Jakie piękne samobójstwo

Wydanie
Liczba stron
400
Wymiary
13,5 × 20,0 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788375741056
Waga
0,49 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski. Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdział swojej twórczości, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to błyskotliwa analiza powodów, dla których na przestrzeni dziejów nasze bohaterstwo obracało się przeciw nam. Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata. Siedemdziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.

Opinie czytelników

(3.78)
705 ocen, w tym
112 opinii
5
30
4
55
3
20
2
4
1
3
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Dobra książka. Autor przedstawił szczegóły naszej historii z ostatniego stulecia obalając mity wpajane nam przez lata. Książka nieco podobna do publikacji Zychowicza, ale zamiast "gdybania" autor przedstawia tu swoją opinię na ten temat. Z większością poglądów można się zgodzić, ale razi trochę dosadny styl i kategoryczny ton wypowiedzi (każdy myślący inaczej niż ja to idiota).

Przeczytaj całą opinię
2017-04-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194816

Godna przemyślenia

Całkiem inne spojrzenie na naszą historię. Inne od tego, czego uczono nas w szkole. Warto przeczytać i zastanowić się nad argumentami Ziemkiewicza.

Przeczytaj całą opinię
2016-06-17
źródło: http://www.empik.com/p1095580501,ksiazka-p

Dobra książka, ale zapewne zrobiłaby na mnie większe wrażenie, gdybym nie czytał wcześniej "Paktu Ribbentrop - Beck" Piotra Zychowicza. Obie te publikacje są w gruncie rzeczy bardzo podobne. Rafał Ziemkiewicz opisuje jednak problem w szerszym kontekście historycznym, obszerniej tłumaczy dlaczego Beck, czy Sikorski postąpili tak jak postąpili. Warto przeczytać.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194816

świetna analiza

Mogą ludzie się wkurzać na to co przeczytają lecz w mym odczuciu książka trafia w sedno problemu, czytam jedną z wcześniejszych ocen i trochę mnie dziwi brak jego rozeznania w otaczającym nas świecie, walcząc po stronie aliantów i tak jesteśmy dziś postrzegani przez świat jako kraj antysemicki, to czy walcząc po stronie Niemców to by coś zmieniło -nie sądzę, a wręcz myślę że sytuacja Polski lepiej by wyglądała...

Przeczytaj całą opinię
2015-09-02
źródło: http://www.empik.com/p1095580501,ksiazka-p

Niebanalna, pełnych bardzo ciekawych, skłaniających do przemyśleń opinii. Autor w ciekawy sposób kojarzy fakty, a jego myśleniu trudno zarzucić brak logiki. Tytuł tylko dla tych, którzy nie boją się obdarcia historii z mitów, po to by wysnuć wnioski na przyszłość. I tu autor też mnie pozytywnie zaskoczył. Stawia diagnozę przeszłości, nie narzucając jej interpretacji na teraźniejszość.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194816

Jakie piekne samobojstwo

Można się zgadzać albo nie z główna teza, ale fakty są takie ze przelewaliśmy krew w ostatniej wojnie nie zawsze za siebie i za polskie sprawy. Rafał Ziemkiewicz po prostu układa fakty w logiczny sposób. Historia nie zawsze się układa według „ziemskiej” logiki, ale ja zgadzam się z autorem i myślę ze lepiej będzie jak Polacy będą się kierować bardziej „naszą” niż „waszą”. Czy naprawdę powinniśmy tak uparcie angażować się w konflikt Ukrainy z Rosja? Książka skłania do takich refleksji. Gorąco poleca.Mo

Przeczytaj całą opinię
2015-04-11
źródło: http://www.empik.com/p1095580501,ksiazka-p

Książka doskonale analizuje Polskę przed II Wojną Światową, w trakcie i po niej. Mało jest na rynku książek, które w sposób socjologiczny i politologiczny oceniają wydarzenia historyczne - tym bardziej, że napisana została tutaj nie przez historyka a publicystę, polonistę, dziennikarza można by rzec. Ów książka dość brutalnie rozprawia się z rzeczywistością w jakiej sięznalazła Polska i w jakiej musiała jeszcez długo żyć, w kłamstwach jakie są nam wtłączane przez szkołe, media i niektórych publicystów o niemieckobrzmiących nazwiskach. Taka książka powinna być omawiana na zajęciach z historii w szkole. Pokazuje jak Polska był - mamiona, oszukiwana, wystawiana do wiatru, po prostu dymana w te i nazad w dodatku rządzona przez bezmyśłnych idiotów. Czego konsekwnecją były obozy śmierci, miliony ofiar, zniszczona Warszawa etc. Mało się mówi o tym, jak za naszymi plecami knuli szpiedzy, zarówno przy polskim rządzie, jak i sowiecki i brytyjskim. Kto wygrał w tej wojnie?...najlepiej i najwygodniej w 'pseudo-rzeczywistosci'' w fotelu rozsiedli się Sowieci z wujkiem Stalinem. Analogie po przeczytaniu tej książki spokojnie można odnieść do dzisiejszej sytuacji w jakiej sie znajduje Polska. Czy nasi europejscy i brukselscy 'przyjaciele' chcą naszego dobra czy tylko szachują jak najlepiej dla siebie? Trzeba pamiętać o jednym - między państwami nie ma przyjaźni - są tylko INTERESY ! Cyniczne ?

Przeczytaj całą opinię
2017-01-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194816

Błędne wnioski

Autor podjął się ciekawego zadania analizy sytuacji geopolitycznej poprzedzajacej wybuch II wojny światowej.Obawiam się jednak ze w swej ocenie osiągnął błędne wnioski.Sytuacja geopolityczna Polski nie pozwalała na zbyt duże manewry.Wbre temu co co autor twierdzi i uważa większość komentatorów polityka Polski polegała na kupnie czasu poprzez współpracę z Niemcami chociażby w zajęciu Zaolzia. Zgadzam się natomiast z autorem ze nie wykorzystano wszystkich dostępnych środków do wzmocnienia potencjału obronnego kraju.Długoterminowy sojusz z Hitlerem i wspólny atak na Rosjie zakończyłyby się jeszcze większa klęska a przede wszystkim podzieliły naród i postawił Polskę po stronie przegranych.Nie zgodzę się z autorem ze pakt z Hitlerem nie doprowadziłoby do polskiej militarnej agresji na Rosję , czego przykładem niech bedą udział Rumunii lub Węgier.Będąc sojusznikiem Polska musiałaby wziąć jawny i otwarty udział w eksterminacji Żydów Polskich a to ani chwały ani szacunku by nam nie przyniosło.Główna myśl książki mówi o bezsensownej walce i konieczności przewidywania zmieniających się trendów aby w porę przyjąć postawę pozwalająca na przetrwanie poprzez kolanoracje z agresorem.Niestety takie wniosek prowadzi do jedynej słusznej konkluzji - współpraca z okupantesoweickim była jak najbardziej konieczna jako ze eliminowanie bezsensowna walkę . No ale z tym argumentem autor zapewne się nie zgodzi.

Przeczytaj całą opinię
2015-01-28
źródło: http://www.empik.com/p1095580501,ksiazka-p

Dobra, choć kontrowersyjna.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194816

jakie piekne i smiertelne

Z Rafalem Ziemkiewiczem to jest tak- kochac lub nienawidzic.Otoz...ja, nie moge ani kochac ani nienawidzic. Pisze sama prawde i trzeba urazy pochowac. Zamknac dume i uprzedzenia. Zas nienawidzic za porownania o ktorych oststnio bylo glosno o pijanym i ofierze. Zreszta to jest zycie pywate a tu nie chodzi o to przeciez by kierowac sie emocjami. Jakie piekne samobojstwo to po Myslach nowoczesnego endeka kolejny pieknie opisany mit. Swietne uchwycenie perspektywy tamtych czasow od Marszalkowcow, Mikolajczykow az do Andersa, Sikorskiego i Gibraltaru.. Krotko bo krotko o Wyspie Wezy ale i taka wzmianka( hmm wzmianka obozy na wyspie Bute, Szkocka Bereza) ale nie mozna Rafalowi Ziemkiewiczowi zadac klina, ze sie tak do konca nie zna. Facet otoz zna sie na rzeczy a i jak kazdy nagina dla siebie jedna sluszna sprawe. Co by bylo gdyby od zawsze towarzyszy historykom i nie tylko w rozwiklaniach zagadek, ktore i czasem sa proste a czasem i nie chca takowe byc. Analiza historyczna bardzo cenna. Tylko mozna sie nie zgodzic tak negowac idee pilsudczykow i samego Marszalka. Przychylam sie do tezy o naszej glupocie narodowej ale jednak blizej mi do Marszalka niz do Dmowskiego niestety. Ksiazka swietna i naprawde polecam.

Przeczytaj całą opinię
2014-10-28
źródło: http://www.empik.com/p1095580501,ksiazka-p
z 12