Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic

Wydanie
Siedmioróg, .
Liczba stron
360
Wymiary
14,3 × 20,5 cm
Cykl
LEKTURA
Oprawa
Miękka
ISBN
9788377918913
Waga
0,46 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości. Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic jest powieścią przygodowo-kryminalną należącą do kanonu polskiej literatury młodzieżowej. Powieść należy do cyklu powieści o Panu Samochodziku – charyzmatycznym historyku sztuki, detektywie, wytrawnym kierowcy i przyjacielu harcerzy w jednej osobie. W „Tajemnicy tajemnic” Pan Samochodzik jest na tropie przemytników cennych ikon. Dochodzenie prowadzi go z Bieszczad do Pragi, gdzie pojawiają się zupełnie nowe zagadki kryminalne, związane z alchemią, różokrzyżowcami i praskim rabinem. Na podstawie Pana Samochodzika i tajemnicy tajemnic nakręcono w 1988 roku polsko-czechosłowacki film fabularny zatytułowany Pan Samochodzik i praskie tajemnice.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Tym razem Pan Samochodzik na wyjeździe w czeskiej Pradze. Złota Uliczka, Hradczany, Stary Żydowski Cmentarz, Mala Strana, Most Karola. Plus kilka, słabszych imho, rozdziałów 'bieszczadzkich'. Do tego historia Różokrzyżowców, ale dość ogólnikowo podana. Wybierający się do Pragi mogą śmiało zabrać tę książkę zamiast przewodnika. Ja tak zrobiłem, w 1976, będąc świeżo po pierwszym czytaniu. Z czasem odkryłem, że Nienacki w opisach Pragi, zapewne właśnie przepisanych z jakiegoś przewodnika, popełnia kilka irytujących błędów - nazywanie Synagogi Staronowej Synagogą Starona, Klausowej - Klausa, jeżdżenie wehikułem po Moście Karola... Do tego mimo że PS chwali się, że mówi nieźle po czesku, to często myli w nazwach czeski ze słowackim. Bonus - świetne, realistyczne ilustracje autorstwa Anny Stylo-Ginter. Moja wycieczka śladami PSiTT: https://goo.gl/photos/u6VcJRDGRoifU5JP9

Przeczytaj całą opinię
2016-10-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Ta książka nie była przeze mnie wałkowana w dzieciństwie niezliczoną ilość razy jak poprzedniczki, z bardzo prostego powodu - spadek po starszym kuzynie był niestety wybrakowany - nie obejmował części ósmej przygód Pana Samochodzika. Oczywiście wypożyczałam ją kilkakrotnie z biblioteki i znam dobrze historię w niej opisaną, ale bardzo bałam się pani z biblioteki i robiłam to tylko co którąś powtórkę z rozrywki. Tak właśnie zraża się dzieci do czytania - przez groźne panie z biblioteki :P Moją ulubioną postacią w tej części był Prot, choć nie był to Kot-Prot tylko psinka. Pies bardziej, bo Protazy to dog niemiecki, roboczo nazwany przez pana Tomasza wielkopsem w związku z dość mocno zaznaczoną posturą. Znaczy się wielka kupa futra z kłami i pazurami. Razem ze swoim nowym kompanem wyruszy Pan Samochodzik wehikułem do Pragi, którą Nienacki opisał w tak ciekawy sposób, że zapragnęłam odwiedzić to piękne miasto. Poza tym dowiemy się wielu ciekawych informacji o ikonach, a główną atrakcją będą tajemnicze alchemiczne sprawki wraz z ukrytym skarbem. No i pan Skwarek, w końcu człowiek o takim apetycznym nazwisku musi być atrakcją ;) Szkoda, że w filmie zamiast wehikułu po Pradze jeździ coś na kształt odkurzacza samochodowego z funkcją latania w formie ufo.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Jak dla wszystkich tomów serii mojego dzieciństwa, książek i autora, od którego zaczęła się moja przygoda z literaturą - 10/10 :-)

Przeczytaj całą opinię
2016-09-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Najlepsza część przygód Pana Tomasza! Pomimo, że schemat fabuły powtarza się kolejny raz w tym cyklu, to nie ujmuje to książce uroku. Czytałam jednym tchem, końcówka najbardziej mnie pochłoneła. Jestem baaardzo zadowolona! Czas na kolejną książkę z przygodami Pana Samochodzika :)

Przeczytaj całą opinię
2016-08-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Niezapomniana przygoda, poszukiwania, poznawanie historii - to jest to co wyróżnia książki pana Nienackiego. Wspaniale było dorastać czytając niesamowite przygody Pana Samochodzika.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Moja ulubiona seria dla młodzieży. Od lat wracam do niej z sentymentem. Tajemnica tajemnic była jedną z pierwszych przygód pana Tomasza, muzealnika, jaką przeczytałam. Sama zagadka była bardzo wciągająca a jej rozwiązanie zaskakujące. Pan Nienacki posiadał dar swobodnej narracji i opowiadał o przygodach pana Tomasza niezwykle ciekawie. Czytając miało się wrażenie jakby uczestniczyło się w akcji razem z nim. Polecam bardzo gorąco!

Przeczytaj całą opinię
2016-05-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

"Tajemnica tajemnic" to ósma część cyklu Pan Samochodzik, po którą z przyjemnością sięgnęłam po latach. Książka po raz pierwszy wydana została w 1975 roku. Jej autor, Zbigniew Nienacki, przenosi czytelnika tym razem równocześnie w dwa miejsca. Pierwszym z nich są Bieszczady gdzie przy okazji wycieczki, na prośbę pana Tomasza, prowadzi małe śledztwo harcerz Baśka. Drugim miejscem akcji jest stolica ówczesnej Czechosłowacji - Praga. Tam właśnie swym niezwykłym wehikułem wyrusza Pan Samochodzik. Tytuł książki odnosi się do prowadzonego przez bohatera śledztwa, a właściwie dwóch zdawałoby się odrębnych spraw. Otóż pierwsza z nich dotyczy gangu przemytników starych halickich ikon, które kupowane gdzieś w Bieszczadach przemycane są do Wiednia. Pan Tomasz, historyk sztuki i muzealnik, dostaje wiadomość od zaprzyjaźnionego profesora z Pragi i nie mając pomysłu na postępy w śledztwie w kraju postanawia, choć sceptycznie, sprawdzić zagraniczny trop. Jego towarzyszem podróży staje się dość nieoczekiwanie ogromny dog niemiecki o imieniu Prot. Przebywając na obczyźnie, poza wyjątkowo charakternym psiakiem, pan Tomasz może liczyć na pomoc zarówno profesora jak i jego córek, w towarzystwie których często spotkać można także magistra Skwarka. Ów człowiek uchodzi w otoczeniu za osobę wyjątkowo inteligentną. Tymczasem w Pradze mamy do czynienia z kolejną zagadką. Związana jest ona z tajemniczą blaszką alchemika Kelleya stanowiącą połówkę starego talizmanu szczęścia. Pojawia się też tajemniczy Robert. Ale czy obie sprawy łączą się i czy Pan Samochodzik w takim zespole będzie w stanie rozwikłać je do końca? Powieść, dzięki połączeniu dwóch wątków sensacyjnych, staje się wyjątkowo atrakcyjna. Perypetie Baśki czytelnik może śledzić w dość oryginalny sposób za sprawą jego pamiętnika. Te zapiski to ciekawa odmiana choć ja znacznie bardziej wciągnęłam się w dochodzenie Pana Samochodzika, który tradycyjnie sam relacjonował je czytelnikowi. Poznajemy przy tym wiele ciekawostek historycznych związanych z Bieszczadami a także magią XVI wieku i Różokrzyżowcami. Przygody Pana Samochodzika można rozpocząć sięgając po dowolny tom z serii bez uczucia jakiegokolwiek dyskomfortu. Każdy jest bowiem oddzielną historią i w niewielkim tylko stopniu znaleźć można w nim nawiązania do poprzednich przygód. Książka napisana jest w dobrym stylu. Wciągająca akcja i zawiła tajemnica, której rozwiązania nie sposób się domyślić, zachęcają do czytania. Pojawiają się różnorodni bohaterowie o wyjątkowych osobowościach i poglądach. Jest też kilka zabawnych epizodów, więc o nudzie nie może być mowy. Lekturę czytało się świetnie i mimo iż skierowana jest raczej do młodzieży nie mogłam się od niej oderwać. Oczywiście polecam ją wszystkim gdyż myślę, że nie sposób przejść obok takiej lektury obojętnie ;) http://testowanieartdzieciece.blogspot.com/

Przeczytaj całą opinię
2016-02-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Po prostu cudowne lepsze niż ten szajsowaty preczet.(specjalnie z małej)10/10 CUDOWNY NAJLEPSZY PAN SAMOCHODZIK P.W JEST SŁABY

Przeczytaj całą opinię
2016-01-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Po tej książce juz wiem jakie miasto będzie celem kolejnego citybreak - Praga :)

Przeczytaj całą opinię
2015-11-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680

Uwielbiam zagadki rozwiązywane przez Tomasza,wszystkie tajemnice z motywem historycznym w tle.

Przeczytaj całą opinię
2015-11-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/295680
z 5