Książę Mgły

Wydanie
Muza, Warszawa, .
Liczba stron
200
Wymiary
20,5 × 13,3 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788374958509
Waga
0,28 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Okrasko Katarzyna, Casas Carlos Marrodan
więcej detali

Kategorie

Opis książki

- tajemnica, groza, pierwsza miłość, przygoda, okrucieństwo i sentymentalizm - debiut literacki Carlosa Ruiza Zafona, późniejszego autora Cienia wiatru, z roku 1993, pierwsza część trylogii dla młodzieży - niesamowite przygody trzynastoletniego Maxa, jego sióstr i ich przyjaciela Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy (Max widzi nocą w ogrodzie clowna i dziwne posągi artystów cyrkowych), ale ważniejsze, że dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, dzięki któremu mogą to i owo dowiedzieć się o miasteczku (np. historię zatopionego w wodach przybrzeżnych, pod koniec pierwszej wojny, okrętu "Orfeusz") i poznać dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya, który opowie im o złym czarowniku znanym jako Cain lub Książę Mgły, chętnie wyświadczającym usługi, ale nigdy za darmo. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą. "Musiało upłynąć wiele lat, by Max zdołał wreszcie zapomnieć owe letnie dni, podczas których odkrył, niemal przypadkiem, istnienie magii".

Opinie czytelników

(3.4)
8978 ocen, w tym
191 opinii
5
49
4
97
3
37
2
8
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

„Ale błędem, poważnym błędem jest wiara w to, że można ziścić swoje marzenia, nie dając nic w zamian. Nie wydaje ci się? Powiedzmy, że nie byłoby to sprawiedliwe.” Już od dawna byłam strasznie ciekawa debiutu powieściowego jednego z moich ulubionych pisarzy. Seria „Cmentarz Zapomnianych Książek”, powieści „Marina” i „Pałac północy” z miejsca skradły moje serce, więc z tym większym zainteresowaniem zaczęłam czytać „Księcia mgły”. Muszę przyznać, że Zafon posiada niezwykłą zdolność intrygowania mnie każdym swoim dziełem, więc w tym przypadku nie było wcale inaczej. Już na wstępie autor wyraża nadzieję, że książka ta, mimo tego, że jest skierowana głównie do młodzieży, trafi także w gusta dorosłego czytelnika. I nie mylił się. Carlos Ruiz Zafon podobnie, jak wielu pisarzy przed nim i zapewne po nim chciał w swoim dziele przedstawić nam uniwersalne przesłanie, które sprawi wielu osobom wiele podczas czytania niesamowitą frajdę. "Książe Mgły" opowiada nam historię trójki przyjaciół - Maxa, Alicji i Rolanda, których losy splatają się niedługo po tym, jak dwójka z nich (Max i Alicja) wraz z rodzicami i młodszą siostrą Iriną przeprowadzają się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Już od pierwszego dnia wokół nich zaczynają się dziać rzeczy dziwne i nie do końca dające się w logiczny sposób wytłumaczyć. Max trafia do tajemniczego ogrodu pełnego posągów. Ale nie są to zwyczajne posągi. Są na nich artyści cyrkowi. Fakt – może i nie byłoby w tym nic dziwnego, ale Max oglądając amatorskie nagranie poprzedniego mieszkańca ich domu odkrywa, że zastał posągi w zupełnie innych pozach niż przedstawiono to na filmie… Od dziadka Rolanda, który jest miejscowym latarnikiem trójka naszych bohaterów dowiadują się o złym czarowniku, Księciu Mgły, który spełnia wszystkie najskrytsze marzenia… Jednak cena za taką przysługę jest bardzo wysoka. Co łączy Księcia Mgły i posągi? Jaki związek miał latarnik z poprzednimi lokatorami domu Maxa? Czy miejscowa przerażająca legenda może okazać się rzeczywistością? Moim zdaniem napisana przez Carlosa Ruiza Zafona książka, spełniła swoją rolę. Jest ona bowiem naprawdę przyjemną, łatwą w odbiorze, wartościową lekturą, a zarazem pełna jest tajemnic, zagadek, niedopowiedzeń. Nie jest to bynajmniej historia sielankowa. Na przykładzie trójki bohaterów, możemy się przekonać, jak silna i bezinteresowna może być przyjaźń. Natomiast owiana tajemnicą legendarna postać Księcia Mgły ostrzega nas przed tym, co można utracić, chcąc mieć wszystko. Nic nie jest takie, jak to się wydaje w rzeczywistości. Bohaterowie muszą się w nie zmierzyć z prawdziwymi i niebezpiecznymi przeciwnościami losu. Lekturę polecam każdemu bez względu na wiek. Czy masz, drogi Czytelniku, lat 15 czy też 70… Bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Naprawdę warto!

Przeczytaj całą opinię
2016-04-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57786

książę mgły

krótka powieść- jak nowela, utrzymany typowy klimat Carlosa tajemniczości itp., ale jest to bardziej dla młodzieży: krótkie i bohaterami są dzieci

Przeczytaj całą opinię
2016-05-05
źródło: http://www.empik.com/p1067146164,ksiazka-p

Świetna książka, owiana tajemnicą, utrzymana w mrocznym klimacie, zaskakująca. Troje rodzeństwa z rodzicami wprowadzają się do domu niedaleko plaży, który należał wcześniej do pewnego doktora, którego syn utonął w morzu. Od samego początku zaczynają się dziać dziwne rzeczy, wydaje nam się, że coś się nie zgadza, a dalsza lektura tylko upewnia nas w tym przeświadczeniu. W całej książce było parę momentów kiedy po plecach przeszedł mi zimny dreszcz, jednak nie uważam jej za straszną. Czyta się ją przyjemnie jest wciągająca. Należy dodać, że Carlos Ruiz Zafón dopiero się rozkręcał pisząc tę książkę, a inne lektury jego autorstwa są jeszcze lepsze, więc zachęcam do ich przeczytania.

Przeczytaj całą opinię
2016-04-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57786

Książka o uniwersalnej treści

Moim zdaniem autorowi udało się osiągnąć upragniony cel - jak sam stwierdził, chciał napisać książkę, która byłaby w stanie zainteresować czytelnika w każdym wieku. Są tam ciekawi bohaterowie, subtelny humor, skłaniające do refleksji fragmenty, niemal namacalne napięcie, a nawet elementy literatury grozy. I mimo że w "Księciu Mgły" jest kilka niedociągnięć, to w sumie pan Zafon w umiejętny sposób zdołał pokazać istotę zła i słabą naturę ludzkiego charakteru.

Przeczytaj całą opinię
2016-03-22
źródło: http://www.empik.com/p1067146164,ksiazka-p

Kolejna moja książka Zafona. Co prawda fabuła nie jest tak rozbudowana jak w przypadku Cienia Wiatru lub Gry Anioła ale również wciąga. Mimo, że książka jest zakwalifikowana do literatury młodzieżowej uważam, że nawet jeśli sięgną po nią osoby starsze to też się nie zawiodą. Fajne lekkie czytadło na jedno popołudnie max dwa. Końcówka mnie lekko rozczarowała więc dostanie ode mnie tylko 6. Mam nadzieje, że w kolejnych częściach po które na pewno sięgnę zakończenie się wyjaśni.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57786

Magiczna

"Książę Mgły" wciąga od samego początku. Tę książkę czyta się tak dobrze, że można w ciągu kilku godzin połknąć ją w całości. Styl Zafóna i umiejętnie prowadzona akcja nie pozwalają się nudzić. Na początku książki znajduje się notka od autora, w której mówi o tym, iż pisząc "Księcia Mgły", chciał stworzyć książkę, która, chociaż młodzieżowa, spodoba się także i starszemu czytelnikowi. Uważam, że w pełni wykonał to zadanie.Narrator w powieści jest trzecioosobowy, a głównym bohaterem książki jest 13-letni Max. Kiedy chłopak wraz z rodziną przeprowadza się na wybrzeże Atlantyku, odkrywa wkrótce, iż z domem, do którego się wprowadzili, związane są dziwne, mroczne tajemnice. To one stanowią trzon powieści, a chęć odkrycia prawdy jest jedną z rzeczy, które tak bardzo przyciągają w książce. Zafón utkał intrygującą sieć sekretów i wplątał w nią postać upiornego klauna. Stworzył przez to lekko budzący grozę klimat. Mimo iż już trochę lat mam, dałam się jemu ponieść i odczuwałam podczas lektury wywołany nim pewien niepokój. Nie chcę za dużo zdradzać, bo "Książę Mgły" nie należy do długich powieści, więc powiem tylko, iż Zafón po raz kolejny mnie oczarował - zaskakiwał i uwiódł zagadkową fabułą.W rozwiązywaniu tajemnic przeszłości Maxowi towarzyszy starsza siostra, Alicja, oraz poznany w miasteczku chłopak, Roland. Pod wpływem wspólnie przeżytych zdarzeń rodzeństwo zmienia się - zbliżają się do siebie, mimo iż początkowo zaledwie się tolerowali, a każde z nich dojrzewa. Na tych niewielu stronach zdążyłam naprawdę polubić te postacie i szczerze żałowałam, że tak szybko musiałam się z nimi rozstać."Książę Mgły" był pisarskim debiutem Zafóna i jak najbardziej zaliczyć go można do udanych. Gdybym wcześniej nie znała żadnej jego książki, po przeczytaniu jej bardzo chciałabym poznać inne, bo uważałabym, że tak świetny debiut zapowiada naprawdę dobrego autora. Przeczytany przeze mnie wcześniej "Cień wiatru" tylko to potwierdza."Księcia Mgły" polecam każdemu - zarówno tym, którzy nie spotkali się jeszcze z twórczością Zafóna, jak i tym, którzy znają już jego dzieła. Jest to autor, z którym naprawdę warto się zaprzyjaźnić.Recenzja pochodzi z mojego bloga: zaczytana-dolina.blogspot.com

Przeczytaj całą opinię
2016-02-01
źródło: http://www.empik.com/p1067146164,ksiazka-p

idealna na wyjazd ze względu na cenę jak i sam klimat powieści przyjemna

Przeczytaj całą opinię
2016-01-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/280631

Zaskoczona

Jestem pożeraczem książek, ale przyznam się, że obawiałam się książek Zafona... Na początku trudno jest mi się wciągnąć, ale pod jednym względem przewyższają wszystkie inne, a mianowicie ZASKAKUJĄ! Nigdy nie potrafię przewidzieć, co będzie dalej? jak się skończy?Polecam gorąco wszystkie pozycje... :)

Przeczytaj całą opinię
2014-11-17
źródło: http://www.empik.com/p1067146164,ksiazka-p

Dobra książka, choć zbyt krótka. Pełna zagadek, trzymająca w napięciu. W momencie gdy Irina słyszy a potem widzi coś w szafie miałam gęsią skórkę. Nigdy nie czytałam tego typu książek, lecz ta w zupełności mi odpowiada.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57786

Recenzja

"Wiele lat musiało upłynąć, by Max zapomniał wreszcie owo lato, kiedy odkrył, właściwie całkiem przypadkiem, istnienie magii" Carlos Ruiz Zafon "Książę mgły" to książka opowiadająca o 3 rodzeństwa i ich przyjacielu Rolandzie. Głównie to Max, Alicja i Roland są głównymi bohaterami, ale najmłodsza córka Carverów- Irina też odgrywa w tej książce jedną z głównych ról. Miłość, nowy dom, ogród z posągami. Co Roland ma wspólnego z Jacobem Fleischmanem, który utonął w morzu kiedy miał 9 lat?Co łączy dziadka Rolanda- Victora Kraya z rodziną Fleischmannów? Co się stanie, gdy okaże się, że to co powiedział im dziadek Rolanda, to prawda? Tego dowiemy się, czytając książkę Carlosa Ruiza Zafona pt.: "Książę Mgły"

Przeczytaj całą opinię
2014-07-21
źródło: http://www.empik.com/p1067146164,ksiazka-p
z 20