Opium w rosole

Wydanie
Akapit Press, Łódź, .
Liczba stron
236
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Cykl
JEŻYCJADA
Oprawa
Miękka
ISBN
9788365401076
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Homer Jeżyc!!! Jeszcze po stuleciach czytelnicy będą się mogli z tej książki dowiedzieć, co pod panowaniem Jaruzelskiego ludzie na Jeżycach przeżywali, jak mieszkali, w co się ubierali, a nawet, co jedli. Tak właśnie powstają największe postaci literatury i teatru. Ale trzeba wyjątkowych dyspozycji, żeby takie przeniknięcie obserwacji życiowych w tkankę literacką bez żadnego filtra mogło się dokonać.

Opinie czytelników

(3.39)
10722 ocen, w tym
358 opinii
5
129
4
135
3
65
2
20
1
9
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Długo się wstrzymywałam z przeczytaniem tej książki a to za sprawą jednej z bohaterek, którą miałam już okazję wcześniej poznać. Mimo, że 'Dziecko piątku' jest 9 książką w kolejności to ją najpierw przeczytałam. Dlatego też gdy poznałam fabułę 'Opium w rosole' i dowiedziałam się, ze główne skrzypce znowu odgrywać będzie Aurelia nie miałam ochoty czytać. Ale dziwnie też było mi ten tom całkowicie ominąć. W końcu zebrałam się w sobie i go wypożyczyłam (co też nie było proste - o dziwo w bibliotekach były wszystkie książki Jeżycjady poza tą jedną) Tak jak przypuszczałam nie pomyliłam się, postać Aurelii a raczej Genowefy ogromnie mnie irytowała i tak właściwie przez całą książkę. Dopiero pod sam koniec nastąpił jakiś przełom i zrobiło mi się jej szkoda. Moi ulubieni Borejkowie stanowią jedynie tło i pojawiają się bardzo sporadycznie. Poznajemy całkiem nowych bohaterów. Ta powieść bardzo się różni od innych części. Brak jej specyficznego humoru, rodzinnego ciepła czy atmosfery. Pokazuje za to rodzinne konflikty, zazdrość, nieporozumienia i odrzucenie. Wielu rzeczy trzeba się samemu domyśleć, gdyż w tamtych czasach nie można było o nich mówić wprost. Myślę, że jest to smutna książka. Najsmutniejsza ze wszystkich części.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

Wszyscy w klasie narzekali, że nudne i nie warte uwagi. Ale kto wierzyłby klasie, która jest bandą nieczytających i głupich nastolatków? Ja podeszłam do książki na spokojnie i bardzo mi się ona spodobała. Poza tym dowiedziałam się dużo zaskakujących faktów o PRL. Już się nie mogę doczekać kiedy przeczytam ,,Szóstą klepkę" i przeczytam całą Jeżycjadę jeszcze w tym życiu. Jeżeli jeszcze nie czytaliście Małgorzaty Musierowicz to lepiej szybciej to zmieńcie, bo znajdę Was i porozmawiamy inaczej!

Przeczytaj całą opinię
2017-03-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

Nie umiałam się do tej powieści przekonać, cóż to był za błąd! 17-letnia Kreska jest śmiertelnie zakochana w Maćku, który ma wrażenie,że jej nie znosi. Na dodatek po Jeżycach włóczy się mała Genowefa Trombke, vel Lompke czy Zombke...i nieżle miesza życie dobrych ludzi-nieomal doprowadza do dwóch ślubów. POLECAM!!!

Przeczytaj całą opinię
2017-03-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że lektura osadzona w zamierzchłych czasach PRL'u może być tak DOBRA. Czytanie tej książki przypomina oglądanie niskobudżetowego serialu. Czyta się niby bez celu, ale z upływem czasu zaczynamy przejmować się losami bohaterów. Postać ,,Genowefy'' jest intrygująca. Mogę w pełni polecić, tę książkę. Jednakże nie spodziewajcie się tego, że lektura ta odwróci wasze życie do góry nogami. (Mimo, że zawiera sporo głębokich dialogów.)

Przeczytaj całą opinię
2017-02-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

Zdecydowanie najlepsza część jeżycjady i za razem jedna z moich ulubionych książek.Idealna na długie zimowe wieczory. Powieść Musierowicz, którą musi przeczytać każdy!

Przeczytaj całą opinię
2017-01-14
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

"Opium w rosole" to mój ulubiony tom Jeżycjady. Cieszyłam się nim ogromnie, jako nagrody z kolonijnym konkursie, którą pochłonęłam jeszcze na wyjeździe. Potem stała się moją ukochaną powieścią, bo czytana była często. Kreska była moją ulubioną bohaterką. Ten tom był według mnie wtedy najbardziej szczery i taki bliski życiu, mniej idealistyczny i wygładzony, ani nie tak romantyczny jak poprzednie.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

"Opium w rosole" to mój ulubiony tom Jeżycjady. Cieszyłam się nim ogromnie, jako nagrody w kolonijnym konkursie, którą pochłonęłam jeszcze na wyjeździe. Potem stała się moją ukochaną powieścią, bo czytana była często. Kreska była moją ulubioną bohaterką. Ten tom był według mnie wtedy najbardziej szczery i taki bliski życiu, mniej idealistyczny i wygładzony, ani nie tak romantyczny jak poprzednie.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

Czytam tę książkę 3 raz i za każdym razem znajduję w niej coś innego. Tak samo jak w innych książkach pani Musierowicz. Są takie ciepłe i, gdy o nich myślę, mam radosne skojarzenia. Oby jak najwięcej takich książek.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

Opinia dotyczy tomów 1-5. „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz, to niezwykle sympatyczna seria obyczajowa. Każdy tom to nowe postacie, choć spotykamy także i znajome nam z innych części osoby. A dziejące się wydarzenia również nie są nam obce – bo dotykają problemów, które wszyscy dobrze znamy. Mimo to, zapewniam, że nie będziecie się nudzić – książki wciągają, czyta się je bardzo przyjemnie i szybko („Ale super! Zaraz, to już koniec?”). Poznane osoby mają swój charakter i podejście do zdarzeń – co nieraz powoduje kłopotliwe sytuacje – lub wręcz przeciwnie – sprawia, że problemy się rozwiązują. A jest ich co niemiara! Miłość, szkoła, rodzina, problemy – to wszystko składa się na niezwykle barwny obraz „Jeżycjady”, dziejącej się w Poznaniu – moim rodzinnym mieście. ;) Z książek podczas czytania czuć takie ciepło, że nie sposób chyba nie polubić tej serii! Polecam ją osobom, które chciałyby przeczytać coś obyczajowego, życiowego, zabawnego, ale i pełnego tych wszystkich rodzinnych wartości!

Przeczytaj całą opinię
2016-12-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264

Taki "evergreen" polskiej literatury młodzieżowej. Wiele problemów nastolatków powtarza się bez względu na nowe technologie i zmiany obyczajowe. Jako rodowita poznanianka mam jeszcze większy sentyment do autorki, bo przeszłam wszystkie ścieżki rodziny Borejków:)

Przeczytaj całą opinię
2016-12-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9264
z 36