Obrona Łużyna

Wydanie
Muza, Warszawa, .
Liczba stron
256
Wymiary
13,5 × 21,0 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788377582404
Waga
0,32 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Siemaszkiewicz Eugenia
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Najwspanialsza powieść o szachach, jaką kiedykolwiek napisano. Zarazem utwór o niezwykłej miłości i narastającym obłędzie. Świat, los lub autor rozgrywa z bohaterem niezwykłą partię na szachownicy życia, w bezlitośnie logiczny sposób rozwijając szachowy atak, oparty na wzorach i powtórzeniach, atak który wymaga wypracowania obrony. Zakończenie dalekie jest od jednoznaczności: nie możemy być pewni, czy bohater poniósł porażkę, czy też odniósł jednak zwycięstwo.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

2004

Przeczytaj całą opinię
2016-08-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

Odkąd przeczytałam "Zapach miasta po burzy" zakochałam się w książkach o szachistach. Dlatego, gdy dostałam w swoje ręce "Obronę Łużyna" z wielkim entuzjazmem zabrałam się za jej czytanie. I wielki zawód. To nie jest książka o szachiście tylko o jego karykaturze ... zaniedbany, gruby, brudny, kompletnie zagubiony w realnym świecie. Może taki był właśnie zamysł autora, ale do mnie kompletnie to nie przemawia. Nie jestem w stanie wczuć się w pokręconą psychikę Łużyna, nie odczuwałam żadnych emocji - ani przy turniejach, ani przy wielogodzinnych zmaganiach z obmyślaniem nowych posunięć, ani przy miłosnych perypetiach bohatera. Później zaczęła mnie ta farsa śmieszyć, nasz szachista to takie duże dziecko prowadzone za rączkę przez swoją żonę, która szuka dla niego różnych rozrywek, aby tylko jak najdalej odciągnąć go od szachownicy. Niestety często męczarnie jakie przeżywał Łużyn, powodowały jedynie moje męczarnie.

Przeczytaj całą opinię
2016-03-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

Z pozoru prosta historia, ale - jak to w przypadku literatury Nabokova - z drugim, już nie do końca banalnym dnem...

Przeczytaj całą opinię
2015-09-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

Jako że mój syn uwielbia szachy musiałem przeczytać tę książkę.Nie zawiodłem się,bardzo ciekawa lektura.Nabokov umiejętnie operuje słowem i potrafi wciągnąć czytelnika w swego rodzaju zabawę."Obrona Łużyna" nie jest lekturą łatwą i przyjemną,niemniej jednak polecam ją miłośnikom literatury rosyjskiej i szachów.

Przeczytaj całą opinię
2015-08-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

"To gra Bogów. Daje nieograniczone możliwości." (s.36) Szach i mat. Nabokov po raz kolejny rozprawił się ze mną jako czytelnikiem. Zrobił to jednym wprawnym, niesłychanie przemyślanym posunięciem. Uczynił to rozmyślnie, ze znaną tylko sobie, premedytacją. Po raz kolejny popisał się nie tylko swoim analitycznym umysłem ale również swoją dowcipnością i literacką perfidią. "Obrona Łużyna" to książka o najbardziej znanej grze strategicznej - szachach oraz o najważniejszej (bo rozgrywającej się na planszy życia) rozgrywce głównego bohatera - Łużyna. Jako fanatyk wspomnianej gry, Łużyn, podporządkowuje jej całe swoje życie. Od samego dzieciństwa zafascynowany jest jej logiką oraz możliwościami. Namiętność ta z czasem narasta zmieniając się w prawdziwą obsesję, której nie jest wstanie uratować nawet miłość kobiety. Temat przewodni, ślepa namiętność bohatera do gry w szachy, przedstawiona została z rozmachem godnym tylko i wyłącznie Nabokova. Na swojej czytelniczej drodze nie spotkałam (jak dotąd) autora, który by tak rzetelnie oraz tak strategicznie władał słowem czy szafował akcją. Powieścią tą nie rządzi przypadek, niesiona jest na skrzydłach ściśle obmyślonego algorytmu. Każde nazwisko, detal, odwołanie czemuś służą a fabuła dopieszczona jest w najmniejszych detalach. "-Umiesz grać w szachy? - przymilnie zapytał Łużyn (...). - Wolę w durnia - odparła z roztargnieniem." (s.38) Akcja jest niespieszna, wręcz flegmatyczna. Okraszona została jednak sporą dawką dowcipności. Zabieg ten odciąża przyciężką narrację oraz daje chwilę ukojenia umysłowi czytelnika, który (jak to w przypadku książek Nabokova) zmuszony jest do ciągłego skupienia oraz doszukiwania się ważnych dla fabuły podtekstów. Jak zwykle przy tym autorze... chapeau bas. Czuję się zmiażdżona jego pisarskim popisem oraz językowymi umiejętnościami. "Obrona Łużyna" to powieść, która jeszcze bardziej (o ile to możliwe) rozbudza we mnie zachwyt Rosjaninem oraz sprawia, że na pewno zapoznam się z kolejnymi jego powieściami. I jeszcze jedno... Twórczość literacka Vladimira Nabokova to słowna gra: "gra Bogów. Daje nieograniczone możliwości."

Przeczytaj całą opinię
2014-12-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

Zawód. Może dlatego, że jestem pasjonatem szachów. W moim odbiorze fascynujący temat nie został w ogóle wykorzystany. Idea nakładania się rozgrywki szachowej na rzeczywistość pokazana jest niezbyt porywająco. Tysiące fascynujących rzeczy dotyczących świata szachów i szachistów(nawet z punktu widzenia laika) - w ogóle nie pojawiają się w książce, więc jeśli jest to faktycznie najlepszy przykład literatury pięknej o szachach - należy dodać "niestety". Trudno mi to przyjąć do wiadomości, ponieważ autor był autentycznym szachistą i fascynatem tej gry. Strona literacka - owszem, czuje się jakąś magię w tym, jak Nabokov posługuje się.. może nie tylko językiem, co raczej opowiadaniem. Nieraz pisze o drobnostkach, chodzeniu po mieszkaniu, po różnych pomieszczeniach - i jest to w jakiś sposób magnetyczne. Ale spodziewam się, że książkę zapomina się następnego dnia. Z bólem serca, ale rekomendowałbym setki innych książek zanim sięgnie się po "Obronę Łużyna"...

Przeczytaj całą opinię
2014-07-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

"Obrona Łużyna" nie należy do książek łatwych. Przedstawiony nam geniusz popada w obłęd, zlewają mu się dwa światy, ten szachowy i ten realny, toczy partię w grze zwanej życie. Historia, która jest przedstawiona w tej książce jest historią niesamowitą, tytułowa obrona, którą Łużyn wymyślił pozwala mu na wygranie partii, z którą zmagał się od samego początku, partii, która spędzała mu sen z powiek, partii, która była jego najdoskonalszą rozgrywką szachową.

Przeczytaj całą opinię
2014-02-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

Literatura na wysokim poziomie, nietuzinkowa, pełna istotnych szczegółów. Nieuważny czytelnik powiedziałby zapewne "książka o szachach". Kryje się jednak pod nią znacznie więcej. "Obrona.." to powieść o życiowych decyzjach, ograniczeniach, figlach losu. Każdy rozgrywa z życiem swoją partię, Łużyn zaś postanawia się przed nim bronić... Ot i taka powieść ;)

Przeczytaj całą opinię
2013-08-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

Czy może być coś ciekawego w opowieści o ułomnym maestro szachowym? Może, pokazuje to Nabokov w pięknej formie. Płynnie przechodząc od jednego wątku do kolejnego, pozostawiając niedopowiedzenia i tajemnice, wiedzie przez stany umysłu przede wszystkim głównego bohatera. Książka chyba o poświęceniu. Głównego bohatera dla jedynej życiowej pasji (poświęcenia ostatecznego!). Głównej bohaterki drugo(?)planowej dla... no właśnie, dla kogo i dlaczego? Zniuansowanie życia. Wiąże się z tym poetycka forma narracji. Nie przesadzona (jak np. - moim zdaniem - u Schulza), wyważona i... wspaniała, piękna. Może trochę przesadzone moje zachwyty, ale według mnie wszelkie opisy są odpowiednio dopasowane i ubrane, nie nadęte ani nie błahe. Pod tym względem Nabokov stanowi niewątpliwie pierwszą ligę. Polecam L.

Przeczytaj całą opinię
2013-07-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154

Jedna z lepszych Nabokova:).

Przeczytaj całą opinię
2013-04-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/41154
z 2