przekonania tego wypłynął jego naturalizm i relatywizm episemologiczny pisał Władysław Tatrkiewicz. W Ecce Homo, swego rodzaju intelektualnej autobiografii przedstawia Nietzsche siebie, swą wielkość, swą charyzmę. To nie jest lektura dla ludzi skromnych. Nietzsche nigdy skromny nie był, i miał swej wielkości świadomość.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Człowiek, który siebie uczynił naczyniem filozofii, który nie pozwalał sobie na słabość, małość i lenistwo bez kontroli. Tylko w ten sposób mógł dać świadectwo, że to, co mówi, jest ważne. Dogłębna świadomość spójności życiowych wyborów, nawet tych najbardziej trywialnych, to to, co chciał zostawić jako swój obraz. Jednocześnie wiemy, że człowiek jest pęknięty, niespójny - zatem to pragnienie jest pewną konstrukcją, spod której zawsze coś wystaje ("Prawda jest jak przykrótki koc, pod którym marzną stopy! Naciągasz go, rozciągasz, zmieniasz i przekładasz, ale nigdy nie przykryje żadnego z nas." - Stowarzyszenie Umarłych Poetów).

Przeczytaj całą opinię
2016-06-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306487

Samoocena, autorefleksja, autobiografia, podsumowanie dorobku i życia Fryderyka Nietzsche'go. W opinii autora pozytywna, dumna ocena swojej twórczej pracy. Pozwala spojrzeć na dzieła filozofa z jego własnej perspektywy, pokazuje jak kształtowała się w nim wola niszczenia i tworzenia. Przewartościowanie wszystkich wartości? A może oczyszczenie wartości z fałszywych narosłości stuleci(chrześcijaństwa). Może przywrócenie zachwytu nad życiem, człowiekiem i jego stawaniem się i rozwojem? Zaprzeczenie miłości bliźniego? - "Jak można kochać nie kochając samego siebie?" Mimo chorowitości i słabego zdrowia filozofa jego umysł darzył go nadmiarem wielkich, dumnych, obrazoburczych myśli. Czy warto było poświęcić życie i zdrowie dla twórczości? dla podważania autorytetów i niszczenia "świętości","ideałów"? Bez wątpienia Nietzsche to człowiek wyjątkowy, inspirujący i potrzebny w europejskiej-chrześcijańskiej kulturze. Głosił wielkie słowa, chwalił życie, ale czy potrafił żyć tak jak o tym pisał? Czy samotność i cynizm to dobra droga życia?

Przeczytaj całą opinię
2014-12-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306487

Ecce homo to pierwszy przystanek dla tego, kto chce poznać głębiej myśl niemieckiego filozofa - zgodnie z zasadą, że myśli poznaje się od końca:)

Przeczytaj całą opinię
2014-09-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306487

Oto myśl!

Przeczytaj całą opinię
2012-11-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306487

Przewartościowywanie wartości nie musi mieć statusu niszczenia i może wg. mnie odbywać się w sposób na tyle płynny żeby niczego nie uszkadzać, niczego nie nienawidzić ani z niczego nie szydzić. Książka faktycznie świetnie napisana, chociaż jak widać nie zgadzam się z głównym zamysłem autora. Godna polecenia i ważna z zaznaczeniem szczególnej ostrożności bo faktycznie autor potrafi przedefiniować zbyt wiele sam proces ubierając w piękne słowa. Osobiście jednak szczególnie poleciłbym tą książkę ludziom wierzącym. Jako inne spojrzenie na kwestię wiary i "doczesności" no i oczywiście test. "Rzeczy konieczne nie tyle po prostu znosić, tym mniej zakrywać - wszelki idealizm jest zakłamaniem w obliczu tego co konieczne - ile kochać..." Nietzsche jest konieczny bezapelacyjnie.

Przeczytaj całą opinię
2012-01-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306487

Mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że Fryderyk Nietzsche był najlepszym co jak dotychczas przytrafiło się ludzkości. Tytuł doskonale oddaje treść dzieła, ponieważ Fryderyk był człowiekiem który przede wszystkim kochał ludzi.

Przeczytaj całą opinię
2011-12-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306487

Trochę Fryderyk posłodził przedśmiercie swoje i wywyższył się przed sobą. Ale zasadnie.

Przeczytaj całą opinię
2010-11-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306487