Lolita

Wydanie
Muza, Warszawa, .
Liczba stron
320
Wymiary
11,0 × 17,5 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788377583746
Waga
0,17 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Kłobukowski Michał
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (5)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Lolita
2019, Penguin Books
362
Lolita
2015, Muza
320
Lolita
2014, Gallimard
540
Lolita
2013, Penguin Books
362
Lolita
2013, Muza
416

Pokaż też wydania niedostępne (5)

Kategorie

Opis książki

Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne.

Opinie czytelników

(4.3)
6 ocen, w tym
211 opinii
5
76
4
68
3
41
2
15
1
11
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Początek był intrygujący. Środek obrzydliwy. Koniec natomiast potwornie nudny i denerwujący. Książka wzbudziła we mnie niemalże same negatywne uczucia. Nie ma w niej żadnego bohatera, którego mogłabym polubić. Narrator to zarozumiały i żałosny buc, który często próbuje tłumaczyć swoje postępowanie w sposób dosyć pokrętny i drażniący, a wszyscy wokół niego to idioci. Cały czas odnosiłam wrażenie, że sam Nabokov próbuje tłumaczyć Humberta. Lolita w tej powieści nie jest niewinnym dziewczątkiem, a wyrachowaną i rozkapryszoną dorosłą zamkniętą w ciele dziecka. Jest tak nieprzyjemna, że autor niemal zachęca nas do tego, by jej nie współczuć. Bo sama jest sobie winna, bo niemal przestała być dzieckiem, bo nie protestowała. Czytanie wewnętrznych wynurzeń Humberta przyprawia czasami o ból, a jego miotanie się denerwuje. Książka ma dziwny, czasem surrealistyczny, czasem brawie bajkowy klimat, jakby Humbert śnił lub jakby Nabokov chciał powiedzieć: ”Hej, patrzcie jaka bajeczka! Takie rzeczy się nie zdarzają, ja tylko daję głos zboczeńcowi, wysłuchajcie go”. Sama się sobie dziwię, że dobrnęłam do końca. Minusów nie rekompensuje barwy, bardzo plastyczny język ani wyjątkowy styl (i za to te trzy gwiazdki). Spodziewałam się, że nie będzie to przyjemna lektura, ale nie oczekiwałam czegoś tak okropnego. Nie polecam!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141942

5 gwiazdek

Wspaniała ! Czuję do niej ogromny sentyment ! polecam gorąco wszystkim miłośnikom tego typu literatury.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-30
źródło: http://www.empik.com/p1065997218,ksiazka-p

Tak strasznie mi żal, o jaki biedniusi. Tak bardzo cierpiał, tak strasznie chciał być correct, delikatny, empatyczny tatulinek. O jak mi szkoda Humberta Humberta. Miotał się. Ale to przecież nie on, to te lolitki. To ten ściśle wyselekcjonowany typ, rodzaj, rasa małych uwodzicielskich rusałek. One są popsute do szpiku kości, uwodzą, kuszą, nabierają. Nabierają tych bogu ducha winnych nieboraków. Humbert H. to przecież ofiara, no przekonał mnie swoją spowiedzią. To nic, że Lo miała 12 lat, 13 lat, 14 lat. To jej wina, oczywista, absolutnie bezsporna. A do tego jaka ona niewdzięczna, wolała zajadać się hamburgerami, czytać te ogłupiające komiksy czy kolorowe magazyny i emocjonować się durną tandetną dziecinadą, niż rozkoszować się dorosłą opieką tatka. Nie doceniła go samolubna dziewczynka, a on tyle dla niej robił, tak ją rozpieszczał, tak bałwochwalił. Okropna złośnica. Paskudny nieletni wampir. Tak skrzywdzić biednego H. H. Nabokov perfekcyjnie przedstawił zaburzoną osobowość, niemalże z precyzja chirurga wyłuszcza tok rozumowania „zboczeńca”. I cała narracja dokonana jest z perspektywy tej zwichrowanej osoby, wszystkie zdarzenia śledzimy jej oczyma. Autor nie ocenia, niczego nie wyjaśnia, nie podpowiada nam ani jednym słówkiem. To my sami decydujemy jak odebrać przedstawioną historie, możemy w sposób dowolny ocenić jej bohaterów. Jedno jest jednak pewne, jest to kawał rewelacyjnej literatury.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141942

Lolita

Świetna książka, podarowałam ją chłopakowi z dedykacją, który jest ode mnie starszy :) miejmy nadzieję, że zakończenie nie będzie takie samo, ale miłość i pożądanie w dalszym ciągu będzie unosić się w powietrzu. Dziękuję EMPIK-owi za ekspresową wysyłkę i wspaniałą komunikację :)

Przeczytaj całą opinię
2016-08-12
źródło: http://www.empik.com/p1096270391,ksiazka-p

Od dłuższego czasu miałam wrażenie, że nie uda mi się przebrnąć przez tę książkę. Jednak nie lubię niedokończonych spraw i dla własnego spokoju musiałam ją "zmęczyć". Poza tym nie można budować opinii w oparciu o fragmentaryczną znajomość. Zważywszy, że jest to klasyk literatury wydany w cieniu skandalu (jak informuje okładka), przygotowałam się na znacznie lepszą fabułę. Temat, seksualna obsesja dorosłego mężczyzny względem nastolatki, zapowiadał się obiecująco. Dokładniej, wydawał się na tyle kontrowersyjny, by nie tylko przyciągnąć, ale i utrzymać uwagę czytelnika, zawieszając go przestrzeni niejednoznacznych emocji. Tymczasem w miejsce intrygujących bohaterów, rozterek moralnych i wbijającego w fotel biegu wydarzeń, jest dużo bliżej nieokreślonego... czegoś. Główny bohater nie wzbudza ani sympatii, ani niechęci, ciężko go zrozumieć, jeszcze trudniej mu współczuć. W każdym obliczu swego wynaturzenia udaje mu się pozostać absolutnie nijakim. Brak wyrzutów sumienia właściwych dojrzałemu człowiekowi, podobnie jak i perfidii psychopaty. A tak, i jeszcze ona, Lolita - dziecko o niewinności galerianki. Szybko okazuje się być zupełnie inną osobą niż ta, którą na początku próbuje "sprzedać" nam autor. Historia bardzo mnie rozczarowała. Uczucia bohaterów są mało przekonujące, obsesja jak na obsesję słaba. Presja psychiczna i zniewolenie? Wolne żarty - co najwyżej pogrożenie palcem i układ, którego lepiej nie dotykać, bo mogłoby się okazać, że jest inne rozwiązanie. Pierwsza część powieści to w zasadzie rozbudowany wstęp do właściwych wydarzeń, do tego, co autor naprawdę chciał opowiedzieć, ale jak już przyszedł na nie czas, to i na niewiele się zdały. Nawet przez moment nie czuć napięcia, wywołanego żądzami, lękiem czy działaniami mężczyzny. Tym bardziej, że większość zdarzeń wydaje się po prostu następować po sobie, bez większego udziału woli bohaterów. Jakby tego było mało, na moją nieprzychylną ocenę wpłynął też mały format wydania, który znacznie utrudniał lekturę (książki nie można wygodnie otworzyć, bo mogłaby się rozpaść, a drobna czcionka szybko męczy wzrok). Ponadto, choć zastosowane przez autora francuskie zwroty są bardzo ciekawym zabiegiem, to jednak uważam, że z szacunku do czytelnika, powinny być przetłumaczone przez wydawcę w przypisach. Nie każdy zna ten język, nie każdy czyta z jednym okiem w słowniku. Oczywiście nie mogę zakończyć nie zwróciwszy uwagi na styl autora. Tu czekało mnie duże zaskoczenie, a może raczej powinnam przyznać, że akurat w tym przypadku moje oczekiwania zostały zaspokojone. Dawno nie spotkałam się z tak bogatym, kwiecistym, a nawet powiedziałabym niekonwencjonalnym użyciem języka. Niezwykle plastyczny sposób, w jaki Nabokov bawi się słowami, jest godny podziwu i naśladowania. Szkoda tylko, że pisarz nie jest w tym konsekwentny i potrafi zapomnieć się na dłuższą chwilę. Tak, czy inaczej jest to dobry materiał do kształtowania własnego warsztatu.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141942

Fantastyczna książka

Fantastyczna ksiazka w fantastycznej cenie :) Sposob w jaki Nabokov opisuje relacje i przezycia jest niezwykly, czyta sie naprawde dobrze. Ksiazka jest bardzo interesująca, trudno przestać czytać! Szczerze polecam :)

Przeczytaj całą opinię
2016-05-25
źródło: http://www.empik.com/p1065997218,ksiazka-p

Pierwszy raz czytałam dwie książki naraz. Zdecydowanie więcej tego nie zrobię. Nie mogłam się skupić na Lolicie, czyli tej drugiej. A może po prostu mi się nie podobała? Przede wszystkim spodziewałam się czegoś co mną wstrząśnie. Tymczasem temat poruszony w książce kompletnie nie wywarł na mnie żadnego wrażenia. Tyle się słyszy o podobnych sytuacjach we współczesnym świecie. Mierziły mnie długie i nudne dywagacje bohatera z mnóstwem metafor i porównań. Do tego jeszcze ciągłe wtrącenia z języka francuskiego, którego nie znam. Szukałam jedynie jakiegoś zaskoczenia w sposobie przedstawienia bohaterów. Kogoś kto by mnie zaintrygował, na kim mogłabym oprzeć dalsze czytanie. Tymczasem denerwował mnie tylko główny bohater ze swoją obsesją i fascynacją seksualną na punkcie małych dziewczynek, z erotycznymi urojeniami, z obsesyjną perwersją, manią prześladowczą i zazdrością. Do tego jeszcze należy dodać bezpruderyjną dziewczynkę i nierozgarniętą matkę. Masakra. Przeczytałam gdzieś, że Nabokov planował napisać krótką, kilkudziesięciu stronicową nowelę. Szkoda, że na tym pomyśle nie poprzestał.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141942

recenzja

nie wiem, jeszcze nie czytałem, ale cena super, wiec wziąłem. polecam!

Przeczytaj całą opinię
2016-01-06
źródło: http://www.empik.com/p1065997218,ksiazka-p

Jak chyba większość czytelników, po "Lolitę" sięgnęłam ze względu na kontrowersyjną tematykę. I spodziewałam się, że właśnie ta kontrowersyjna, obrzydliwa, niemoralna, wstrętna tematyka, jaką jest pedofilia, nastręczy mi największych trudności w czytaniu, i że być może przez to jej nie dokończę i nie będę miała ochoty tego zrobić do końca życia. Tak się nie stało - tym, co najbardziej utrudniało, wydłużało mi czas czytania lektury i zniechęcało do niej, nie był wcale w takim stopniu temat, a język, styl, jakim książka została napisana. Język, jakiego używa Nabokov, jest bardzo kunsztowny, kwiecisty; autor nieustannie bawi się językiem, często stosuje gry słów czy też wyrazy, które brzmią podobnie do siebie. W bardzo interesujący sposób opisuje też zupełnie błahe zjawiska, jak np. biegnącego za samochodem psa czy czyjeś zachowania, gesty, wygląd itd.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/141942

Super książka

Książka bardzo mnie zachwyciła. Klasyk którego nie trzeba przedstawiać. Książka wykonana solidnie i starannie. Polecam każdemu miłośników dobrych powieści.

Przeczytaj całą opinię
2015-08-07
źródło: http://www.empik.com/p1065997218,ksiazka-p
z 22