Goci

Rzeczywistość i legenda

Wydanie
Poznańskie, .
Liczba stron
584
Oprawa
Twarda
ISBN
9788379762774
Waga
0,94 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Goci nawet na tle innych germańskich plemion byli ludem niezwykłym. Na przełomie starożytności i średniowiecza przemierzyli całą Europę: od swych pierwotnych siedzib w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, zahaczając o Azję Mniejszą dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Po latach wędrówek i ciągłych wojen stworzyli silne państwa, które razem z Frankami Chlodwiga decydowały o hegemonii w Europie. Upadli i wyginęli pod naciskiem Bizancjum oraz nowopowstałej siły islamu. Jeszcze w XVI wieku ich obecność odnotowywano na Krymie. Jerzy Strzelczyk, wybitny mediewista, stworzył niepowtarzalną wizję historii Gotów, przedstawiając w sposób barwny i plastyczny jak z plemienia barbarzyńców stali się wspólnotą ratującą pozostałości cywilizacji rzymskiej. W legendzie termin „gocki” kojarzy się z mroczną i chaotyczną wizją świata – w rzeczywistości to dzięki Gotom, ich wysokiej kulturze artystycznej i intelektualnej oraz wybitnym postaciom z ich kręgu, takim jak Boecjusz, Kasjodor czy Izydor z Sewilli, ówczesny świat nie pogrążył się w stanie całkowitej zapaści.

Opinie czytelników

(3.56)
33 ocen, w tym
6 opinii
5
0
4
6
3
0
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Ciekawa, choć nieco oschle opisująca dzieje Gotów, głównie okiem historyka, archeologia zostaje daleko w tyle. Ale na pewno dobra i rzetelna pozycja.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257822

Dobra

Przeczytaj całą opinię
2016-01-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257822

Dobra

Przeczytaj całą opinię
2016-01-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257822

Solidna rzecz. Przystępny język, pełna faktografia, przedstawienie rozmaitych koncepcji i prób ich wykorzystania. Na końcu nie tylko obszerna bibliografia ale też i przyczynek źródłowy w przyjemnym tłumaczeniu. Ciekawa książka o mało znanym temacie. Warto zaryzykować.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257822

Obecne wydanie jest wznowieniem książki sprzed 30 lat. Uzupełniona przez autora została część bibliograficzna i aneks. Co istotne bibliografia zawiera pozycje w języku polskim, ale także te pochodzące z zagranicy. Książka podzielona jest na 3 wyraźne części, w których autor niezwykle ciekawie, ale i merytorycznie opowiada o plemionach gockich począwszy od ich początku, czyli okresu antyku, poprzez czasy świetności, aż po okres wieków średnich. Przedział czasu imponujący. Podobnie imponujące jest podejście historyka do tematu. Należy przy tym pamiętać jakim plemieniem byli Goci. Na przełomie kilku wieków, na przełomie er, w okresie od starożytności aż do średniowiecza przemierzyli oni całą Europę. Wędrowali począwszy od swych pierwotnych siedzib, które znajdowały się w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, a nawet Azję Mniejszą. Na końcu dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Z tego też powodu plemiona gockie nie należą do łatwych w badaniu historycznym archeologicznym. Dlatego należy docenić trud, jaki zadał sobie Jerzy Strzelczyk w trakcie pisania książki. Bazą merytoryczną na jakiej autor opiera treść książki w zakresie historii Gotów, jest dzieło pochodzące z VI wieku Getica, którego autorem jest gocki kronikarz Jordanes. Getica to kronika traktująca o dziejach i czynach Gotów. Jest to podstawowe źródło informacji o Gotach,, ich dziejach, czynach od początku istnienia do połowy VI wieku. Co prawda wcześniej istniało dzieło Kasjodora - Historia Gotów, w 12 księgach, ale nie zachowało się ono do naszych czasów. Innymi źródłami na których opiera się autor książki są przede wszystkim źródła i badania historyczne oraz archeologiczne. Uzupełnieniem są źródła z etnologii, antropologii kultury, językoznawstwa. Autor bardzo ciekawie omawia wszelki kwestie związane z Gotami. Mimo naukowego podejścia do tematu, oparcia na źródłach naukowych, czyni to w sposób niezwykle przystępny. Zawdzięczać to należy pasji z jaka historyk podchodzi do tematyki oraz jego niezwykłej erudycji. Historia Gotów opowiedziana przez Jerzego Strzelczyka jest niczym najciekawsza powieść historyczna. Jednak jest ona tym cenniejsza, iz oparta na materiale naukowym, na faktach. Drobny minus daję tylko za nieodświeżenie źródłoznawstwa historycznego i archeologicznego. Przez trzy dekady, które minęły od powstania książki, poczyniono kilka badań, które warto byłoby ująć w treści książki. Mimo tego drobnego minusu, książka jest doskonała. Goci. Rzeczywistość i legenda to klasyczna, ponadczasowa monografia. Zachęcam do jej lektury.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257822

W ŚWIECIE GOTÓW Z czym Wam się kojarzą książki historyczne? Jeśli na samą myśl o tym gatunku przypomina Wam się szkoła, koszmarny nauczyciel tego przedmiotu i nuda dat i suchych faktów, to „Goci” z pewnością udowodnią Wam, że przeszłość może być fascynująca i wcale nie mniej wciągająca, niż klasyczne powieści. Goci. Germańskie plemię, które od starożytności do średniowiecza przemierzyło większość Starego Kontynentu, które pojawiło się w każdym zakątku Europy i zawitało także na naszych rodzimych, polskich ziemiach, ostatecznie przestało istnieć w XVI wieku. Nie mniej historia ludu, który wyruszył ze Skandynawii do dziś pozostaje czymś fascynującym. Ich podróże, ich wojny, zdobywana coraz większa siła i coraz potężniejsze wpływy… Witajcie w świecie Gotów! Jerzy Strzelczyk podjął się zadania o tyle monumentalnego, co i ciężkiego. Przedstawić kilkanaście wieków (ile dokładnie, to już kwestia sporna od tego, którą wzmiankę uznać za tą początki Gotów określającą) w jednym tylko tomie, to nie lada wyczyn. I cóż, że „Goci: Rzeczywistość i legenda” liczy niemal 600 stron. W końcu jak na blisko półtora tysiąca lat istnienia omawianego ludu to naprawdę niewiele. A jednak w tekście podpartym mapami i zdjęciami, udaje się autorowi w wyczerpujący, kompleksowy sposób opowiedzieć o całym zagadnieniu i zrobić to zarazem w sposób daleki od podręcznikowego. Jerzy Strzelczyk i owszem, pisze piórem znawcy, czuć w tekście jego profesjonalizm, ale zarazem nie popada w akademicki ton. Dużo tu fascynacji i zaangażowania, jest też i przyswajalny styl. I ciekawostki, które dodają tylko uroku całości. Słowem podsumowania, „Goci” to naprawdę udana, szczegółowa książka, która urzeknie ciekawych tematu, a tym, którzy sięgną po nią z innego powodu, tematem zaciekawi. Ładnie wydana, ładnie też wyglądająca na półce… Mówiąc wprost: polecam. A wydawnictwu Poznańskiemu składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji. Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/11/18/goci-rzeczywistosc-i-legenda-jerzy-strzelczyk/

Przeczytaj całą opinię
2015-11-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/257822