Groby królewskie na Wawelu

Wydanie
Petrus, Kraków, .
Liczba stron
248
Wymiary
11,5 × 17,0 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788377200773
Waga
0,30 kg
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Groby królewskie na Wawelu
2015, Petrus
248
Groby królewskie na Wawelu
2011, Petrus
248

Pokaż też wydania niedostępne (2)

Kategorie

Opis książki

„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb; ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia – zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te groby na Wawelu, imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów”. Kard. Karol Wojtyła (w 1978 roku) Te słowa są najlepszą rekomendacją książki – dzieła, które opisuje groby królewskie na Wawelu. Wszak to w tej katedrze spoczywają takie postaci, jak: Jan III Sobieski, Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, święta Królowa Jadwiga, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Stefan Batory, Zygmunt August czy Książe Józef Poniatowski. "Groby królewskie na Wawelu" są niezwykłym przewodnikiem po cmentarzu, ktoremu na imię Polska. 18 kwietnia 2010 roku w podziemiach Katedry na Wawelu spoczęły też ciała pary prezydenckiej, małżeństwa Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia w Smoleńsku.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Historia grobów wawelskich w pigułce. Książka zawiera najważniejsze informacje i jest świetnym dodatkiem do zwiedzania katedry wawelskiej, ale pozostawia pewien niedosyt. Mnie osobiście najbardziej interesował rozdział poświęcony ekshumacjom grobów i mając już za sobą lekturę "Studiów do dziejów Wawelu" niewiele nowego się dowiedziałem. Brakuje też fotografii/rysunków z obdukcji, które przecież zostały wykonane. Nie ma również konkretniejszych wniosków z badań nad stanem kości. Moim zdaniem "Groby królewskie na Wawelu" nadają się na wstęp dla ludzi zainteresowanych tematem, lecz nie zadowolą bardziej dociekliwych czytelników.

Przeczytaj całą opinię
2014-02-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/5843

Ksiązka, która uzmysławia nie tylko jacy królowie są pochowani na Wawelu, ale także przybliża nam problematykę pochówków królewskich. Opisuje ceremoniał pogrzebowy, polskie zwyczaje balsamowania ciał królewskich oraz przedstawia opisy sporządzone przy otrwarciach grobów królewskich. Polecam. Ciekawa pozycja:)

Przeczytaj całą opinię
2014-02-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/5843

Warto przeczytać tę książkę, żeby rozumieć znaczenie katedry wawelskiej dla naszej kultury i historii. Czyta się ją dość szybko, nie jest nużąca. Inna rzecz, że Autor ma jakieś dziwne opinie na temat tego, czym jest cenotaf, ale już tam... Ogólnie rzecz biorąc uważam, że Polacy powinni coś na temat znaczenia Wawelu wiedzieć. I żeby ich wiedza nie ograniczała się do Piłsudskiego i Kaczyńskich. Tomasz Babnis

Przeczytaj całą opinię
2013-07-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/5843