Psychopatie

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
192
Wymiary
12,3 × 19,7 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788308052617
Waga
0,22 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Psychopatie Kępińskiego to ostatnia książka wielkiego lekarza-humanisty. Pisana w pierwszej połowie 1972 roku mówi o różnych typach osobowości człowieka: histerycznym, psychastenicznym, obsesyjnym, epileptoidalnym, impulsywnym, paranoidalnym i sadystyczno-masochistycznym. Kępiński nie klasyfikuje, lecz opisuje, nie mówi o modelach i wzorcach, lecz o ludziach, ich doznaniach, postawach, wzajemnych relacjach i zachowaniach. Ukazuje istotę różnic między poszczególnymi typami, zastanawia się nad problemem możliwości wpływania na zmianę osobowości człowieka. Stawiane przez niego pytania pozostają nadal aktualne i intrygują równie mocno, jak trzydzieści lat temu. Lektura książki ułatwia czytelnikowi wgląd we własną osobowość i pozwala na lepsze zrozumienie motywów reagowania i postępowania ludzi w ich codziennym życiu. Książka adresowany jest zatem nie tylko do psychiatrów, psychologów czy socjologów, ale do szerokiego kręgu czytelników zainteresowanych tajemnicami psychiki człowieka.

Opinie czytelników

(3.75)
223 ocen, w tym
13 opinii
5
4
4
8
3
1
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Ostatnia z książek profesora Kępińskiego i jak zwykle napisana ciekawym, interesującym i wciągającym stylem. Przybliża tym razem kilka typów osobowości, choć nieco nierównomiernie przykłada uwagę do niektórych, traktując je marginesowo w stosunku do np. osobowości histerycznej (czy raczej histrionicznej wg nowszej nomenklatury). Na kartach "Psychopatii" kryją się niezmiernie ciekawe spostrzeżenia, zawsze warte wzięcia pod uwagę w naszym życiu, zmieniające często pogląd na nasze zachowanie i próbujące naprowadzić nas na lepsze tory, zarówno w stosunku do siebie samego, jak i innych. Kępiński jest zawsze aktualny i warty poczytania, by poszerzyć swoje horyzonty, jako humanisty i nie tylko. Stron w 2017: 3490

Przeczytaj całą opinię
2017-02-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Trudna ale dobra

Dość męcząca i ciężka ale pozwala poznać zakamarki naszej natury

Przeczytaj całą opinię
2015-02-04
źródło: http://www.empik.com/p1083341130,ksiazka-p

Książka jest już mało aktualna pod względem merytorycznym, natomiast postawa profesora Kępińskiego jest wciąż niedościgniona.

Przeczytaj całą opinię
2016-04-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Z jednej strony wielka erudycja i profesjonalizm autora, z drugiej głęboki humanizm i zrozumienie cierpienia człowieka. Obowiązkowa lektura dla wszystkich.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-14
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Polecam,polecam i jeszcze raz polecam! Świetnie napisana książka. Fenomenalnie prostym, zrozumiałym językiem, bez naukowej, słownej bufonady. Dzięki profesorowi Kępińskiemu wkraczamy w świat psychopatii, świat który nas otacza, świat niejednokrotnie nam znany w mniejszym czy większym stopniu. Warto przeczytać i spróbować poznać wiele skomplikowanych procesów zachodzących codziennie w naszych umysłach. Tym bardziej, że rzadko kiedy mamy ich pełną świadomość.

Przeczytaj całą opinię
2015-07-14
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Naprawdę interesująca książka, w której to jeden z czołowych polskich psychiatrów - Antoni Kępiński - opisuje z niezwykłą erudycją i ciepłem, jego zdaniem, podstawowe typy ludzkiej osobowości. Nie jest to książka stricte naukowa, lecz raczej zbiór esejów, w których przedstawia swoje teorie i spostrzeżenia. Jeśli autor używa terminów naukowych to najpierw je wyjaśnia czytelnikowi, tak więc książka jest przystępna także dla laika. Każdy rozdział poświęcony jest innemu wyszczególnionemu przez Kępińskiego typowi osobowości, a więc i psychopatii (które autor traktuje jako nasilenie cech danego typu). Przy czym szczególną uwagę poświęca dwóm pierwszym, które najczęściej występują w polskim społeczeństwie. Jeśli chodzi o mnie to przy lekturze miałem nadzieję, że wydawnictwo pokusiło się o uzupełnienie tego leciwego już poniekąd dzieła (jako że autor mógł jeszcze osobiście poznać Freuda, a książka powstała w latach 70') komentarzem współczesnego psychiatry. I nie rozczarowałem się. Jest to o tyle cenne, że pozwala zauważyć najcenniejsze elementy tego dzieła także dla lekarza praktyka XXI w. Chciałbym w tym miejscu także pochwalić niezwykle estetyczną i gustowną okładkę książki, w stylu której wznowiono prawie wszystkie dzieła Kępińskiego. Podsumowując mogę stwierdzić, że książka nie jest typową pozycją popularnonaukową, lecz tutaj autor snuje swoje refleksje wraz z czytelnikiem ukazując mu różnorodność i bogactwo ludzkiej psychiki. Książka jest dla każdego: studenta, lekarza lub osoby zainteresowanej tematyką. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2015-06-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Przystępny język, luźny styl, konkretne informacje niezaowalowane naukowym bełkotem. Dla specjalistów jak i dla amatorow, pasjonatów.

Przeczytaj całą opinię
2014-08-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Świetna książka dla każdego. Profesor Kępiński z ogromną wrażliwością i zrozumieniem pisze o zaburzeniach psychicznych. Wspaniałe holistyczne podejście. Poza tym książka bardzo dobrze napisana pod względem literackim.

Przeczytaj całą opinię
2014-07-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Dobra lektura. Zwłaszcza w podróży na własną terapię. Autor opisuje różne przypadku zaburzeń z wielkim zaangażowaniem. Co ciekawe, w opinii autora pierwszoplanową rolą psychopaty jest obezwładniajacy stan wielkiego cierpienia, a nie wykrzywiona gęba oszołoma, który podcina żyletkami dziecięce gardła. Popkultura wytarła z naszej świadomości źródłosłów i adekwatne znaczenie, tylu ważnych i objaśniających rzeczywistość słów... Oprócz tego dopiero posłowie uzmysłowiło mi, że od napisania tej książki minęło 35 lat i że w jakiś pierdołach jest ona nieaktualna. Będę dalej szukał książek pana Kępińskiego. Teraz czas na własne poletko. Czas poszukać czegoś o lękach.

Przeczytaj całą opinię
2014-04-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547

Każda książka Kępińskiego odkrywa przede mną złożoność ludzkiej psychiki, jej wiele odcieni, mechanizmów i znaków zapytania.

Przeczytaj całą opinię
2013-11-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/197547
z 2