Księga zachwytów

Wydanie
Agora, .
Liczba stron
256
Wymiary
16,5 × 21,6 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788326823350
Waga
0,79 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Autor bestsellerowych książek „Miedzianka”, „Wanna z kolumnadą” czy „13 pięter” tym razem przygotował przewodnik po tym, co w Polsce piękne, znaczące, koszmarne, monumentalne i widowiskowe. Filip Springer przejechał całą Polskę a teraz my, podążając jego śladem, możemy spojrzeć na nowo na gmachy, które zachwycają lub straszą. Ale ta książka jest czymś więcej niż przewodnikiem po polskiej architekturze ostatnich ponad stu lat. To również opowieść o polskiej historii, historii polskiego gustu, myślenia o przestrzeni, o tym co ładne, i tym, co użyteczne zapisanej w kamieniu, szkle, betonie i aluminium. Filip Springer, rocznik 1982, fotograf i jeden z najbardziej utalentowanych i utytułowanych reporterów swojego pokolenia. Już jego debiutancka książka „Miedzianka. Historia znikania” znalazła się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 oraz Nagrody Literackiej Nike 2012. Oprócz „Miedzianki” opublikował do tej pory: "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” i „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” oraz „13 pięter”.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Filip Springer zachwycić się do końca nie potrafi-to atut! To konstelacja trzy czwarte czy pół-zachwytów, cóż z tego! Nie zachwycić się jego dziełkiem jednak nie sposób. Przewodnik niebanalny po Polsce architektonicznej, to po pierwsze. Komentarz, glosa krótkie dość, ale pełne treści - po drugie. Bibliografia, niesztampowa rekomendacja dodatkowych lektur, po trzecie... Po czwarte, piękne wydanie! No-zachwyt! Po piąte, szóste i siódme zwiedzajmy Polskę!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

Warto !

Pozycja warta polecenia ! Jeżeli interesujesz się architekturą /designem to ta książka powinna koniecznie znaleźć się na Twojej półce !

Przeczytaj całą opinię
2016-09-01
źródło: http://www.empik.com/p1125889576,ksiazka-p

Zbiór felietonów. Fakt, Springer w końcu nie narzeka ;) ale liczyłem na coś więcej.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

Polska bywa piękna Fabryka do pisania książek, jaką stał się Filip Springer, obrodziła w zeszłym roku mnóstwem dobra. W przeciwieństwie do pewnego, rozpisanego pisarzyny od dość głupiutkich kryminałów, Springer nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Na zbiór „Księga zachwytów” składają się podróże Pana Filipa po Polsce w celu odnajdywania ładu przestrzennego oraz brył o dużym stopniu piękna. Nie jestem może najwyższych lotów specjalistą od architektury, ale daję się uwieść zarówno fachowości autora, jak również podzielam jego zmysł estetyczny. Dlatego pewnie dość bezkrytycznie spoglądam na tę jego subiektywną selekcję. Filip Springer nawiguje to po Polsce od góry do dołu. Wszędzie zatrzymuje się i znajduje coś co można podziwiać. Imponuje wiedza jaką zdobył oraz umiejętność opowiadania o niej. Dużą zaletą tej książki są dobrze wplecione historie powstawania obiektów będących przedmiotem opisu. Niektóre z tych tekstów można było przeczytać na portalu Gazeta.pl. Jest to książka pozytywna. Wyłania się z niej jaśniejsza strona naszego kraju, co tylko dowodzi, że jak i inni jesteśmy krajem złożonym. Każda dwubiegunowość ocen w gruncie rzeczy zaciemnianiem rzeczywistości. Nie można mówić o ruinie, ale też popadanie w samo zachwyt jest przesadne. Inną sprawą jest obrotność naszego pisarza, który porusza dość szeroki aspekt tematów w swych publikacjach. To chyba znak rozpoznawczy tego pokolenia reporterów. Znać, że dobrze zostali wyszkoleni.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

Zabrakło mi zdjęć, jest ich stanowczo za mało, żeby móc w pełni zaobserować to, o czym autor pisze :)

Przeczytaj całą opinię
2017-02-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

Dobra dla laików, którzy chcieliby wyrobić sobie jakieś pojęcie o architekturze. Co jest ładne, a co nie i dlaczego. Może się wydawać, że ważną misję uświadamiania narodu w kwestiach urbanizacyjno-architektonicznych Springer sobie przyjął. No bo i faktycznie - można się z nim zgadzać lub nie, ale zaczyna się inaczej patrzeć na osiedla, budowle, makabryły, archignioty i arcydzieła. Pod koniec miażdżyła mnie już znana skądinąnd arogancja autora i mam alergię na słowo "ikoniczny", ale ogólnie wartościowa lektura.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

To przeczytaniu tej książki inaczej patrzy się na budynki i zaczyna szukać w nich piękna. Pan Springer zaprasza nas do podróży po Polsce i odkrywania ciekawych i czasem zapomnianych dzieł architektury i zadaje pytanie jaka jest rola architekta.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

Mieszkamy w funkcjonalnych domach, nasze podwórka ukryte są przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, a w miastach, w których mieszkamy, co chwilę wyrastają nowe budynki, niczym grzyby po deszczu. Za tym wszystkim stoją architekci, których pomysły mają ułatwić nam życie, cieszyć oko i bić wszelkie możliwe rekordy. Reporter Filip Springer stworzył zbiór pełen perełek - "Księgę zachwytów" (i rozczarowań) polskiej architektury po roku 1945. Przede wszystkim jest to przewodnik. Springer zachęca czytelników do zabrania swojej książki w podróż i odwiedzenia tych miejsc. Na wzmocnienie swoich słów już na tylnej okładce przeczytamy słowa duńskiego architekta Steena Eilera Rasmussena: "budynki należy poznawać czynnie". Książka podzielona jest na kategorie - według poszczególnych rejonów Polski. W każdej z nich znajdziemy rozdziały poświęcone danym budynkom. Spodobało mi się takie rozwiązanie - w zbiorze panuje porządek, który ułatwia czytanie, czy też wyszukiwanie poszczególnych miejscowości. W "Księdze zachwytów" znajdziemy teksty, które w nieco dłuższej formie Springer publikował na łamach portalu gazeta.pl. Felietonowe podejście do tematu zaowocowała interesującym przewodnikiem, który najzwyczajniej w świecie jest bardzo dobrą lekturą. Fakty historyczne przeplatają się z ciekawostkami, architektoniczna terminologia jest wyjaśniona, a tekstom nie brakuje lekkości i humoru. Rozdziały zilustrowane są fotografiami opisywanych budynków. Jednak tym, co w sposób szczególny zwróciło moją uwagę, były zakończenia owych rozdziałów. Znajdziemy w nich "polecajki" - autor często odsyła nas do książek nawiązujących do tematu, który poruszył. Dopisuje tam ciekawostki, a nawet poleca inne obiekty architektoniczne. Świetnie urozmaica to treść książki i z pewnością jest nie lada gratką (nie tylko) dla miłośników budowli. A jakie budynki opisuje Springer? W książce znajdziemy m.in. wrocławskie "sedesowce", Poznań City Center, Teatr Szekspirowski w Gdańsku czy też Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Podsumowując, "Księga zachwytów" to świetny przewodnik po Polsce. Springer nie skupia się tylko na pozytywach, ale opisuje także jego największe architektoniczne rozczarowania. Dzieli się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami, zarażając czytelnika miłością do architektury. To zdecydowanie lektura obowiązkowa. Polecam! Spodobała Ci się ta recenzja? Wejdź na: [i]https://zaczytana28.wordpress.com/[/i]

Przeczytaj całą opinię
2017-02-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

Bardzo zgrabny opis naszej polskiej architektury. Czytało mi się przyjemnie, mimo tego, że nie jestem w temacie.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907

Książka o bardzo przystępnej formie, inspirująca do podróży po terenie Polski śladem opisanych w niej miejsc. Autor, który znany był mi dotąd z pozycji o wydźwięku krytycznym, podaje wiele przykładów "z różnych półek" architektury, postrzeganych przez niego jako te "perełki" - wciągając tym samym czytelnika w podróż, którą najlepiej po lekturze zrealizować w rzeczywistości. Myślę nawet, że bez zamiaru ujrzenia na własne oczy (przynajmniej niektórych) okazów architektury opisanych w Księdze Zachwytów, nie warto tracić czas na lekturę - ta książka jest zaledwie przedsmakiem empirycznego poznania architektury.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/296907
z 6