Pięć lat kacetu

Wydanie
Heraclon, Piaseczno, .
Liczba stron
1
Typ publikacji
Płyta CD
Oprawa
Plastikowa
ISBN
9788379279333
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie twardej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Pięć lat kacetu
2018, Prószyński Media
552
37,95
Pięć lat kacetu
2017, Heraclon
1
24,10

Kategorie

Opis książki

Druga część autobiografii Grzesiuka. Losy autora podczas pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych Mauthausen, Dachau i Gusen. Opowieść o tym jak szkoła życia, cwaniactwo i doświadczenia z warszawskiego Czerniakowa pomogły mu przetrwać i przeżyć krytyczne chwile. Nagranie w znakomitej interpretacji Arkadiusza Bazaka. Gdy mówię, że w obozie zagłuszano w ludziach uczucia, myślę o tym, z jakim spokojem i obojętnością patrzyło się na krzywdę i śmierć innych ludzi. Każdy zajęty był sobą, troską o przeżycie godziny, pół dnia, dnia i nocy. W każdej chwili człowiek mógł być zabity... Silniejszy uderzał słabszego, odpychał go, zabierał to co jemu było potrzebne.

Opinie czytelników

(4.04)
3897 ocen, w tym
210 opinii
5
105
4
87
3
17
2
0
1
1
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

O czym jest ta książka? O życiu w czasie i miejscu gdzie ludzie przestają być ludźmi, jak i niesamowitej woli przetrwania. Takich ludzi jak Pan Grzesiuk chce się mieć u swego boku w najgorszych chwilach. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237681

Jedna z najlepszych książek literatury faktu . Nikt tak szczerze

Druga tak wstrząsająca dla mnie i jedna z najlepszych książek dotycząca II wojny światowej a pokazująca z kolei mentalność niemieckiego społeczeństwa w tym czasie i ich " elit" to " Rozmowy z katem " Moczarskiego . Szczerze polecam. Obie znakomite dla miłośników literatury faktu tego okresu.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-01
źródło: http://www.empik.com/p1085104807,ksiazka-p

Nic nie pisze takich historii jak życie. Niewyobrażalne jest, ile można mieć sprytu i szczęścia, by przeżyć, to co przeżył autor książki. Myślę, że żaden pisarz nie podjąłby się napisania podobnej historii w ramach fikcji, bo nikomu by się nie chciało czytać tak odrealnionych rzeczy. Powinna to być książka OBOWIĄZKOWA dla każdego. Każdy powinien wiedzieć co się działo kilkadziesiąt lat temu w Europie i jak naziści wyceniali życie ludzkie. Książka nie stara się być na siłe szokująca, autor nie koloryzuje, po prostu opowiada jak było, co widział i co się wydarzyło. Tego nie trzeba koloryzować.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237681

fantastycznie napisana książka

Bardzo dobrze się ja czyta-wciąga i przenosi do tych strasznych czasów, gorąco polecam

Przeczytaj całą opinię
2016-06-13
źródło: http://www.empik.com/p1085104807,ksiazka-p

,,Pięć lat kacetu” Stanisława Grzesiuka to kolejna książka, którą czytałam nieraz i nadal chętnie do niej wracam. Jest to autobiograficzna opowieść autora o jego pięcioletnim pobycie w obozach koncentracyjnych na terenie Niemiec i Austrii. Wbrew pozorom nie jest to jednak literatura typowa dla tego gatunku. Stanisław Grzesiuk urodził się w 6 maja 1918 r. w niewielkiej miejscowości pod Chełmem, wychował się jednak i zmarł w Warszawie. Przez całe życie z dumą powtarzał, że jest ,,chłopakiem z Czerniakowa” i wielokrotnie podkreślał, że temu właśnie faktowi zawdzięczał umiejętność radzenia sobie w nieludzkich warunkach obozowych. Czytając tę powieść, trudno zresztą zaprzeczyć – większość konfliktów Grzesiuk rozwiązywał przemocą. O ile w warunkach obozowych było to być może usprawiedliwione (nie mnie oceniać, zresztą tę kwestię omówię dokładnie w późniejszym akapicie), o tyle w innych sytuacjach – niekoniecznie. Należy zresztą pamiętać, że przemoc towarzyszy tej książce od pierwszych do ostatnich stron, a niektóre opisy mogą zniechęcić do niej bardziej wrażliwych czytelników. ,,Pięć lat kacetu” to powieść napisana prostym, potocznym językiem. Trudno tu doszukiwać się wysublimowanych form lingwistycznych, jednak jest to jeden z niewielu przypadków, w których taka forma jest jak najbardziej zrozumiała. Intencją autora nie było raczej stworzenie wiekopomnego dzieła, a przedstawienie surowych, nieludzkich warunków obozowych. Choć użyty przez Grzesiuka styl nie każdemu będzie odpowiadał, moim zdaniem dodaje on opowiadaniu autentyczności i sprawia, że czyta się je szybko i lekko. Napisanie książki w formie krótkich, powiązanych ze sobą historii co prawda nadaje książce dynamiki, jednak brak konkretnej chronologii sprawia, że chwilami opowiadanie sprawia wrażenie rwanego i chaotycznego... Na pełną recenzję zapraszam na bloga: http://ksiazkowepowroty.blogspot.com/2017/04/stanisaw-grzesiuk-piec-lat-kacetu.html

Przeczytaj całą opinię
2017-04-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237681

Fantastyczna!

Stanisław Grzesiuk w ,,5 lat kacetu" opisuje swoje przeżycia z pobytu w obozach koncentracyjnych. Co takiego pozwoliło mu przeżyć 5 lat w obozie, z którego większość ludzi już nie wychodziło? Przepieknie, z dawką humoru przedstawia wszystko w ksiazce. Można się w niej zatracić na długie godziny i Masz wrażenie, że ty też tam jesteś, razem z nim :) pochłonęłam ją jednym tchem i żałowałam, że tak szybko ją skończyłam .. Polecam wszystkim przeczytać tę książkę! Napisana z humorem ale i dużą dawką wiedzy. Nie będziecie żałować, że poświęciliście jej czas , bo będziecie chcieli jeszcze :)

Przeczytaj całą opinię
2016-04-29
źródło: http://www.empik.com/p1085104807,ksiazka-p

Literacko - bez polotu. Acz historycznie - nie do przebicia

Przeczytaj całą opinię
2017-03-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237681

Czy jest potrzeba cokolwiek tutaj dodawać? Mi odebrało mowę. Odbierało mi ją za każdym razem gdy przeczytałam choćby fragment. Tak wiele stron a każda z nich przepełniona była niewyobrażalnym złem. I wiem że poznaliśmy tylko część faktycznych wydarzeń. Czytanie tej książki sprawiało, iż czułam się chora. Nigdy, nigdy nie zrozumiem i nie pojmę co musiało dziać się w psychice tych wszystkich ludzi. Tych zdeptanych i tych, którzy tak łatwo zgubili wartość i godność ludzkiego życia, zabijali z taką łatwością. Chciałabym usunąć z pamięci to co się wydarzyło, nie wiedzieć, iż ludzie są zdolni do takich rzeczy. Nie zdawać sobie sprawy z tego, że gdyby teraz podobna wojna się powtórzyła, wszystko wyglądałoby tak samo. Bylibysmy tak samo okrutni, może i nawet bardziej.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237681

Pierwsza część autobiografii Stanisława Grzesiuka bardzo mnie zaintrygowała poprzez zawarty w niej humor, który był środkiem do stworzenia tak lekkiej, a jednocześnie wartościowej treści. Tak jak już pisałem w opinii o "Boso, ale w ostrogach" bardzo lubię styl Grzesiuka - lekko się czyta o trudnych sprawach. Przeżycia z obozu koncentracyjnego to z pewnością nic przyjemnego, bo to się tam działo mogą poprawnie zinterpretować tylko Ci, którzy tam byli i mają to za sobą. Książka "Pięć lat kacetu" idzie jednak na kompromis, bo styl Grzesiuka nie zawodzi i gdy opowiada on o swoim pobycie w trzech austryjackich obozach śmierci - robi to z dużą dawką humoru. Sytuacje, które wynikały w obozach koncentracyjnych przedstawione w inny sposób niż dokonał tego Grzesiuk z pewnością wprowadziłyby czytelnika w stan zadumy, współczucia i szoku jak bardzo ludzie potrafią być okrutni, jak bardzo upodobniają się do zwierząt. A tutaj forma jest inna - często uśmiechałem się do siebie przez formę tych opowiadań. Treść niesie za sobą jednocześnie wiedzę historyczną i dużą dawkę rozrywki, ale mimo tego potrafiła mnie znużyć. Wiele wątków się powtarza i często miałem wrażenie "przecież ja już o tym czytałem?". Pierwsza połowa książki zdecydowanie nudniejsza od następnej i w kulminacyjnym momencie czytałem tylko w nadziei, że w końcu zacznie się dziać cos innego - i tak też się stało, bo druga połowa jest zdecydowanie bardziej przesycona treścią. Ogólnie polecam tę pozycję.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237681

Lekko i z humorem o życiu w obozie koncentracyjnym. Pasiaste "przygody" Autora nie pozwalają odstawić książki nawet na chwilę. Opis codzienności obozu, schematów postępowania i sposobów na przetrwanie. Konkretnie i bezpośrednio wytłumaczone, co jak i dlaczego miało miejsce codziennie w obozach. Śmieszno i straszno zarazem ... straszno.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237681
z 21