Król

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
1
Wymiary
13,8 × 18,8 cm
Typ publikacji
Płyta CD
Oprawa
Blister
ISBN
9788308062494
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Król
2016, Literackie
448
38,74
Król
2016, Literackie
1
27,99

Kategorie

Opis książki

Żydowski gangster. Polskie piekło. Warszawa 1937. Nowa powieść Szczepana Twardocha w interpretacji Macieja Stuhra. Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą. Wszystko zaczyna się w zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie rozentuzjazmowana publiczność przygląda się walce bokserskiej. Trwa ostatnie starcie w meczu o drużynowe mistrzostwo stolicy. Polscy kibice dopingują reprezentanta Legii — znanego falangistę Andrzeja Ziembińskiego. Z żydowskich trybun dobiegają okrzyki na cześć zawodnika klubu Makabi Warszawa, Jakuba Szapiry. Ten wieczór należy do niego. Wśród wiwatów jednych i gwizdów drugich, triumfowi Szapiry przyglądają się siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn oraz Kum Kaplica — stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka. Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, emerytowany żołnierz Mosze Inbar pochyla się nad maszyną do pisania, by powrócić do wieczoru, w którym po raz pierwszy ujrzał na ringu pięknego, zuchwałego i niezmiernie pewnego siebie boksera. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w 1937 roku to właśnie Szapiro, prawa ręka Kaplicy, zabił jego ojca z powodu niespłaconego długu. Nie przypuszczał też, jak wiele w jego życiu zmieni jeden wieczór i spotkanie z Kumem Kaplicą… Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. Do tego pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku. Literacki knock-out.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Nie mój typ. Książka gangsterska pełna przemocy i negatywnych bohaterów. Rzeczywistość przedwojennej Warszawy ukazana z perspektywy biednych żydowskich dzielnic i bardzo przerysowana. Ale darowanemu audiobookowi nie patrzy się w zęby, a po przesłuchaniu kilku godzin akcja nawet wciągnęła i zacząłem się interesować losami postaci. Autorowi trzeba oddać, że umie kreślić ciekawe życiorysy i sylwetki bohaterów oraz bardzo dobrze posługuje się językiem polskim.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/313308

Rozczarowanie

Sama fabuła ma duży potencjał, sposób narracji też jest ciekawy. Książka więc mogłaby być świetna - jednak odstręcza wulgarnym językiem.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-16
źródło: http://www.empik.com/p1128787233,ksiazka-p

Uwaga, spoiler! [pokaż]

Autor miał jakąś myśl przewodnią. Zrumunizował Polskę. Wymyślił sobie przewrót wojskowy, wsparty przez faszyzujący ONR. Fajny pomysł. Tylko, że za dużo dodał od siebie. Chciał być bardzo mocny i "hardkorowy" i wyszła mu komedia pomyłek i absurdów. I jeszcze do jednego worka powrzucał wszystko na siłę. Jest i Jo Nesbo Krajewski i Sin City i brak wewnętrznej logiki przedstawionego świata. Główny polityczny spisek został wykryty i rozwiązany przez przypadek, dzięki sprawą łóżkowym. Nic lepszego autor nie był w stanie wymyślić. Wszystko jest pogmatwane a dodatkowo autor wymyślił chorobę psychiczną głównego bohatera, która powoduje, że nie wszystko co dzieje się w tej książce stało się naprawdę. W tej książce na 4 główne postacie 5 (dosłownie!) to psychopaci. Nie wiem co wymyśli w następnej książce, żeby przebić Króla. Ja w każdym razie nigdy już nie sięgnę po książkę pana Twardocha.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/313308

Znakomita

Król to pierwsza powieść Szczepana Twardocha, jaką dane mi było przeczytać, powieść, która powaliła mnie na łopatki niczym cios Jakuba Szapiry, boksera klubu Makabi Warszawa. Znakomita książka, o której trudno mi będzie zapomnieć.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-09
źródło: http://www.empik.com/p1128787233,ksiazka-p

Król to opowieść, która pozwoli nam poczuć zapach potu, zaznać smak zwycięstwa, być świadkiem zabójstw. Obserwujemy szaleństwa i zdrady, miłości i namiętności. I pomyśleć, że to wszystko rozgrywa się w codziennym rytmie brudnych i śmierdzących ulic, zadymionych i szarych podwórek kamienic Warszawy, aby po chwili zostać przeniesionym do dusznych od perfum pomieszczeń. Gdy odłożymy książkę będziemy mogli poczuć na swoich ubraniach zapach papierosów. Może się nam zakręci w głowie od promili we krwi bohaterów. Ktoś inny poczuje się z kolei najedzony. Obojętnie, czy podążając za głównym bohaterem zjemy wraz z nim na ulicy, czy poczekamy obok niego na ciepłe flaki. Po „Króla” Twardocha sięgnęłam, gdy opadły już zachwyty nad książką i gdy przetoczyły się dyskusje, których przekornie staram się nie słuchać. Smaku tej powieści niezaprzeczalnie nadaje sama historia i polityka. Chwilami możemy poczuć się jak uczestnik politycznych rozgrywek, aby później zostać przeniesiony do Berezy i stać w śmierdzących ludzkich odchodach. W „Królu” to właśnie historia stanowi fantastyczne tło, które autor genialnie wykorzystał. Nie każdy potrafi się wtopić w przeszłość, podać ją na nową, odtworzyć klimat czasów, który minął. Boks, pożądanie, emocje są wspaniałymi przystawkami w tej książce. Aby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć po książkę.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/313308

„Król” Szczepana Twardocha to powieść, któ

„Król” Szczepana Twardocha to powieść, której akcja toczy się w Warszawie w latach trzydziestych. Główny bohater bokser Jakub Szapiro to Żyd, do tego gangster. Idol publiczności, ulubieniec kobiet. Król. Drugi równie ważny, a nawet ważniejszy w hierarchii gangsterskiej to Kum Kaplica. Polski szef gangu wymuszającego haracze w biednych dzielnicach Warszawy. Właściwie, też król. To on rządzi. To jemu podlega Jakub Szapiro. To Kaplicy słynny bokser słucha i wykonuje jego rozkazy. Krew leje się na okrągło. Gangsterzy są bezwzględni i okrutni. Nie stronią od kokainy i heroiny. Ich ulubionym miejscem spotkań jest luksusowy burdel. To tam upijają się i korzystają z cielesnych uciech. Przemoc goni przemoc. Zemsta gangstera jest niewyobrażalnie okrutna. Do tego prężnie działające organizacje narodowe gotowe na wszystko, aby pozbyć się Żydów z Polski. Niechby wyjechali do Palestyny, albo lepiej, na Madagaskar. Byleby oczyścić Polskę z żydowskiej hołoty. Wydawałoby się, że powieść Szczepana Twardocha absolutnie nie dla mnie. Trudno powiedzieć, że książkę czyta się z przyjemnością. Gangsterzy, ich porachunki, okrucieństwo i niemoralne prowadzenie to wszystko poraża i bulwersuje. A mimo to książka porywa, uzależnia, wciąga, a nawet fascynuje. W ostateczności czytelnik kibicuje gangsterowi i współczuje temu, który ma na sumieniu niezliczoną ilość zbrodni. Bo jest coś takiego w bohaterach „Króla” Szczepana Twardocha, że nawet gangster od czasu do czasu pokazuje swoją wrażliwość i dlatego nie zawsze budzi odrazę. Niesamowicie dobra fabuła, która pochłania czytelnika od pierwszych stron. Natomiast narrator zwodzi go do ostatniej niemal strony. Do tego zaskakująca konstrukcja powieści czyni ją wybitną. „Król” Szczepana Twardocha jak dla mnie majstersztyk pod każdym względem. Warto się przekonać. GORĄCO POLECAM!

Przeczytaj całą opinię
2017-02-12
źródło: http://www.empik.com/p1128787233,ksiazka-p

Jestem świeżo po lekturze i nie będę się za dużo rozwodzić na jej temat.Wysoko oceniłam tę powieść mimo iż, boks, porachunki gangsterskie, przemoc,to nie moje klimaty.A jednak ciężko było mi się oderwać od książki, stąd taka nota.Zaciekawiła mnie przede wszystkim sama fabuła, autor dobrze oddał klimat przedwojennej Warszawy wraz z tożsamością jej mieszkańców, tym mnie ujął.Przedobrzył z drobiazgowym opisem morderstw,egzekucji i upodlenia człowieka do granic możliwości.Poza tym powieść czyta się dobrze i zapadnie mi w pamięci.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/313308

męcząca

Trudna walka to była z tą książką. Pomysł fajny, gorzej z wykonaniem. Ostatnie 30-40 stron warte przeczytania.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-23
źródło: http://www.empik.com/p1128787233,ksiazka-p

Przedwojenna Warszawa widziana głównie (excuse le mot) "od chuja strony". Nawet symboliczny-mityczny kaszalot widziany przez niektórych bohaterów nad miastem wygląda jak chuj. 99% motywów, którymi kierują się bohaterowie bierze się z potrzeb chuja (czynnych i biernych). Sorry - nie kupuję tego. Twardoch ma talent- godny podziwu ale i poglądy (przemycane cichcem) dla mnie nieakceptowalne.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/313308

Król Szczepan Twardoch

Warszawa - 1937 rok. Jedno miasto, dwa światy - polski i żydowski. Miasto, w którym kosmopolityzm miesza sie z rosnącym, skrajnym nacjonalizmem. A w tym wszystkim świat niejednoznacznego, ale elektryzującego boksera - Jakuba Szapiry. I Kaplicy. Ryfki. Mojżesza. Szatana. I innych. Świat brutalny, brudny, surowy. Walka o władzę, pieniądze, ale także legitymację do bycia tam. Wielka historia pokazana z perspektywy człowieka. Szczepan Twardoch napisał książkę, która uzależnia - każde zdanie sprawia, że jest się głodnym kolejnego. Niełatwo oderwać się od tamtej Warszawy, mimo że jednocześnie ona męczy często zbyt dużym naładowaniem bólu. Ale przecież taka prawdopodobnie była... w jakiś dziwny sposób hipnotyzująca. To tak właśnie działa książkowy narkotyk... Mówią, że "król jest tylko jeden". Król Szczepan Twardoch. Panie Szczepanie, dziękuję bardzo.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-22
źródło: http://www.empik.com/p1128787233,ksiazka-p
z 35