Polska odwraca oczy

Wydanie
Świat Książki, Warszawa, .
Liczba stron
232
Wymiary
14,0 × 22,0 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788380314726
Waga
0,27 kg
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (2)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Polska odwraca oczy
2016, Świat Książki
232
28,38
Polska odwraca oczy
2016, Świat Książki
232

Pokaż też wydania niedostępne (1)

Kategorie

Opis książki

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku. Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat. – Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy dotykającej bezbronnych ludzi. Dziś robię to przez dziennikarstwo. W książce m.in. reportaż o dręczonych pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim („Oddział chorych ze strachu”) i tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo („Ten trup się nie liczy”) oraz nigdy niepublikowane teksty, które powstały specjalnie na potrzeby tego zbioru. Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Opinie czytelników

(4.02)
4936 ocen, w tym
278 opinii
5
120
4
141
3
15
2
2
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Ewa Ewart napisała, że to lektura obowiązkowa. W tym jednym zdaniu mieści się właściwie cała opinia o książce. Chociaż po jej przeczytaniu miałam ochotę spakować się szybko i wyjechać z tego kraju, gdzie nie szanuje się dzieci, kobiet, pokrzywdzonych, drwi ze słabszych, ubogich i prawa. Ale czy tak naprawdę nasz kraj jest jedynym, gdzie dzieją się nieprawości? Nie sądzę. Czy trzeba być "kimś ważnym", by to zmienić? Niekoniecznie. Może czas zacząć reagować na widok dziecka, które dostaje klapsa, na wulgarne odzywki, podbite oko sąsiadki i szowinistyczne żarty. Na te wydawałoby się "drobiazgi". Nie zwracając uwagi na "nieetyczny drobiazg" dajemy ciche przyzwolenie na nieprzyzwoitość. Zacznijmy bycie prawdziwie dobrym człowiekiem od siebie. Książkę warto i trzeba przeczytać. Koniecznie.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297902

Polecam.

Szybko się ja czyta, nie jest jakoś przesadnie napisana - bez zbędnego rozwijania sensacji. o niektórych wydażeniach,któr w niej opisali nie miałam pojęcia i nigdy o nich nie słyszałam. Lekka, szybka w czytaniu lektura.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-12
źródło: http://www.empik.com/p1119007898,ksiazka-p

Justyna Kopińska opisała historie niewidzialnych przestępstw, uczuć nieogarniętych oraz prawie zmarnowanych talentów. Do wielu reportaży przygotowywała się latami, szukała, rozmawiała, czytała fachową literaturę. Chciała obejrzeć, a potem pokazać z każdej strony, udało się, podziwiam ją za to. Oddała głos różnym bohaterom. Nie oceniała. Profeska. Powstała książka o zbrodniach, których nie chce się widzieć. Zbrodniach, których nie obejmują popisowe policyjne statystyki. Morderstwo, czy przyczyny naturalne – klasyfikuje prokurator, można się dogadać. Opowieści o spokojnych więźniach, piszących odwołania i skargi, gwałcących na warunkowym. I ten, najczęściej cytowany reportaż ostatniego dziesięciolecia, o siostrze Bernadecie. Wszytko tuż za ścianą naszych domów, w ramach systemu, który dotyczy też nas. Zaniechanie, strach, sadyzm, milczenie. Zamknijcie oczy, nie czytajcie tej książki, jest niebezpiecznie prawdziwa, momentami bestialsko ludzka. CAŁOŚĆ: https://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2017/05/polska-odwraca-oczy-justyna-kopinska.html

Przeczytaj całą opinię
2017-05-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297902

Profesjonalne reportaże

Kawał dobrej roboty ! Na pewno nie jest to książka relaksująca, pozwalająca się odprężyć. Warto jednak ją przeczytać. Każdy z reportaży jest dopracowany w najmniejszym szczególe, ukazując jak bardzo wynaturzone jest otaczające nas środowisko. Przykre, ale uświadamiające i "otwierające oczy".

Przeczytaj całą opinię
2016-11-20
źródło: http://www.empik.com/p1119007898,ksiazka-p

Kilkanaście reportaży, sprawy o których było głośno w całej Polsce. Przerażająca jest opieszałość instytucji które powinny rzetelnie wykonywać swe obowiązki, są układy, znajomości, przekręty. Autorka dokładnie analizowała i opisała swe reportaże jednak trzeba się zastanowić jak wiele informacji nie mogła napisać oraz fakt ile jeszcze informacji zostało zatajonych?

Przeczytaj całą opinię
2017-05-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297902

Mieć odwagę spojrzeć

Oprócz historii o siostrze Bernadetcie nie czytałam wcześniej Justyny Kopińskiej. A warto, świetnie prowadzi narrację, przygląda się bohaterom, ich motywacjom, zamieszanym w sprawy ludziom i instytucjom. Ale problemy przerażają. Uderzają. Nic dziwnego, że "Polska odwraca" oczy, że nie każdy ma odwagę spojrzeć, że wolimy żyć codziennością i nie myśleć, co dzieje się obok. Że obok dochodzi do niemieszczących się w głowie niesprawiedliwości, przemocy, przeoczeń i korupcji, nie na małą skalę, że nie ma do kogo zwrócić się o pomoc. Czytając, miałam wrażenie, że w Polsce mamy dwa światy. Ten jeden, na pozór bezpieczny, w którym żyję i pracuję, wraz z bliskimi oraz ten drugi, opisany przez Kopińską, gdzie rzeczy, jakie robi się bezkarnie drugiemu człowiekowi, nie mają właściwie granic. Czytajmy, otwierajmy oczy, dajmy nadzieję na jakąkolwiek zmianę, strach pomyśleć, co się wydarzy, jeżeli do niej nie dojdzie.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-06
źródło: http://www.empik.com/p1119007898,ksiazka-p

Wstrząsające... Niektóre wydarzenia i "bohaterów" znam z mediów. Pamiętam Trynkiewicza umieszczonego w zakładzie zamkniętym w Gostyninie i aż nie chce mi się wierzyć, że był on obiektem westchnień wielu inteligentnych kobiet. Pamiętam informacje o płockim więzieniu i popełnionych - w "dziwny" sposób - samobójstwach sprawców zbrodni Olewnika. Zaskakujące, że w odstępie zaledwie paru miesięcy targnęli się na swoje życie więźniowie (w jednym zakładzie karnym) odpowiedzialni za okup, nieludzkie traktowanie i w efekcie śmierć biznesmena. Pamiętam również reportaż o chłopcu, który przez kilkanaście lat uważany był za opóźnionego w rozwoju, bo taką diagnozę postawili polscy "specjaliści", a w rezultacie był on tylko niedosłyszący. Przez błędne zdiagnozowanie choroby przez kilkanaście lat prowadzone było złe nauczanie. To tylko trzy przykłady z tej książki... Ile jeszcze takich sytuacji nie jest spisanych i nie ujawniło światło dzienne? Polska odwracała oczy i NIESTETY odwraca je nadal...

Przeczytaj całą opinię
2017-05-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297902

Bardzo poruszające reportaże

Aż trudno uwierzyć, że reportaże opisują "cywilizowane państwo" XXI w. Świetna, choć wstrząsająca lektura. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-23
źródło: http://www.empik.com/p1119007898,ksiazka-p

Znakomite reportaże przeplatają się z przeciętnymi, a nawet słabymi. Oceniłabym tę książkę na pewno wyżej, gdyby usunąć z niej kilka zbędnych w moim odczuciu reportaży. Ogólnie jednak autorce należy się wielkie uznanie za podjęte dzieło tropienia straszliwych niesprawiedliwości i przejawów niewyobrażalnego zła. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie teksty o ośrodku sióstr boromeuszek, o sadystycznej ordynator szpitala, o fałszowaniu danych przez policję i jej nieskutecznym działaniu, oraz o postępowaniu w sprawie gwałtu. Ach, no i żona Trynkiewicza, która twierdzi że zamordowani chłopcy sami są sobie winni, bo przecież Mariusz nie przymuszał ich, aby za nim poszli - a poza tym, kto wie na jakich ludzi wyrosłyby tak nierozważne dzieciaki?! Warto przeczytać, warto być świadomym. Autorce życzę niezmordowanej odwagi i cierpliwości do dalszych działań.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/297902

Szok, że to wszystko dzieje się koło nas..

O pewnych rzeczach czasem lepiej nie wiedzieć. Reportaże zawarte w publikacji "Polska odwraca oczy" napawają smutkiem i zarazem złością, że to wszystko dzieje się wokół nas.. Korupcja, morderstwa, okrutne metody wychowawcze sióstr zakonnych.. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wiele osób, które teoretycznie powinny pomóc ofiarom udaje, że niczego nie widzi. Nic się nie dzieje, wszystko jest w porządku. To bardzo demotywuje i sprawia, że każdy z nas zaczyna powątpiewać w sprawiedliwość..

Przeczytaj całą opinię
2016-08-16
źródło: http://www.empik.com/p1119007898,ksiazka-p
z 28