Inny świat

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem - Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
356
Wymiary
12,5 × 20,0 cm
Cykl
LEKCJA LITERATURY
Oprawa
Miękka
ISBN
9788308040249
Waga
0,26 kg
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Inny świat Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim
2019, Literackie
360
30,10
Inny świat Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem - Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim
2015, Literackie
356
30,10

Kategorie

Opis książki

Najciekawsze teksty polskiej i światowej literatury z komentarzami wybitnych artystów, krytyków i filozofów dla ucznia, studenta, nauczyciela. Skompletuj biblioteczkę niezbędnych lektur!

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Obozowa rzeczywistość rządzi się swoimi prawami, to swoisty "inny świat", gdzie zasady i reguły, a także normy moralne są wyśmiewane i rzadko kiedy ktoś się nimi kieruje. Jednak są ludzie, którzy nawet w obliczu największego cierpienia potrafią zachować prawdziwą twarz...

Przeczytaj całą opinię
2017-03-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

To jest jedna z tych książek, które po prostu trzeba przeczytać.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Porusza bardzo ważną tematykę, jednak jako książka zawodzi. Mam wrażenie, że jest napisana nierówno, bohaterowie są nadzwyczaj dziwnie opisani: jest sporo szczegółów, całe życiorysy, jednak to są streszczenia i tak naprawdę ciężko ich poznać i traktować osobowo, bo przybywają i zaraz znikają. Makaronizmy rosyjskie bez ich tłumaczeń to żart z czytelnika. Niektóre słowa lub zdania są kluczowe do odbioru, a zamiast go dopełniać wytrącają z uwagi, bo czytelnik nieznający rosyjskiego przestaje wiedzieć o czym czyta. Mimo wszystko książka ważna.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Gdy pierwszy raz zabrałam się do czytania tej książki to po kilku stronach rzuciłam ją w kąt. Opisane sceny i sytuacje potrafią zamrozić krew w żyłach, ale oddają również realną sytuację tamtych czasów. Trud, jaki trzeba było włożyć w przetrwanie kolejnego dnia, choroby z jakimi zmagali się wymęczeni więźniowie, walki o jedzenie... Trudno obok tej relacji przejść obojętnie i nie docenić czasów w których przystało nam żyć.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Przerażające świadectwo koszmaru jaki wydarzył się naprawdę! Nie ma słów, które będą wystarczające, by tę pozycję skomentować. To tak ogromna czarna otchłań, w którą zabiera nas Gustaw Herling-Grudziński, że my - czytelnicy, w tym innym świecie nie widzimy swojej wyciągniętej ręki... bo jest tak ciemno wokół... bo jest taki mrok... 8/10

Przeczytaj całą opinię
2017-03-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Ta książka była moją lekturą szkolną. Wiedziałam że ten typ literatury nie jest łatwy do zrozumienie dla nastolatków. Ale po jej przeczytaniu ciesze się że zdecydowałam się przeczytać całą książkę a nie streszczenie. Do tego doszły przeczytane wywiady z ludźmi którzy przeżyli ten czas.... To straszne jaki los może zgotować człowiek drugiemu człowiekowi.... Nie które fragmenty brzmiały tak jak by człowiek pastwił się nad zwierzęciem a nie człowiekiem . Było to okropne. Przeczytanie tej książki wniosło bardzo wiele do mojego światopoglądu. Myślę że w obecnych czasach powinna być ona czytana abyśmy mieli świadomość tego co działo się kiedyś.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Rewelacyjna, szokująca, warta przeczytania. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się ,że tak przypadnie mi do gustu. Warto po nią sięgnąć, niejednego z Was zaskoczy.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Przy dużej frekwencji książek opartych na wspomnieniach więźniów obozów koncentracyjnych w Niemczech, pozycji opisujących warunki obozów pracy w Rosji jest dosyć mało. A szkoda. Przeczytałam tę książkę krótko po opowiadaniach Borowskiego, który wspomina system stosowany przez hitlerowskich Niemców, toteż pewnego rodzaju ciekawostką były dla mnie zapiski Herlinga-Grudzińskiego. Choć zabrzmi to pewnie nieludzko - szalenie mi się spodobały. Pióro autora bardzo przypadło mi do gustu, a szczegółowość opisywanych sytuacji, rytuałów panujących w obozie, poniektórych więźniów to as w rękawie tej książki. Choć przy kilku stronach zupełnie osłabłam, bo okazały się dla mnie miejscami zbyt mocne, to jednak powieść wołała do mnie nieustająco i nie miałam serca jej definitywnie odłożyć. Warto przeczytać, choćby dla uzupełnienia wiedzy o sowieckich obozach pracy; dla przekonania się, co trzeba było przejść podczas wojny i że obozy koncentracyjne kojarzone z Niemcami to nie jest jedyne piekło tamtego okresu; dla dumy, że się przeczytało, że się o tym wszystkim pamięta, że się tych ludzi podziwia.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Ta książka wstrząsa i męczy. Czytałem ją długo, musiałem ją odkładać, bo bije z niej tak wielka rozpacz, że momentami mnie to przerastało. Nie chcę oceniać treści, więc ocenie jedynie literacką jakość - jest nienaganna. Herling potrafi nawet taki dramat ująć w piękny, kunsztowny język. Na pewno sięgnę po więcej jego utworów. To coś więcej niż literatura faktu - to literatura świadectwa. Świadectwa które zupełnie odbiera wiarę w ludzkość, w człowieka i które jest szalenie potrzebne, żeby nigdy o tym lodowatym piekle łagrów nie zapomnieć. Zakończenie zestawiam z postawą Marka Edelmana który na kartach "Zdążyć przed Panem Bogiem" mówi: "Nie wolno oceniać nikogo". Ma rację. Herling zaś przyjmuję postawę przeciwną, twardą i poproszony o zrozumienie obozowej zdrady odmawia - w imię mozolnie odzyskiwanej wiary w ludzkość. I też ma rację. "Inny świat" to więc bardzo adekwatny tytuł dla tej opowieści. Można nań spojrzeć bardzo szeroko: zarówno punktowo jako na inny świat obozu, świat bez zasad, moralności, świat odwróconego Dekalogu i odczłowieczenia, ale też jako na inny świat wojny, które przekracza percepcję człowieka w pojmowaniu dobra i zła. I tak jak finalnie Herling nawet w obliczu tej tragedii trzeba z mozołem walczyć w sobie o odzyskanie wiary w człowieka. Bez tego, świadectwa pokroju "Innego świata" mogą nas zupełnie i bez trudu z tej wiary obedrzeć.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275

Taki nasz 'mały' Sołżenicyn. Opisy rzeczywistości obozowej i ścieżek myślenia władz sowieckich, nie mam powodu myśleć, że podkoloryzowane, a tak przerażające i groteskowe, że czasami łapałam się na zadawaniu sobie samej pytania: "literatura faktu, czy okrutne fantasy?". Coraz głębiej wierzę, że stalinizm przeszedł nie tylko nazizm, ale czasem sam siebie.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39275
z 40