Król kier znów na wylocie

Wydanie
Świat Książki, Warszawa, .
Liczba stron
144
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788379434510
Waga
0,28 kg
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie twardej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Król kier znów na wylocie
2012, Świat Książki
0
Król kier znów na wylocie
2011, Świat Książki
144

Pokaż też wydania niedostępne (2)

Kategorie

Opis książki

Nieprawdopodobne, choć prawdziwe losy polskiej Żydówki podczas II wojny światowej. Największym szczęściem Izoldy Regensberg miał się okazać fakt, że urodziła się bez wyrazistych semickich rysów: mogła się stać Marią Pawlicką, by próbować ocalić swego męża, wywiezionego do obozu w Mauthausen. Izolda- Maria straci całą rodzinę i via Wiedeń trafi do Oswięcimia, by znaleźć się w Berlinie jako... rasowa Niemka, a po wojnie jej dramatyczna odyseja bynajmniej się nie skończy. Hanna Krall opowiada dzieje bohaterki w charakterystyczny dla siebie sposób, bez patosu, w lapidarnych, niebywale sugestywnych obrazach-epizodach.

Opinie czytelników

(3.48)
350 ocen, w tym
20 opinii
5
8
4
6
3
6
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

To zupełnie inna historia o przeżyciach wojennych. To taki spis myśli kobiety, której jedynym celem było odnalezienie męża. I o tym głównie jest książka. Wojna, obozy, getto są gdzieś w tle, mimo że wszystko to spotyka Izoldę. Najważniejsze jest zdobycie pieniędzy, wysłanie paczki do męża i w końcu jego odnalezienie. Książka jest krótka, taki minimalizm słów nawet mi się podoba, jednak czasem można się trochę pogubić, niektóre fragmenty są zbyt skrótowe i niejasne. To wpłynęło na niższą ocenę, choć książkę nadal warto przeczytać.

Przeczytaj całą opinię
2016-11-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

Mistrzyni słów.

Przeczytaj całą opinię
2015-11-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

Porusza... przeraża... jak każde świadectwo ludzi, którzy przeżyli tamten horror!

Przeczytaj całą opinię
2015-04-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

To zadziwiające jak czasami niewiele słów wystarczy, by wiele przekazać. Sposób, w jaki pisze Hanna Krall jest specyficzny. Powiedziałabym, że autorka posługuje się niejednokrotnie skrótami myślowymi, a nie pełnymi zdaniami. Jakby brakowało czasu, żeby napisać wszystko co się chce. Jakby trzeba było się spieszyć, uciekać. Trudno jest napisać coś sensownego o historii opisanej przez Krall, bo jak ocenić kogoś, kto napisał historię kobiety, która przeżyła Oświęcim? Generalnie nie jest to typ literatury, który preferuję, ale książkę przeczytałam z zainteresowaniem i może trochę inaczej teraz patrzę na swoje problemy i życie.

Przeczytaj całą opinię
2014-07-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

Król kier na wylocie opowieść o Żydówce Izoldzie Regensberg (Maria Pawlicka) , która stara się za wszelką cenę uwolnić męża z obozu. Traci większą cześć rodziny, ale nie poddaje się liczy się tylko mąż Okres wojny, nagonki na żydów wywózki do obozów lub gett. Straszne oblicze wojny. Hanna Krall ukazuję zwykłą kobietę, która chce przeżyć wojnę i odnaleźć męża. Twarda zdecydowana na wszystko Król i Królowa kier mąż król Ona królowa, której nie wolno było płakać. Czuła ból jak każdy, ale nie okazywała tego. Kto wojnę przeżył obozy, widział dym z kominów i utratę bliskich wiedział jak świat może być że pozwolił do tego dopuścić. Wojna pozostawia pustkę, której nie da się zapełnić nigdy…

Przeczytaj całą opinię
2014-05-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

Kilka dni temu, przez zupełny (ale jakże szczęśliwy) przypadek miałam okazję obejrzeć, ale i wysłuchać w TVP2 rozmowę Mariusza Szczygła z Hanną Krall. Pisarka opowiadała, w sposób niezwykły, o swoich równie niezwykłych książkach. Przywołała między innymi historię opisaną w "Królu kier". Ona - Izolda (żona), on - Król kier (mąż). Jej udaje się wydostać z getta, zaś on trafia do obozu koncentracyjnego (najpierw w Oświęcimiu, później w Mauthausen). Ona poprzysięga, że nie spocznie, póki nie odnajdzie go i nie wykupi. Jest w stanie zrobić wszystko, aby zdobyć pieniądze na ten cel. Jest gotowa poświęcić samą siebie. Upokorzenia, ból, których doznaje (jest przesłuchiwana przez gestapo, zostaje wywieziona na roboty przymusowe, pewien czas spędza z obozie) są nieważne. Wszystko, co robi robi w imię miłości do męża. Jednak nim zdążyła wydostać Króla kier z obozu skończyła się wojna. Odnalazła go w Mauthausen. Budują nowe życie. Mieszkają w Wiedniu, później wracają do Polski (do Łodzi). W związku z wydarzeniami roku 1968 zmuszeni są do emigracji. Wracają do Wiednia. Żyją. Pracują. Wychowują dwie córki. W dwadzieścia lat po wojnie mąż ją zostawia. Wracając do rozmowy, o której wspomniałam na wstępie. Mariusz Szczygieł zwrócił uwagę Hanny Krall na niewielką liczbę słów, dzięki którym opowiada historie z odległej przeszłości. Autorka odparła, że używa wyłącznie słów niezbędnych do tego, aby opisać konkretne zdarzenie. Nadmiar słów jest bowiem zbędny i może zaszkodzić. I tak też jest w przypadku tej książki. Cała jej mądrość zamieszczona została na zaledwie stu pięćdziesięciu stronach, na których jest mowa o cierpieniu, upodleniu, okrucieństwie i wielkiej miłości. A kocha się,jak zauważył Mariusz Szczygieł (odnosząc się do tej konkretnej historii) wyłącznie na własną odpowiedzialność. Książki Hanny Krall są ascetyczne w formie. Ale czyż śmierć, gwałt, głód potrzebują epitetów. Czyż trzeba pisać, że zadano okrutny gwałt, a śmierć była straszna? Czy to bardziej podkreśla wymowę tych słów, które już same w sobie są przerażające? Krall wypełnia białe plamy w historii holocaustu przywołując z odmętów pamięci bezimiennych, z których każdy miał do opowiedzenia swoją własną historię.

Przeczytaj całą opinię
2013-12-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

Jak zawsze, przepiękna. Okazuje się, że problemem nie jest samo przezycie wojny - prawdziwe schody zaczynają się dopiero po niej, kiedy nie ma już niczego. Ani rodziny, ani tożsamości, ani celu. Czy nie łatwiej byłoby dać sobie spokój i po prostu umrzeć razem z nimi?

Przeczytaj całą opinię
2013-11-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

W jaki sposób rozjaśniać włosy, żeby nie były podejrzanie za jasne? Jak chodzić? Jak patrzeć, żeby patrzeć jak Aryjka, a nie Żydówka... Sztuka przetrwania dla kobiet w czasie Holokaustu. Mocne.

Przeczytaj całą opinię
2013-04-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

Wspaniała książka,trzymająca w napieciu, wzruszająca idealnie obrazująca tamte czasy.Typowa Hanna Krall na najwyzszym poziomie.

Przeczytaj całą opinię
2013-03-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290

Już nie zachłystuję się II wojną światową czy holocaustem... Dlatego kolejna tak historia już nie wywołuje wielkich emocji... średnia

Przeczytaj całą opinię
2013-01-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35290
z 2