Kapuściński non-fiction

Wydanie
Wielka Litera, .
Liczba stron
880
Wymiary
13,5 × 21,0 cm
Cykl
Domosławski
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788380321465
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Kapuściński non-fiction
2017, Wielka Litera
880
34,43
Kapuściński non fiction
2010, Świat Książki
608

Pokaż też wydania niedostępne (1)

Kategorie

Opis książki

Najsłynniejsza biografia ostatnich lat Pierwsze wydanie „Kapuściński non-fiction” było wydarzeniem wykraczającym poza ramy literatury i kultury. W burzliwym sporze o nią przejrzała się współczesna Polska wraz ze swoimi namiętnościami, niepokojami, kompleksami. Książka przyniosła Arturowi Domosławskiemu wielką popularność i tytuł Dziennikarza Roku, ale stała się też powodem oskarżeń i procesów. Po siedmiu latach i pozytywnych werdyktach sądów najgłośniejsza biografia ostatnich lat wraca do księgarń w pełnej, nieocenzurowanej postaci. Ponadto niniejsza edycja wzbogacona jest o obszerne posłowie Piotra Bratkowskiego oraz liczne opinie dziennikarzy, pisarzy, publicystów – polskich i zagranicznych. Dodatkowe materiały przypominają kulisy powstania książki i temperaturę toczącego się wokół niej sporu. Teraz, mając w pamięci tamte emocje, można raz jeszcze, wnikliwiej i z większą wrażliwością przyjrzeć się obu bohaterom książki: Maestro Kapuścińskiemu i jego biografowi Domosławskiemu. Ta klasyczna już książka to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego miłośnika biografii i reportażu. Mistrzowska biografia. THE NEW YORK TIMES Poruszająca i kontrowersyjna. THE ECONOMIST Przejmująca, frapująca, wnikliwa. LONDON REVIEW OF BOOKS Nie tylko fascynująca biografia ważnego pisarza, lecz także subtelne studium o życiu w systemie autorytarnym. Poszukuje zrozumienia, nie potępienia... THE OBSERVER

Opinie czytelników

(3.45)
1130 ocen, w tym
122 opinii
5
38
4
59
3
19
2
5
1
1
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

kontrowersyjna książka? Żart. Dobrze i rzetelnie napisana, ot tyle. Dlaczego w takim razie jej tekst tak mocno uwiera co niektórych? O tym mówi esej Bratkowskiego, zamieszczony na końcu książki. To świetne (naprawdę!) podsumowanie całej sprawy Kapuścińskiego :-).

Przeczytaj całą opinię
2017-05-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

B

Przeczytaj całą opinię
2017-05-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Tak - krytycznie, sprawdzając krok po kroku wszystkie fakty, wątpiąc w utarte opowieści - powinno się pisać biografie. Skandal, jaki wybuchł wokół tej książki był bezpodstawny. Domosławski jest rzetelny, uczciwy. Na tle hagiografii i bałwochwalczego uwielbienia, a z drugiej strony idiotycznego wycofania się z konkursu PAP im. Kapusty po "dobrej zmianie", rzecz warta uwagi. Ma jednak jedną wade - jest przegadana. Liczne i niepotrzebne powtórzenia. One powodują, że książka moze miec - miejcami - inkwizytorski posmak. Przydałaby się jeszcze jedna redakcja.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Nic nie jest biało - czarne, wielki autorytet również staje w poświacie szarości.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Bardzo wyważona książka, pokazująca jakim człowiekiem był Ryszard Kapuściński oraz jak zmieniał się jego sposób patrzenia na świat wraz z mijającymi latami. Książka trudna do zaakceptowania dla tych, którzy w tym reporterze widzieli mistrza, guru lub natchnionego pisarza. Autor konfrontuje opowieści swojego nauczyciela z tym, co ma do powiedzenia siostra Kapuścińskiego, jego żona, przyjaciele. Postarał się również z spotkać z ludźmi, których opisywał autor „Chrystusa z karabinem na ramieniu”. Te rozmowy zaowocowały bezsprzecznym wnioskiem, że nasz najbardziej poczytny i znany na świecie reporter lubił koloryzować, naginać fakty tak, by lepiej się czytało jego historie. Czy to błąd w sztuce? Czy to jeszcze uczciwe dziennikarstwo czy już beletrystyka? Na te pytania autor biografii nie udziela jednoznacznej odpowiedzi. Warto podkreślić, że książka nie piętnuje Kapuścińskiego, lecz również go nie rozgrzesza. To zadanie pozostawia czytelnikowi. Niemniej jednak wyraźnie czuć sympatię jaką darzył autor swojego przyjaciela i żal, że nie będzie im dane spotkać się kolejny raz i porozmawiać. Polecam, zwłaszcza w postaci audiobooka czytanego przez Jerzego Radziwiłowicza.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Książka jest bardzo dobra ale mi się nie podobała. O ile z dużym zainteresowaniem poczytałem o życiu reportera, o tyle podejście autora nie odpowiada mi. Mimo wielu zapewnień, odczułem, że jednak chodziło o znalezienie niezgodności w życiorysie. Może tak nie było, ale tak ton i kierunek poszukiwań odebrałem. Przykładowo, autor odkrywa nieścisłości w życiorysach pisanych przez Kapuścińskiego. Sensację może zrobić z tego chyba tylko ktoś, kto nie żył w czasach "komuny" i nie napisał wtedy życiorysu, który decydować mógł o przyjęciu na studia, czy do pracy. O ile mi wiadomo, całkiem sporo osób w takich momentach naginało rzeczywistość lub zwyczajnie łgało. Nie tłumaczę postępowania Kapuścińskiego, ale nawet nie będąc autorem biografii (i drążącym sprawę reporterem), daleki byłbym od robienia z tego wielkiego problemu. Tak było. Autor biografii ma najwyraźniej z tym problem, że Kapuściński nie był "święty", że był człowiekiem. I to mi się też w książce nie podobało. Ale w tym przypadku jestem w stanie bardziej Artura Domosławskiego zrozumieć. Tak czy inaczej, pozycja warta lektury z punktu widzenia osób ciekawych życia Ryszarda Kapuścińskiego.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Przyznam, że kupiłem tę książkę trochę na fali kontrowersji, o jakich mówiono przy okazji jej wydania. Znałem wcześniej i niezwykle ceniłem twórczość Ryszarda Kapuścińskiego, a jego biografię spisał jego bliski współpracownik, żeby nie powiedzieć... uczeń. Mówiło się, że Domosławski odbrązowi swojego Mistrza... I w mojej ocenie, rzeczywiście tak się stało. Jednak w niczym nie zmieniło to mojej oceny Kapuścińskiego, ani jako pisarza, ani jako człowieka. Wręcz przeciwnie. Po przeczytaniu biografii już nie tylko niezwykle cenię Ryszarda Kapuścińskiego, ale i zwyczajnie go lubię. Bo okazało się, że tak jak my wszyscy, był normalnym człowiekiem z krwi i kości, z wieloma zaletami, ale i wadami, że nieobce mu były słabości, rozterki, że lubił sławę, którą przyniosła mu jego twórczość..., że czasem trochę podkoloryzował... Ale czyż nie uprawiał on gatunku nazwanego reportażem literackim? A więc dopuszczającego pewną interpretację, udramatyzowanie ze strony autora, a nie ograniczającego się wyłącznie do przedstawienia suchych faktów? Domosławski okazał się dobrym uczniem swojego Mistrza. Książkę czyta się z zainteresowaniem od pierwszej do ostatniej strony. W sposób niezwykle ciekawy opisał po prostu niezwykle ciekawe życie...

Przeczytaj całą opinię
2017-01-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Obok "Beksińskich" Grzebałkowskiej zdecydowanie najlepsza biografia ostatnich lat.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Mimo kontrowersji warto!

Przeczytaj całą opinię
2017-01-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995

Pozycja ta wybrana przeze mnie niejako przypadkowo bardzo mnie zaciekawiła. Jak nastolatek słyszałem o Kapuścińskim, ale uczciwie mówiąc, nie wiedziałem o nim wile, książka ta była dla mnie drogą przez nieznany obszar. Jest to, moim zdaniem, bardzo dobra, rzetelna biografia, do której napisania Autor musiał solidnie się przygotować. Autor szuka prawdy, odpowiedzi na pytania, w tym te trudne, stara się nie oceniać, nie sugerować niczego, wręcz pokazywać Kapuścińskiego z wielu stron. O Kapuścińskim, jak twierdzi Autor, nie mówiło się źle, nie krytykowano. Kapuściński bał się krytyki, stąd też starał się niejako lawirować, by ze wszystkimi żyć dobrze. Kapuściński jako reporter może zaskakiwać, skłonność do koloryzowania rzeczywistości nie jest czymś naturalnym u Reportera. Autor Biografii, Artur Domosławski, wykonał ogromną pracę przy tej książce i zaprezentował, moim zdaniem, możliwie obiektywnie Ryszarda Kapuścińskiego. Zdecydowanie polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49995
z 13