Fascynująca matematyka

Wydanie
Bellona, Warszawa, .
Liczba stron
304
Wymiary
16,5 × 23,5 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788311120167
Waga
0,49 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Wierzbicka Ewa
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Barwne i fascynujące kompendium wiedzy na temat dziejów królowej nauk - od najdawniejszej starożytności aż do czasów współczesnych. Od staroegipskiej geometrii, do teorii prawdopodobieństwa i rozmaitych rodzajów logiki. Od Euklidesa do Gaussa, Riemanna i Russella. Od prymitywnych liczydeł do komputerów. Na starannie dobranych przykładach książka pokazuje (lub przypomina) jak dokonywać obliczeń wybranych wartości i tłumaczy czemu one służą. Zawiera wzory, rysunki, objaśnienia oraz ilustracje graficzne, a także zdjęcia i cytaty zaczerpnięte z wypowiedzi najznakomitszych matematyków. Znajdziemy w niej wiele ciekawostek i anegdot, dzięki którym najsłynniejsi matematycy - znani prawie wyłącznie jako patroni wzorów i definicji - stają się nam bliżsi. Sama matematyka zaś - określona precyzyjniej - staje się arytmetyką, algebrą, analizą matematyczną, geometrią, logiką, statystyką, stereometrią, teorią gier, teorią liczb lub trygonometrią.

Opinie czytelników

(3.62)
13 oceny, w tym
3 opinie
5
1
4
1
3
1
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Historia matematyki w dziewięciu rozdziałach — od starożytności oraz idei liczby do współczesności i przeprowadzania formalnych dowodów. W książce poruszane są również tematy zazwyczaj pomijane w podręcznikach szkolnych — na przykład początki zapisu liczbowego czy podstawy statystyki. Niby rzeczy raczej znane, ale czegoś się dowiedziałam. Chociaż pewnie na długo nie zapamiętam. Może przynajmniej nie zapomnę, gdzie tych informacji szukać. ;-) Autorka dołożyła starań, aby podać wiadomości w jak najbardziej przystępnej formie — dostajemy wiele ramek, zdjęć (czarno-białych), rysunków. Na końcu słowniczek pojęć. Książka okraszona krótkimi biografiami co bardziej znanych matematyków. Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/01/fascynujaca-matematyka-historia-nauki.html

Przeczytaj całą opinię
2017-01-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/113647

Na prawdę fascynująca.

Ja uwielbiam matematykę i od razu zacząłem ją czytać. Wszystko jest ujęte prostym językiem. Jest przepełniona biografiami znanych matematyków. Z tej książki można się wiele nauczyć. Polecam każdemu kto interesuje się matematyką.

Przeczytaj całą opinię
2014-07-04
źródło: http://www.empik.com/p1044509878,ksiazka-p

Ciekawa pozycja wprowadzająca w świat matematyki. Warta polecenia dla początkujących adeptów i amatorów nauk ścisłych.

Przeczytaj całą opinię
2015-03-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/113647