Odpowiednia dziewczyna

Wydanie
Siedmioróg, Wrocław, .
Liczba stron
184
Wymiary
14,0 × 20,0 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788375687293
Waga
0,22 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Powieść Marii Kruger to pełna humoru i zaskakujących splotów okoliczności historia dziewczyny, która pierwsze aktorskie zadanie dostaje jeszcze przed egzaminami do szkoły teatralnej. Czy poradzi sobie ze zmieniającym się z dnia na dzień scenariuszem?

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Uwaga, spoiler! [pokaż]

Przeczytałam tę książkę w podstawówce, dlatego niewiele z niej pamiętam. Pozwolę sobie tutaj przytoczyć jej opis z mojego starego zeszytu lektur. Do pani Celiny Łabędzkiej przyjechała Marzena, aby się nią opiekować podczas szykowania do egzaminu aktorskiego. Pani Celina była matką Adama Łabędzkkiego, który w liście poprosił Marzenę, aby zajęła się jego matką, bo on pracował za granicą. Marzena była pracowita. Pani Celina codziennie zadawała sobie pytanie, czy Marzena jest odpowiednią dziewczyną dla Adama. Kiedy Marzena czekała na wyniki egzaminu przyjechał Adam. Wtedy okazało się, że to nie Marzena tylko Felicja-koleżanka prawdziwej dziewczyny Adama. Gdy się to wyjaśniło jeszcze tego samego dnia Adam wyjechał. W międzyczasie niedaleko domu pani Łabędzkiej miał miejsce wypadek. Felicja zaopiekowała się małym dzieckiem, które w nim ucierpiało, a jego ojciec oświadczył jej się.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/283637

Uwaga, spoiler! [pokaż]

Dziwię się sobie, że to przeczytałam. Nigdy więcej. Pretensjonalny gniot z pretensjonalnymi imionami bohaterek, niewiarygodnymi postaciami i relacjami między nimi oraz kompletnie wydumanymi wydarzeniami. (Dla przypomnienia, gdyby mnie naszła kiedyś ponowna potrzeba pogłębiania wiedzy o autorce: 1 Fela podszywa się pod Marzenę i jako ta właśnie Marzena opiekuje się matką jej narzeczonego. 2 Obie z kolei opiekują się obcym niemowlęciem podrzuconym przez zaprzyjaźnionego lekarza, bo starsza siostra niemowlęcia wpadła pod samochód. 3 Przez cały czas wszyscy zastanawiają się z kim powinien ożenić się syn Celiny - on sam zastanawia się najmniej, bo go w książce nie ma(praktyki studenckie). 4 Fela wychodzi za mąż za co najmniej dwa razy starszego od niej Apollona, ojca Celiny, Adama i Witolda, którego widziała przelotnie, ale daje sobie wytłumaczyć, że najlepiej się poznać po ślubie. 5 Dwie bohaterki zdają egzaminy na studia, ale to nieważne, bo już znalazły sobie narzeczonych. Życie wewnętrzne bohaterów jest bujne, monologi wewnętrzne występują często, ale w zasadzie każdy z nich można przypisać dowolnej postaci, bo żadna z nich nie ma własnego charakteru)

Przeczytaj całą opinię
2014-06-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/283637

Wypożyczyłam sobie dwie książki o podobnym tytule. "Zła dziewczyna" i "Odpowiednia dziewczyna". Złą przeczytałam wczoraj, Odpowiednią, skończyłam dziś. Pierwsza czytała się szybko, druga dość wolno. Dziwna narracja, miejscami czas przeszły, miejscami teraźniejszy, zupełnie jakby to były jakieś wprawki początkującej pisarki. Czytanie wymagało skupienia, intryga rozgrywała się bardziej w sferze myśli niż działan. Nie potrafię tej książki zaklasyfikować, ale nie wydaje mi się by była to pozycja dla młodzieży. Chyba jednak dla dorosłych. Nie dlatego, że np jest tam dużo seksu albo krwawych scen. Tego nie ma w ogóle. Ale poruszane tematy i bardzo powolna akcja chyba są zbyt nudne dla nastolatków. To nie ich problemy. Zwłaszcza, że najmłodsza z głównych bohaterek ma ok 20 lat. Dziwna książka. Jakbym czytała przedwojenną powieść, ale dziejącą się we współczesnych dekoracjach. Jak szybko zmienia się świat. Bohaterki "Odpowiedniej dziewczyny" nie mają pojęcia o asertywności. Kłamią, czy może raczej "mijają się z prawdą" dużo częściej niż współczesny człowiek (wyłączam notorycznych kłamców) i nie widzą w tym nic niestosownego, jeśli są to kłamstwa z gatunku "po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy". Osoby dobrze wychowane, to takie, które nie okazują negatywnych emocji. Wszystko dzieje się w sferze półsłowek i niedopowiedzianych aluzji. Jest też obmowa za plecami i grzeczność twarzą w twarz - jakbym oglądała Emmeta i Lizkę w relacjach z panią Bucket. Ciekawe, że obie książki podejmują bardzo podobny temat - młoda dziewczyna zamieszkuje u starej kobiety by się nią opiekować. Obie stare kobiety są do siebie dość podobne, ale jak diametralnie różne jest podejście zarówno bohaterek jak i autorek do całej sytuacji. Bardzo ciekawe było przyglądanie się opisanym postaciom i porównywanie obu książek. Obie są trochę nieprawdziwe, każda w inny sposób przerysowuje rzeczywistość. Która pokazuje większą egzotykę? Sprawdźcie sami :)

Przeczytaj całą opinię
2010-09-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/283637

Sympatyczna.

Przeczytaj całą opinię
2010-01-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/283637