Pan Ibrahim i kwiaty Koranu

Wydanie
Znak, Kraków, .
Liczba stron
80
Oprawa
Twarda
ISBN
9788324035915
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki. Momo jest pogubionym, zaniedbywanym przez ojca chłopakiem. Jego dzieciństwo dobiega końca, a dorosłości nie ma się od kogo nauczyć. Aż do dnia, gdy podkrada konserwy w sklepie pana Ibrahima i zyskuje niezwykłego przyjaciela, który wkrótce staje się także jego opiekunem i duchowym przewodnikiem. Stary Arab – który tak naprawdę wcale nie jest Arabem – dobrze wie, że niektóre myśli potrafią zatruwać ludzi niczym choroby. Spokojnie i z mądrością uczy Momo rzeczy, które nadają życiu sens, pomaga mu pozbyć się goryczy i pogodzić ze światem. Siła przypowieści Schmitta tkwi w prostym, choć nie dla wszystkich oczywistym przesłaniu: nie jesteś skazany na swój los, możesz świadomie wpływać na swoje życie. To, czy jesteś szczęśliwy, zależy przede wszystkim od ciebie.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Bardzo luźnie i fajne napisane opowiadanie. Czyta się z uśmiechem na twarzy, czasami może zakręcić się mała łezka w oku. Przewodnim motywem książki nie jest religia ale przyjaźni żydowskiego 11-letniego chłopca, Mojżesza z Panem Ibrahimem, muzułmaninem i sklepikarzem, czerpiącym życiowe motto z Koranu "wiem, co jest w moim Koranu". Niemniej jednak książka zawiera aspekt religijny, przede wszystkim imiona bohaterów Ibrahim z arabskiego znaczy Abraham oraz wspomniany już Mojżesz. Drugi aspekt jest trochę abstrakcyjny, zważywszy ,że Muzułmanie nienawidzą Żydów, ale w końcu żydzi, muzułmanie i nawet chrześcijanie mieli wspólnie mnóstwo wielkich ludzi, zanim zaczęli wodzić się za łby. Tak więc niezależnie od panujących konfliktów religijnych na świecie Éric-Emmanuel Schmitt skupił się poprostu na wzajemnym szacunku.

Przeczytaj całą opinię
2016-04-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520

Świetna opowieść

Znowu Schmitt pokazał swój twórczy talent tym razem opowida historie do dorastaniu i tożsamości z własnym Ja .Brak relacji ojciec-syn a także zagubienie w świecie który jest bardzo trudny do zrozumienia bez mentora a tym mentorem okazał się Pan Ibrahim. "Bo u Araba , to znaczy otwarte w nocy i w niedzielę , kiedy się mówi o sklepie ."

Przeczytaj całą opinię
2016-05-29
źródło: http://www.empik.com/p1118801792,ksiazka-p

Bardzo ciekawa książka, pełna uczuć oraz przekazująca wiele ważnych wartości i prawd życia. Wciąga już od pierwszej strony. Szkoda tylko, że jest taka krótka. Polecam

Przeczytaj całą opinię
2016-03-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520

wzruszające

Książka wzbudza pozytywne emocje, idealna na podróż.

Przeczytaj całą opinię
2016-04-20
źródło: http://www.empik.com/p1118801792,ksiazka-p

Po "Oskarze i Pani Róży" ta książka zaskakuje. Jest zupełnie inna, żeby nie powiedzieć "dziwna". Akcja skacze to tu, to tam, coś jest przesłaniem, a coś tylko je udaje. Młody chłopak uwikłany w świat dorosłych i przywiązanie dalekie od rzewnej miłości. Interesujące spojrzenie na życie i na to, co w nim ważne.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520

Liczba stron: 63 ''- [...] uśmiech [...] jest dla ludzi szczęśliwych. - I tu się my­lisz. Bo właśnie uśmiech da­je szczęście. [...] Spróbuj się uśmie­chnąć, to zobaczysz. '' Malutka książka,przeczytana w niecałą godzinkę. Mam mieszane uczucia. Autor ciekawie opisuje postrzeganie świata oczami dziecka,siłę przyjaźni i zaufania. ''To,czy jesteś szczęśliwy,zależy przede wszystkim od ciebie''. Główna myśl książki.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520

Krótkie ale jakże treściwe opowiadanie o niezwykłej przyjaźni. Według mnie jedna z lepszych pozycji Schmitta.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520

Króciutka przypowieść o dojrzewaniu, możliwości zmienienia swojego życia na lepsze, utracie rodziców, zazdrości, pięknie momentów i sile uśmiechu :) Polecam jednocześnie nie polecając, ponieważ warto ją przeczytać, z drugiej strony jest niedługa i ma również niedługie działanie terapeutyczne. No i to powalające pierwsze zdanie..." Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki.", chyba tylko obrazuje, jak osobliwa jest ta ksiażka.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-31
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520

Bardzo ładna opowieść o tym, jak to warto czasami spojrzeć na otaczających nas bliskich z ich strony. Jak to warto czasami zastanowić sie nad tym, dlaczego warto wybaczać. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520

Lektura „Pana Ibrahima i kwiatów Koranu” przez cały czas kojarzyła mi się z czytaniem książek Coelho – on też pisał formy pełne przypowieści, refleksji, aforyzmów i różnego typu mądrości z tą różnicą, że u Schmitt’a wszystko jest o całe długości lepsze. Zupełnie wyższy poziom, inna jakość, inna klasa. Dostałem opowieść, co prawda krótką, ale bogatą w treść, wyważoną, mądrą, subtelną ale genialną. Dotykającą trudnych tematów, ale nie pompatyczną, nie wpadającą w tani melodramatyzm, pełną ciepła i uroku, z delikatnym poczuciem humoru. Jest oszczędny w tym co pisze, ale mimo wszystko wyrazisty. I przez całą opowieść nie opowiada nam wszystkiego do końca, jest w historii cały czas wrażenie czegoś niedopowiedzianego, czegoś obok. Schmitt dowiódł, że nie trzeba zapisywać setek stron, żeby stworzyć coś wspaniałego. Po raz kolejny sprawdza się porzekadło, że nie liczy się ilość ale jakość. Może i żadna to objawiona prawda a wyświechtany banał, ale w tym przypadku jest zupełnie na miejscu. Rewelacyjne opowiadanie, rewelacyjnie napisane. Coś wspaniałego. Gorąco polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/289520
z 18