Katedra w Barcelonie

Wydanie
Albatros, Warszawa, .
Liczba stron
704
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788381252355
Język
polski
Tłumaczenie
Płachta Magdalena
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Jedna z najpopularniejszych powieści hiszpańskich ostatnich lat. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy. #1 na listach bestsellerów nieprzerwanie przez 13 miesięcy. W MAGICZNEJ SCENERII ŚREDNIOWIECZNEJ BARCELONY ROZGRYWA SIĘ HISTORIA WIELKICH NAMIĘTNOŚCI, TRAGICZNYCH MIŁOŚCI, ZDRAD, SPISKÓW I ZEMSTY. „Katedra w Barcelonie“ to napisana z wielkim rozmachem powieść w stylu słynnych „Filarów Ziemi“ Kena Folletta. Fascynująca panorama średniowiecza przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii w dobie religijnych i społecznych niepokojów, nietolerancji i wojen. I połowa XIV wieku. Stolica Księstwa Katalonii, Barcelona, panuje na szlakach handlowych i rozrasta się ku morzu. Mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować wspaniałą katedrę maryjną – kościół Santa Maria de la Mar. Historia budowy splata się z losami Arnaua Estanyola, syna uciekającego przed okrutnym panem pańszczyźnianego chłopa. Z przymierającego głodem zbiega Arnau przemieni się w zamożnego patrycjusza, człowieka prawego i szanowanego. Tragarza portowego, żołnierza, bankiera, a później konsula morskiego. Żadne pieniądze, honory i zaszczyty nie uchronią go jednak przed niebezpiecznym spiskiem i długimi rękami inkwizycji… Jedna z najpopularniejszych powieści hiszpańskich ostatnich lat. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy. #1 na listach bestsellerów nieprzerwanie przez 13 miesięcy. W MAGICZNEJ SCENERII ŚREDNIOWIECZNEJ BARCELONY ROZGRYWA SIĘ HISTORIA WIELKICH NAMIĘTNOŚCI, TRAGICZNYCH MIŁOŚCI, ZDRAD, SPISKÓW I ZEMSTY. „Katedra w Barcelonie“ to napisana z wielkim rozmachem powieść w stylu słynnych „Filarów Ziemi“ Kena Folletta. Fascynująca panorama średniowiecza przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii w dobie religijnych i społecznych niepokojów, nietolerancji i wojen. I połowa XIV wieku. Stolica Księstwa Katalonii, Barcelona, panuje na szlakach handlowych i rozrasta się ku morzu. Mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować wspaniałą katedrę maryjną – kościół Santa Maria de la Mar. Historia budowy splata się z losami Arnaua Estanyola, syna uciekającego przed okrutnym panem pańszczyźnianego chłopa. Z przymierającego głodem zbiega Arnau przemieni się w zamożnego patrycjusza, człowieka prawego i szanowanego. Tragarza portowego, żołnierza, bankiera, a później konsula morskiego. Żadne pieniądze, honory i zaszczyty nie uchronią go jednak przed niebezpiecznym spiskiem i długimi rękami inkwizycji…

Opinie czytelników

(3.69)
4110 ocen, w tym
289 opinii
5
113
4
110
3
40
2
17
1
9
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Przeczytałam i teraz muszę odpocząć od książek. Tak mnie wciągnęła fabuła, że nie mam ochoty na inne książki. Na obwolucie znajdziecie w opisie słowa, że jest podobna do sagi Folletta "Filary ziemi" i to jest prawda. Jest tu zbieżność czasów, ludzi oraz budowy katedry. Nie jest aż tak rozbudowa i dlatego obejmuje jeden tom, a nie trzy. Poza tym zawiera wszystko co było dobre i tam czyli interesującą fabułę, intrygi, historie miłosne i przesłanie, że dobro i prawda wygrywa. Jest trochę naiwna, ale to nie przeszkadza. Jak zwykle główny bohater posiada same przymioty: jest przystojny, silny, prawdomówny, religijny i pracowity. I za te bajkowe odczucia nie daję dziesięciu gwiazdek.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170877

Genialna książka, genialny lektor

Polecam, dzięki temu audiobookowi zapragnąłem odwiedzić Barcelonę. Polecam, wierność opisów historycznych budzi mój szacunek do autora, który musiał włożyć naprawdę dużo pracy aby napisać tę powieść.

Przeczytaj całą opinię
2015-05-26
źródło: http://www.empik.com/p1063395841,ksiazka-p

Świetna powieść historyczna której akcja toczy się w XIV wieku w Katalonii. Książka napisana z rozmachem z dbałością o realia historyczne. Wartka akcja sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Zdecydowanie polecam.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170877

Niesamowita historia

Polecam! Niesamowita powieść o losach średniowiecznej Hiszpanii i przekroju ówczesnego społeczeństwa.

Przeczytaj całą opinię
2015-03-05
źródło: http://www.empik.com/p1063395841,ksiazka-p

Czytane daaawno temu, dobra książka z dbałością o szczegół. Naprawdę dzięki takim pozycjom łatwiej zrozumieć dawne czasy. Niestety sama historia z perspektywy czasu, nie jest zbyt dobra i nie została mi w głowie, wydawała mi się dosć sztampowa i przewidywalna, całość zbudowana stosunkowo prosto. To już wspominane w opisie (A także przez Autora jako inspiracja) "Filary ziemi" bronią się z persp. czasu znacznie lepiej.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170877

Podróż przez losy poszczególnych bohaterów.

Fabuła książki jest bardzo wciągająca. Głos P.Zbigniewa Zapasiewicza, idealnie wprowadza słuchacza w emocje, jakie targają bohaterami. Nie spodziewałam się, że ten audiobook wywrze na mnie tak ogromne wrażenie. Realia ówczesnych czasów idealnie uchwycił autor. To nie jest książka słodka i przyjemna, to jest raczej jak gorzko- słony smak z nutą pieprzu i słodyczy.

Przeczytaj całą opinię
2014-12-27
źródło: http://www.empik.com/p1063395841,ksiazka-p

Zastanawiam się co rzec o tej książce, bo uległam zbiorowej euforii sięgając po nią, ale szybko mnie ona opuściła. Nie żebym była rozczarowana, ale zachwytów nie ma. Tytułowa bohaterka milcząca, zimna, skupiona wzrasta przez pokolenia i dla pokoleń. Książkę czyta się szybko, akcja jest wartka i spójna. Miłość, zdrada, zemsta, bogaci i biedni, ciemiężeni żydzi i święta inkwizycja. Wszystko pięknie połączone, choć nieco tendencyjnie, że dobro zawsze zwycięża i jest sowicie wynagradzane. Pewna utopia, ale poczytać można. 700 stron mija bardzo szybko.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170877

Świetna książka (a na początku się nie zapowiadało). W opisie życia Katalonii wieków średnich jest zawarta ponadczasowa mentalność ludzkiej natury. Na szczęście daje nadzieję na przyszłość. Ciekawostką jest ówczesna rzeczywistość. I wszystko podane w sprawnej oprawie językowej.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170877

Katedra w Barcelonie Ildefons'a Falcones jest jak Santa Maria del Mar Berenguer'a de Montagut... Autor zebrał fakty, wymyślił opowieść, tchnął w nią słońce, tchnął w nią morską bryzę, morze, waleczny wątek i szczyptę miłości. Książka ujęła mnie ponadczasowością, szczególnie analogią do dzisiejszych czasów...bo jak łatwo oceniać nam innych, karać i besztać...robiąc rzeczy niepojęte. Jeszcze bardziej niepojęte jest to co stało się z Żydami w Barcelonie jakieś 100 lat później. Jakim prawem ktoś nastawał na czyjeś niewinne życie... w imię boga..?

Przeczytaj całą opinię
2017-01-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170877

"Katedra w Barcelonie" to powieść historyczna, której akcja toczy się w XIV wieku w Barcelonie i okolicach. Jest solidnie osadzona w realiach tamtych czasów i miejsc, dzięki dogłębnym studiom historycznym autora. Co do jakości literackiej tej powieści mam mieszane uczucia. Losy bohaterów raz są ciekawe, a innym razem nie. Sami bohaterowie są dosyć przekonujący, ale nie są w pełni z krwi i kości. Natomiast akcja ma tendencje do stania w miejscu. Wiele opisów jest moim zdaniem troszkę rozwlekłych. Mimo tego powieść wciąga, chyba że zdarzą się nudne rozdziały. Wątki historyczne są plusem tego prawie 700 stronicowego tomiszcza. Lubię się uczyć a Ildefonso Falcones mi w tym pomógł. Cieszmy się że żyjemy w dzisiaj w XXI wieku, rzeczywistość średniowieczna była dla większości Hiszpanów zła, a dla wielu straszna. Człowiek jeśli nie zajmował wysokiej pozycji społecznej był tylko pachołkiem, marionetką dla ludzi wyżej postawionych. Nie mówiąc o głodzie i śmiertelnych zarazach. Mieszczanie pracowali bardzo ciężko za drobne pieniądze, chłopi byli zobowiązani uprawiać swoje pola aż do śmierci, a ogromna część ich zbiorów trafiała się panom feudalnym.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/170877
z 29