Jak powietrze

Wydanie
OMG Books, Kraków, .
Liczba stron
512
Oprawa
Miękka
ISBN
9788324036448
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Zwykła dziewczyna, zwykły chłopak, niezwykła miłość. Pierwsza polska powieść new adult! Niektórym może się wydawać, że Oliwii niczego nie brakuje – przystojny chłopak, świetne studia, wieczory spędzane w warszawskich klubach. Ale gdy los stawia na jej drodze Dominika, w jego bursztynowych oczach dziewczyna dostrzega coś, czego nie dał jej wcześniej nikt inny. Dominik mieszka w obskurnej kamienicy na Pradze i musi zajmować się młodszym rodzeństwem. W jego życiu nie ma miejsca na rozrywki ani nawet na marzenia. Choć pochodzą z dwóch różnych światów, wkrótce okazuje się, że nie mogą bez siebie żyć. On przynosi jej długo oczekiwany spokój, ona jest dla niego jak powietrze. Ale czy taka miłość ma szanse przetrwać? Czy Dominik potrafi odciąć się od bolesnej przeszłości? Czy da się żyć bez powietrza? „Jak powietrze to powieść do bólu realna, przepełniona kalejdoskopem emocji i z postaciami, których nie sposób nie pokochać – zdobyła moje serce szturmem i na długo w nim pozostanie". Irena Bujak, zapatrzonawksiazki.blogspot.com „Jak powietrze to dowód na to, że w new adult nie wszystko zostało dotychczas powiedziane oraz że możliwe jest stworzenie historii, która nie będzie bliźniaczo podobna do innych". Martyna Lewandowska, mowa-ksiazek.blogspot.com/ „Fascynująca i absolutnie wyjątkowa – najpiękniejsza definicja miłości”. Beata Moskwa, thievingbooks.blogspot.com/ „Autorka pokazała nam magię, jaką niesie ze sobą życie”. Karolina Pająk, www.dzosefinn.blogspot.com

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

"Jak powietrze" jest książką rewelacyjną!!! Dobre książki poznaję się po tym, że obojętnie gdzie się je czyta to wchodzi się w jej świat całym sobą. Co z tego, że czyta się ją w pociągu czy na ławce w parku, to nie jest ważne ponieważ gdy się ją czyta dostrzega się tylko świat przedstawiony w książce. Tak właśnie było przy czytaniu książki"Jak powietrze". Powieść ta wciąga od pierwszych stron, ja osobiście czułam tak jakbym była główna bohaterką. Książkę czyta się bardzo szybko, mimo nawet dużej ilości stron (470). Polecam wszystkim, którzy chcą poznać historię pięknej miłości. Oczywiście sięgnę po inne książki tej autorki. "Jak powietrze" oczywiście umieszczam na półce z ulubionymi pozycjami. GORĄCO POLECAM, BO WARTO PRZECZYTAĆ!!! 10/10.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/302427

ogrodksiazek.blogspot.com

Gdy jest nam źle i trwa to już od dłuższego czasu, niekiedy pozwalamy, by czarne myśli nas przytłoczyły. Zaczynamy wierzyć, że tak już będzie zawsze i nic nie ma szans się zmienić. Że takie właśnie ma być to nasze życie. A jeśli nawet spotkałoby nas coś dobrego, los i tak wkrótce nam to odbierze, pozostawiając po sobie jeszcze większą pustkę i cierpienie jeszcze bardziej rozdzierające duszę. Bywa, że pozwolenie sobie na choćby mały przebłysk nadziei wymaga heroicznej wręcz odwagi. Czasem jednak warto zaryzykować i otworzyć się na drugiego człowieka. W końcu nie każdy, kogo wpuścimy do naszego życia, musi nas zranić. Zdarza się i tak, że wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu zostajemy uleczeni. Młoda dziewczyna, Oliwia, spiesząc się na spotkanie, ignoruje czerwone światło i potrąca człowieka na pasach. Świadkowie zdarzenia, rzucając w jej stronę potępiające spojrzenia, chcą zawiadomić policję. O dziwo, sam poszkodowany woli uniknąć takiej sytuacji. Perspektywa wizyty w szpitalu również mu się nie podoba. Proponuje Oliwii, że jeśli szybko zabierze go stamtąd, nie powiadomi żadnych służb. Zaskoczona dziewczyna oczywiście się zgadza, zawozi go jednak do swojego ojca - lekarza. Z nogą w gipsie Dominik staje się jeszcze bardziej nerwowy. Potrzebuje pomocy i jest zmuszony zaufać zupełnie obcej osobie. Musi powierzyć to, co dla niego najcenniejsze, dziewczynie, która o mało go nie zabiła. Oliwia i Dominik należą do dwóch różnych światów. Ona pochodzi z zamożnej rodziny i mieszka w pięknym dużym domu. On, z dwójką rodzeństwa, żyje biednie w obskurnej kamienicy. I chociaż jej nigdy niczego nie brakowało, a jemu - wręcz przeciwnie, jest coś, co ich łączy. Oboje mają za sobą niezwykle bolesne doświadczenia i są ogromnie samotni. Cokolwiek robią, nie potrafią pozbyć się tego przytłaczającego uczucia. Jednak właśnie takich w chwilach, gdy myślimy, że może być już tylko źle, los często robi nam niespodziankę i pokazuje, jak bardzo się myliliśmy. I pozwala nam znów oddychać. Powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej mnie zauroczyła i pozytywnie zaskoczyła. Chociaż można by powiedzieć, że nie napisała nic nowego, bo to wszystko kiedyś już było, czytając "Jak powietrze", zupełnie o tym nie myślałam. Wciągnęłam się w tę historię i z przyjemnością śledziłam losy bohaterów, śmiejąc się i wzruszając wraz z nimi. Takie chwytające za serce opowieści mają swój specyficzny urok i zawsze chętnie się w nich zatapiam. Mimo że niektóre opisy trochę mnie raziły, nie żałuję ani minuty spędzonej z tą książką. Miałam wręcz wrażenie, że czytam polski odpowiednik powieści Nicholasa Sparksa czy Federico Moccii. Każdemu, kto lubi takie klimaty, szczerze polecam. Książkę przeczytałam w ramach Book Tour organizowanego przez Poligon Domowy (poligon-domowy.blogspot.com)

Przeczytaj całą opinię
2017-01-28
źródło: http://www.empik.com/p1124001001,ksiazka-p

Taka zwykła niezwykła powieść... Jedną z lepszych jakie miałam okazję przeczytać. Książka o miłości, problemach i o szczęściu. Nie umiem powiedzieć w kilku słowach o czym jest. Zdecydowanie warto przeczytać. Książka na długo zapada w pamięć.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/302427

Domi

Cudowna książka o miłości. Nie mogłam się od niej oderwać. Polecam gorąco! :)

Przeczytaj całą opinię
2017-01-11
źródło: http://www.empik.com/p1124001001,ksiazka-p

Co tu dużo mówić - jednym słowem - rewelacja! ,,Jak powietrze" zachwyciła mnie, porwała i poruszyła. Nie obyło się bez paczki chusteczek. Tej książki nie można nie przeczytać. Ja zbierałam się do jej lektury kilka dni, ale żałuję, że nie sięgnęłam po nią wcześniej. Spodziewałam się nudnej i nijakiej powieści a otrzymałam historię, która chwyta za serce i nie pozwala długo o sobie zapomnieć. Polecam gorąco!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/302427

Niewidzialny jak powietrze - jak powietrze, bez którego nie możn

Choć książka Agaty Czykierdy-Grabowskiej mi się podobała, to nie mogłam się zebrać, żeby doczytać ją do końca. Trochę długo mi to zajęło, ale dotarłam do ostatniej strony i muszę przyznać, że mam mieszane uczucia.Na ogół opowiadanie ciekawe. Przedstawia historię dwójki młodych ludzi, w zasadzie moich rówieśników, dlatego też sięgnęłam po książkę New Adult. A także z ciekawości, ponieważ nie wiedziałam czego się spodziewać po takiej książce.Dużym minusem, który przeszkadzał mi podczas czytania był nieco amerykański styl wypowiedzi bohaterów, a mianowicie zakończenie zdań w postaci imion bohaterów (np. To nie tak, Oliwia. Nie możesz tego wiedzieć, Dominik. Nie myślę tak, Oliwia.). Wydało mi się to sztuczne i bardzo niepolskie. Drugim ogromnym minusem, który zwrócił moja uwagę, były nierzeczywiste fakty, bo od kiedy to w „upalny sierpniowy ranek” dzieci chodzą do przedszkola?Poza tym brakowało mi głębszego poznania bohaterów. Autorka bardzo długo pomijała przeszłość bohaterów, nawet jakąkolwiek wzmianką na temat ich dzieciństwa i wcześniejszego okresu, co z czasem zaczęło mnie irytować, bo znałam Oliwię i Dominika bardzo powierzchownie. I ostatni minus, jaki zauważyłam w książce to to, że autorka bardzo obszernie opisuje początki znajomości, bardzo dużo uwagi poświęca na mało istotne wydarzenia, jak choćby rozpisywanie się o chorobie żołądkowej bohaterów, a koniec bardzo upraszcza i skraca. Wydaje mi się, że bohaterowie zbyt szybko popadają w schematowy konflikt i zbyt szybko schodzą się z powrotem.No i wolałabym nieco bardziej cenzuralne słownictwo.Natomiast bardzo spodobał mi się tytuł książki, który idealnie pasuje do całości, a po za tym można go zinterpretować na dwa różne sposoby.Podsumowując, książka w mojej ocenie nie wypadła najgorzej, ale również nie zaspokoiła moich wszystkich oczekiwać.

Przeczytaj całą opinię
2016-11-16
źródło: http://www.empik.com/p1124001001,ksiazka-p

Książkę bardzo dobrze opisuje zdanie z okładki: Zwykła dziewczyna, zwykły chłopak, niezwykła miłość. Cała historia Oliwii i Dominika jest dla mnie bardzo autentyczna, piękne jest rodzące się uczucie między nimi i wzajemne zaufanie. Niestety jednak w pewnym momencie robi się trochę za słodko i mdło. Czasami akcja zbyt się ciągnie, a styl autorki jest dość prosty - jednak porównując "Jak powietrze" z poprzednią książką pani Agaty, jest pod tym względem dużo lepiej. Książka porusza wiele ciężkich tematów, które są ukazane w mniejszym bądź większym stopniu. Cierpienie z powodu straty bliskiej osoby, demony z przeszłości które nie dają żyć i ogromna miłość do rodziny. Mimo rozmaitych recenzji warto też na tę książkę spojrzeć z tej perspektywy i znaleźć w niej cząstkę siebie. Osobiście nie licząc niektórych minusów książka na prawdę bardzo mi się podobała :)

Przeczytaj całą opinię
2017-04-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/302427

Jak powietrze

Agata Czykierda- Grabowska to absolwentka Akadami Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Uwielbia podróże w egzotyczne miejsca świata, horrory z zombie w tle oraz pisanie opowiadań. Niedawno ukazała się jej powieść "Jak powietrze", która podbiła wiele serc. Czy moje również? Przekonaj się.Oliwia to kobieta z dobrego domu. Wraz z ojcem lekarzem mieszkają w dużym domu na Żoliborzu. W wolnych chwilach zajmuje się pielęgnacją ogrodu oraz wypadami ze znajomymi. Na pierwszy rzut oka ma wszystko czego potrzebuje, najlepszą przyjaciółkę, pieniądze oraz przystojnego, wysportowanego, a co najważniejsze- zapatrzonego w nią chłopaka. Jednak czy jest szczęśliwa?Dominik natomiast to chłopak doświadczony przez los. W bardzo młodym wieku przyjął na barki opiekę nad pięcioletnimi bliźniakami. Nie wyobraża sobie życia bez Hani i Kacperka, chce zapewnić swojemu rodzeństwo życie, jakiego wcześniej nie zaznali. Pragnie, by zapomnieli o krzywdach. Jednak pozostawiony sam sobie ma mnóstwo trudności. Czy będzie umiał sobie z nimi poradzić?We dwoje spotykają się w niesprzyjających warunkach. Oliwia potrąca Dominika podczas jazdy, przez co chłopak wychodzi z wypadku z połamaną nogą. Postawiony przy ścianie postanawia zaryzykować i poprosić Oliwię o pomoc w poradzeniu sobie z dzieciakami podczas czterech tygodni, które spędzi w gipsie. Czy przez ten czas wydarzy się coś, co ich w końcu uszczęśliwi? Jak potoczy się dotychczasowe życie?Oceniając całość mogę bez wyrzutu stwierdzić, że powieść wypadła przesympatycznie. W moich oczach jawi się jako lekka pozycja, przeznaczona na jesienne, depresyjne wieczory. Może stanowić pewien promyk słońca w te deszczowe, ponure dni. Fabuła, choć okraszona problemami stanowi pewien rodzaj nadziei. Pokazuje, że po burzliwych okresach przychodzi czas na słodki podarunek. Na rogu może czekać wielka miłość, wystarczy się tylko rozglądać. Powieść ta została okrzyknięta pierwszym polskim "New Adult". Faktycznie, mamy tutaj sceny idealnie wpasowujące się w ów kategorię. Dwoje obcych sobie ludzi spotyka się w pewnych okolicznościach. Oboje są napiętnowani przez życie, oboje skrywają tajemnice i oboje walczą o lepszą przyszłość, nie potrafiąc zapomnieć o bolesnej przeszłości. Na koniec i tak przyjdzie wytchnienie. Można by rzec- schematyczność, przewidywalność i powielanie wątków. Może i owszem, ale każda książka z tego rodzaju posiada swój osobisty i nieodparty urok. Wystarczy tylko odpowiednio skonstruować bohaterów, zaopatrzyć ich w ciekawe, piorunujące historię, a na koniec wszystko zespolić przyjemnym, łatwym w odczycie językiem- i oto powstaje powieść jakich wielu, a jakich wciąż potrzebujemy. Pani Agata bardzo postarała się, by przygotować swój warsztat pod gusta niewymagających czytelników, którzy potrzebują, by książka była oderwaniem od szarej rzeczywistości. Tworzy krótkie zdania, wypełniając je prostym słownictwem. Powieść czyta się szybko i nim się obejrzymy- jesteśmy po lekturze i jest nam smutno, że musimy rozstać się z bohaterami. Na kartkach powieści mamy przesyt emocji, co jest nieodłącznym elementem New Adult. Ten przesyt jednak nie obciąża, idealnie współgra z całością.Sceny erotyczne czy podwórkowe słownictwo jest ze smakiem wpasowane do historii, tak, by nie budzić odrazy.Co do samych bohaterów, to są oni doskonale wykreowani. Poczucie humoru to ich integrana cecha, mimo trudności z jakimi się borykają. Nie potrafiłam ich nienawidzić czy mieć pretensji o poszczególne zachowania. Ponadto autorka przedstawiła realia warszawskiej rzeczywistości. Ukazała kontrasty pomiędzy dzielnicami, wykazując wady i zalety, przedstawiając mieszkańców w sposób rzeczywisty. Książka ta rozgrzała moje wnętrze, polecam ją każdemu na te nieprzyjemne chłody. Miło czasami przeczytać o miłości, która rozkwita stopniowo, pomimo trudności napotykanych na drodze. Przyjemnie przeczytać o podnoszeniu się z dna, o rozwijających się relacjach, które czas skutecznie próbował oziębić. To naprawdę kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o powieść w tym nurcie. Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com

Przeczytaj całą opinię
2016-10-29
źródło: http://www.empik.com/p1124001001,ksiazka-p

Super książka! Bardzo polecam :-)

Przeczytaj całą opinię
2017-04-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/302427

Był dla mnie jak powietrze...

Oliwia to młoda, pełna życia i wigoru dziewczyna, która nie wiedzie nudnego, prostego życia. Jest niezwykle towarzyska, nie omija żadnych imprez, uczęszcza na swoje wymarzone studia i Szymona, z którym łączą ją bliskie relacje. Wszystko zmienia się jednak z chwilą, gdy przypadkowo potrąca nieznajomego młodego mężczyznę. Od tej pory, po odwiezieniu go do szpitala, jej rzeczywistość i codzienność nieco się zmienia, a nowo poznany Dominik ma zamiar namieszać w jej życiu, jednakże tylko pozytywnie. Dziewczyna nie wie, czego oczekuje od życia, a los kształtuje dla niej zupełnie nową, odmienną drogę życiową. Uczucia między dwojgiem młodych osób szybko się zmieniają, a oni oboje nie wiedzą, co czeka ich w przyszłości. Niestety, na drodze do ich szczęścia stają sprawy z przeszłości, pełne tajemnic i niewyjaśnionych sekretów, które stawiają ich rodzącą się miłość pod ogromnym znakiem zapytania."Jak powietrze" to pierwsza polska powieść new adult, co donośnie głosi nam okładka książki. Nie jest to pierwsza opowieść autorki, jednakże właśnie o tej pozycji ostatnio na rynku wydawniczym było dość głośno. Zagraniczne powieści z tego gatunku zazwyczaj przypadały mi do gustu, więc co do owej książki miałam spore oczekiwania. Czy się zawiodłam? A może zakochałam w przedstawionej historii? Zapraszam do dalszej recenzji.Historia, która została opowiedziana na kartach tej powieści przede wszystkim nie jest naciągana ani w żadnym wypadku sztuczna, przez co czytelnik może spędzić przy niej przyjemne, relaksujące chwile po ciężkim dniu. Dorastający bohaterzy nie są perfekcyjnie namalowani, są zwykłymi, realnymi osobami, które wiodą swoją życie gdzieś w wielkim mieście. Ich losy zazębiają się w sposób jak najbardziej realistyczny oraz niemalże filmowy. a powoli rodzące się uczuci nie jest przesadzone. Ich codzienność staje się coraz bardziej zmienna, a Oliwia i Dominik są dla siebie jak powietrze. Jednakże, jak to w książkach oraz w życiu bywa, do szczęścia i do miłości trzeba dojść po ciężkiej, górzystej drodze, a którą autorka idealnie w tym przypadku wykreowała. Tajemnice z przeszłości, niewyjaśnione sprawy i sekrety. Dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa walka o miłość, szczerość i o siebie nawzajem. Autorka posługuje się językiem nieskomplikowanym, co jest ogromnym plusem w książce new adult. Czytelnik może z łatwością wczuć się w przedstawioną historię i nie spędzać zbyt wiele czasu na rozszyfrowywaniu ciężkich wyrazów lub niezwykle złożonych zdań. Powieść czyta się szybko, sprawnie, bez większych problemów i jakby nie było, z dużą przyjemnością. Chwilami akcja była zbyt rozleniwiona, a niektóre aspekty niepotrzebne, jednakże całość prezentuje się bardzo przejrzyście i pozytywnie.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-08
źródło: http://www.empik.com/p1124001001,ksiazka-p
z 24