Kawa z kardamonem

Wydanie
Literatura, Łódź, .
Liczba stron
248
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Cykl
PLUS MINUS 16
Oprawa
Twarda
ISBN
9788376721378
Waga
0,38 kg
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie twardej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Kawa z kardamonem
2017, Literatura
248
Kawa z kardamonem
2011, Literatura
248

Pokaż też wydania niedostępne (2)

Kategorie

Opis książki

Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinna tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. Jakby tego jeszcze było mało - Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Świetna książka dla młodzieży! Polecam :)

Przeczytaj całą opinię
2017-03-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116737

Słodko-gorzka historia

W swojej trylogii Jagiełło porusza wiele tematów bliskich dojrzewającym nastolatkom. Nie są to jednak postaci mdłe, schematyczne i nieciekawe. Autorka odznacza się już doskonałym, lekkim piórem i kreuje postaci dojrzałe, autentyczne oraz intrygujące. Pomimo młodego wieku bohaterowie trylogii mierzą się z trudnymi problemami. Czasami chciałoby się rzucić wszystko w kąt i gdzieś uciec. Jak w prawdziwym życiu. I, wierzcie mi, nagromadzenie trudnych sytuacji życiowych wcale nie przypomina mozaiki zdarzeń, jakie prezentują opery mydlane. Czytając dzieła Jagiełło, ma się wrażenie, że to historia pisana przez życie, choć w całości powstała w wyobraźni autorki. W twórczości autorki młodość to cecha, którą odznaczają się niemal wszyscy bohaterowie. Także ci starszy, którzy czerpią przyjemność z różnych rzeczy w sposób charakterystyczny dla dziecka, staruszkowie kochający się z taką mocą, jak nastolatkowie przeżywający pierwsze wielkie zauroczenie. Lektura trylogii odmładza, bo jakżeby mogło być inaczej, skoro z każdej strony towarzyszą nam młodzi? „Wesołe jest życie staruszka” śpiewał niegdyś Wiesław Michnikowski. A jakie jest życie współczesnego młodzieńca? Z pewnością ma swoje jasne strony, ale nie wolno zapominać o niedogodnościach. Brak wiedzy i doświadczenia często doprowadzają do popełniania błędów, a postęp technologiczny sprawia, że dzisiejsze małolaty oddalają się od siebie, ograniczając rozmowy do konwersacji internetowych. Joanna Jagiełło jako matka Julki i Basi z problemami dręczącymi nastolatki jest na bieżąco, dzięki czemu pisze o zagwozdkach prawdziwych, a nie wyssanych z palca jak robi wielu współczesnych pisarzy młodzieżowych. Najważniejszymi zagadnieniami poruszonymi w „Kawie z kardamonem” – pierwszym tomie serii – jest tajemnica skrywana przez rodzinę. Dlaczego wszyscy nabierają wody w usta, gdy tylko Linka zaczyna drążyć ten temat? To naprawdę trudna do wyjaśnienia tajemnica. Tym bardziej, że uważają, iż lepiej byłoby, gdyby Linka – główna bohaterka – przestała się nią interesować. Jagiełło ukazuje, jak czuje się nastolatka, której nikt nie chce pomóc, kiedy wszyscy skrywają jakąś tajemnicę. Finalne jej ujęcie w zakończeniu książki zaskakuje i wbija w fotel. Ważny jest również chłód panujący w domu Linki. Kocha matkę, ta jednak przesiaduje w kuchni, pracując na laptopie. Wszystkie sprawy załatwia na ostatnią chwilę, poświęca niewiele uwagi dzieciom. Taka sytuacja ma dobre i złe strony. Linka wcześnie uczy się odpowiedzialności za siebie i młodszego Kaja – jej ukochanego brata – zastępując młodemu matkę. Ale czy ten chłód emocjonalny między członkami rodziny jest dobrą ceną za wcześnie przyjętą odpowiedzialność? Bynajmniej! Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/08/dorastanie-z-kazdego-punktu-widzenia.html

Przeczytaj całą opinię
2016-08-29
źródło: http://www.empik.com/p1045543888,ksiazka-p

Ta książka jest bardzo ciekawa miłosne zawirowania Halinki choć z fotografem później z Konradem nie pozwoliły przejrzeć jej na oczy gdy była zakochana w Adrianie a on w nie.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116737

Testy gimnazjalne, ojczym, braciszek, chłopak, siostra, którą od

Poznaj historię Linki- uczennicy 3 klasy gimnazjum.Uczennicę czekają bardzo ważne testy. Nie ma odpowiednich warunków w domu do nauki. Rozbita rodzina, ojczym, brat, którym musi się opiekować, a nawet zawieźć do szpitala.Jak wiadomo taki wiek to i pierwsze miłości, zaloty do płci przeciwnej. Wspólna praca na działkach z chłopakiem, wspólny Sylwester.To nie jest jednak sielanka. W domu swojej babci Linka znajdzie zdjęcie matki. Będzie na nim fałdka brzucha, wyjdzie na jaw, że Linka ma siostrę o, której nic nie wie. Wszyscy będą jej mówić na ten temat co innego, czy pozna prawdę? Pozna, ale droga do niej nie będzie łatwa. Co odkryje w sierocińcu w Krakowie? Czy prawda będzie bolesna? Chyba tak, an dodatek, że jej siostrą jest bliska jej osoba...Polecam każdemu gimnazjaliście książkę o życiu gimnazjalistki z XXI wieku...

Przeczytaj całą opinię
2015-02-22
źródło: http://www.empik.com/p1045543888,ksiazka-p

Czytało się szybko i przyjemnie.Piękna, życiowa powieść, do której przeczytania zachęcam każdą nastolatkę. Już od pierwszych stron książki polubiłam Linkę i jej rodzinę. Należy do moich ulubionych książek obyczajowych i polecam ją każdemu, kto lubi takie powieści.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116737

Każda rodzina skrywa swoją tajemnice...

Wydawnictwo Literatura dało mi możliwość przeczytania bardzo wzruszającej i ciekawej historii, za co jestem im bardzo wdzięczna. Ta opowieść na prawdę mnie wzruszyła. Zacznę jednak od wyglądu książki. Mój egzemplarz jest w twardej oprawie co bardzo mi się podoba. Okładka jest prosta, znajduje się na niej filiżanka z kawą, nad którą unosi się dym oraz serce. Ma ta książka w sobie coś czego się nie spodziewałam, a mianowicie, jest to przepis na kawę z kardamonem, który znajduje się na początku i końcu książki (zdjęcie drugie).Czcionka jest duża i rozdziały zazwyczaj krótkie co umożliwia wygodę w czytaniu. Napisana jest prostym, młodzieżowym językiem. Każdy nowy rozdział jest zatytułowany nazwą miesiąca, a pod nim znajduje się opis wspomnień z dzieciństwa. Opisy w tej powieści są bardzo szczegółowe, szczególnie gdy jest mowa o zjawiskach atmosferycznych, pogodzie, naturze lub miejscach. Jest to opowieść o Lince-na imię ma Halinka, dlaczego Linka? musicie sprawdzić sami. Straciła ojca w wypadku samochodowym i teraz została jej tylko mama, która nagle wyjechała. Pod nieobecność matki Linka znajduje zdjęcie, które kryje pewną rodzinną tajemnicę. Główna bohaterka oczywiście musi się dowiedzieć jaką, niestety nie jest do końca to miła tajemnica. Pojawia się również w życiu Linki miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa oraz konflikt z najlepszą przyjaciółką. Bardzo, ale to bardzo spodobał mi się Adrian, dlaczego? Bo jak na jego wiek jest to ideał mężczyzny: miły, czuły, dobry, troskliwy, pomocny, uprzejmy i wiele innych szukanych u mężczyzn cech charakteru. W tej powieści nie ma dla mnie negatywnego bohatera, choć muszę podkreślić, że bardzo zdenerwował mnie Pan Pieczarka, który jako przyszły ojciec, postanowił pozbyć się problemu w postaci dziecka, bo miał już rodzinę. Dał swojej córce nazwisko i ślad po nim zaginął. Polecam ją wszystkim, lecz zdaję sobie sprawę, że przypadnie ona bardziej do gustu kobietom niż mężczyzną. Mój ulubiony fragment to: " Ja nie miałam siły. Ona urodziła się za wcześnie, z porażeniem. Dwa tygodnie w inkubatorze. Powiedziałam mu, jej ojcu. Uznał ją, dał nazwisko. Powiedział, że będzie płacił, tylko, że nie chce nas nigdy oglądać. Wiesz, miał rodzinę..." (str.242). To jest tylko fragment rodzinnej tajemnicy, aby przekonać się co jeszcze się wydarzyło musicie przeczytać ją sami. Trafiła do mnie ta opowieść, ponieważ porusza życiowe problemy, z którymi w realnym świecie, niektórzy z nas muszą się borykać. Ukazała się już druga część książki pod tytułem "Czekolada z chilli", której recenzja pojawi się niedługo, więc śledźcie bloga na bieżąco. Polecam bardzo gorąco!!!

Przeczytaj całą opinię
2014-07-08
źródło: http://www.empik.com/p1045543888,ksiazka-p

Urocza, ciepła i niekiedy zabawna opowieść w stylu pamiętnika. To chyba najkrótsze streszczenie tej książki. Chwyciłam się za nią po poleceniu przez cudowną starszą bibliotekarkę - za co bardzo jej dziękuję! Młodzieżowa - bo nie twierdzę że nie - ale jestem przekonana, że idealna również dla przejętych rutyną matek. Nie brakowało niczego: spokój, dramat, miłość, szczęście, tajemnice. Wciągająca pod kocem opowieść. Może od dzisiaj zacznę pić kawę z kardamonem.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116737

W swojej trylogii Jagiełło porusza wiele tematów bliskich dojrzewającym nastolatkom. Nie są to jednak postaci mdłe, schematyczne i nieciekawe. Autorka odznacza się już doskonałym, lekkim piórem i kreuje postaci dojrzałe, autentyczne oraz intrygujące. Pomimo młodego wieku bohaterowie trylogii mierzą się z trudnymi problemami. Czasami chciałoby się rzucić wszystko w kąt i gdzieś uciec. Jak w prawdziwym życiu. I, wierzcie mi, nagromadzenie trudnych sytuacji życiowych wcale nie przypomina mozaiki zdarzeń, jakie prezentują opery mydlane. Czytając dzieła Jagiełło, ma się wrażenie, że to historia pisana przez życie, choć w całości powstała w wyobraźni autorki. W twórczości autorki młodość to cecha, którą odznaczają się niemal wszyscy bohaterowie. Także ci starszy, którzy czerpią przyjemność z różnych rzeczy w sposób charakterystyczny dla dziecka, staruszkowie kochający się z taką mocą, jak nastolatkowie przeżywający pierwsze wielkie zauroczenie. Lektura trylogii odmładza, bo jakżeby mogło być inaczej, skoro z każdej strony towarzyszą nam młodzi? „Wesołe jest życie staruszka” śpiewał niegdyś Wiesław Michnikowski. A jakie jest życie współczesnego młodzieńca? Z pewnością ma swoje jasne strony, ale nie wolno zapominać o niedogodnościach. Brak wiedzy i doświadczenia często doprowadzają do popełniania błędów, a postęp technologiczny sprawia, że dzisiejsze małolaty oddalają się od siebie, ograniczając rozmowy do konwersacji internetowych. Joanna Jagiełło jako matka Julki i Basi z problemami dręczącymi nastolatki jest na bieżąco, dzięki czemu pisze o zagwozdkach prawdziwych, a nie wyssanych z palca jak robi wielu współczesnych pisarzy młodzieżowych. Najważniejszymi zagadnieniami poruszonymi w „Kawie z kardamonem” – pierwszym tomie serii – jest tajemnica skrywana przez rodzinę. Dlaczego wszyscy nabierają wody w usta, gdy tylko Linka zaczyna drążyć ten temat? To naprawdę trudna do wyjaśnienia tajemnica. Tym bardziej, że uważają, iż lepiej byłoby, gdyby Linka – główna bohaterka – przestała się nią interesować. Jagiełło ukazuje, jak czuje się nastolatka, której nikt nie chce pomóc, kiedy wszyscy skrywają jakąś tajemnicę. Finalne jej ujęcie w zakończeniu książki zaskakuje i wbija w fotel. Ważny jest również chłód panujący w domu Linki. Kocha matkę, ta jednak przesiaduje w kuchni, pracując na laptopie. Wszystkie sprawy załatwia na ostatnią chwilę, poświęca niewiele uwagi dzieciom. Taka sytuacja ma dobre i złe strony. Linka wcześnie uczy się odpowiedzialności za siebie i młodszego Kaja – jej ukochanego brata – zastępując młodemu matkę. Ale czy ten chłód emocjonalny między członkami rodziny jest dobrą ceną za wcześnie przyjętą odpowiedzialność? Bynajmniej! Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/08/dorastanie-z-kazdego-punktu-widzenia.html

Przeczytaj całą opinię
2016-08-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116737

Zawiodłam się. Po tylu pięknych słowach jakie usłyszałam na temat tej książki od pani bibliotekarki, myślałam, że to nie będzie zwykła młodzieżówka. Niestety to była zwykła młodzieżówka z utartymi schematami: chłopak, kłótnia z przyjaciółką, problemy z rodzicami, szkoła, egzaminy... to wszystko było! Jedyne zaskoczenie było na 5 stron przed końcem książki. Oczywiście nie mogę zaprzeczyć, że książkę czytało się szybko, gładko i przyjemnie, ale jeżeli ktoś oczekuje czegoś WIĘCEJ to tego nie dostanie od tej książki.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116737

Książka dla gimnazjalistów, taka Krystyna Siesicka moich czasów. Obyczajówka z problemami w tle, dla nastolatków w sam raz.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116737
z 11