Ślepnąc od świateł

Wydanie
Świat Książki, Warszawa, .
Liczba stron
520
Wymiary
13,5 × 21,5 cm
Cykl
Nowa Proza Polska
Oprawa
Twarda z obwolutą
ISBN
9788379436149
Waga
0,66 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Zagadkowa, dynamiczna miejska odyseja, pełna zaskakujących zwrotów akcji i splotów wydarzeń, skłaniająca do zastanowienia, co znaczą w dzisiejszych czasach podstawowe wartości: miłość, przyjaźń czy wierność. A może raczej… ile kosztują? Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda - oświadcza bohater najnowszej powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć. Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że: Kokaina i alkohol kochają cię najbardziej na świecie. Bezwarunkowo. Jak matka, jak Jezus Chrystus, zmieniają nocne w miasto w panopticum ludzkich słabości i żądzy. Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni. Jakub Żulczyk (1983r.) – pisarz, felietonista, scenarzysta. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża powieścią młodzieżowo-romantyczną Zrób mi jakąś krzywdę. Autor powieści Radio Armageddon, (2008) i Instytut (2010) oraz dwóch części fantastyczno-przygodowego cyklu o Tytusie Grójeckim Zmorojewo i Świątynia, felietonów i artykułów (m.in. dla „Wprost”, „Dziennika”, „Playboya”, „:Przekroju” i „Tygodnika Powszechnego”), scenariuszy filmowych i telewizyjnych, a także książeczki dla dzieci Zdarzenie nad strumykiem. Stypendysta programu Willa Decjusza, zwycięzca międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Nieźle się czyta. Narracja w formie strumienia świadomości. Akcja zbudowana na dwóch platformach: surrealistycznej, rodem z koszmarów bohatera, przeplatanych retrospekcjami, i fikcyjnej: przedstawiającej nocną Warszawę, gdzie bohater pracuje, i nieźle zarabia, jako detalista sprzedający narkotyki, głównie kokainę zamożnej, modnej, zblazowanej klienteli. Ostatecznie fabuła prowadzi do konfrontacji wyobrażeń bohatera o samym sobie z rzeczywistością. Ostrzeżenie: język ulicy, dużo wulgaryzmów.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218923

Polecam

Polecam ! Wciąga! Opowieść o dilerze kokainy w Warszawie nie no trzeba przeczytać spodoba się!

Przeczytaj całą opinię
2017-01-04
źródło: http://www.empik.com/p1101125199,ksiazka-p

Moim zdaniem bardzo słaba literatura. Nie dałam rady doczytać do końca.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218923

Alicja

Godna uwagi. Polecam i szczerze zachęcam do zakupu

Przeczytaj całą opinię
2016-01-23
źródło: http://www.empik.com/p1101125199,ksiazka-p

MDMA. Amfetamina. Heroina. Benzodiazepiny. Kluby. Seks. Prostytutki. Siłownia. Celebryci. Mafia. Pieniądze. Jeszcze więcej pieniędzy. Naćpani ludzie. Jeszcze więcej naćpanych ludzi. To świat Jacka, impertynenckiego dealera „z zasadami”, którego życie płynie z wartkim prądem nihilizmu. Puste lawirowanie na granicy pogoni za króliczkiem, a szukaniem sensu życia, tam gdzie jeszcze nigdy nikt go nie odnalazł. Wszystko okraszone wulgaryzmami, których ordynarność podkreśla płytkość i hipokryzję aktorów tegoż człowieczego dramatu. Czytało się ciężko, długo, głównie ze względu na tematykę, fatum, które kroczy za bohaterami, wykreowanymi na typowe konsumpcyjne zombie. Trochę depresyjna książka… Ciągle coś się dzieje, ale to nie ten rodzaj akcji, który pociąga w lekturze. Niektóre środowiska bardzo wiernie opisane. Duży plus dla Jakuba Żulczyka za oddanie ich klimatu, niestety nienapawającego optymizmem.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218923

Super!

Książka Jakuba Żulczyka to pozycja zdecydowania warta polecenia!

Przeczytaj całą opinię
2016-01-23
źródło: http://www.empik.com/p1101125199,ksiazka-p

Miałam ogromne oczekiwania co do tej książki. Trochę się rozczarowałam. Mnóstwo egzystencjalnego bełkotu. Dla osób, które nie są pogodzone z porządkiem świata i rzeczywistością, w której żyją.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218923

Hit roku 2015!

Najlepsza książka osadzona w polskich realiach, jaką miałam okazję przeczytać w 2015r. To, co Jakub Żulczyk robi ze słowem sprawia, że mimo wciągającej fabuły, książkę chce się smakować w małych dawkach,by jak najmocniej delektować się językiem. Gorąco polecam osobom, które lubią mocne, realistyczne książki akcji.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-27
źródło: http://www.empik.com/p1101125199,ksiazka-p

Depresja. Książka przepełniona niechęcią do świata, uderzający brak zaufania do ludzi, dużo trafnych spostrzeżeń, parę frazesów. Interesujący portret dilera, który to człowiek de facto stawiany jest w pozytywnym świetle i zyskuje sympatię czytelnika. Dobra książka. Mam tylko nadzieję, że autor nie utożsamia się z wnętrzem głównego bohatera - choć zapewne tak jest, biorąc pod uwagę kreowany przez niego wizerunek. W takim razie, świeć, panie jeżu, nad jego duszą. W bardzo ciekawy sposób poruszona kwestia wpływu wyborów dokonywanych podczas całego życia na jego właściwy przebieg vel "każdy jest kowalem swojego losu".

Przeczytaj całą opinię
2017-04-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218923

Dla amatora twórczości

Trochę przerysowana, napisana soczystym językiem, barwnie pokazująca życie nocne Stolicy, skłania do refleksji.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-13
źródło: http://www.empik.com/p1101125199,ksiazka-p
z 30