Smakowitości obyczajowe

Wydanie
Petrus, Kraków, .
Liczba stron
280
Wymiary
14,5 × 20,0 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788377200735
Waga
0,35 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Ta książka pełna jest niezwykłych smaków i zapachów. Znajdziemy tu aromatyczną kawę, wykwitną czekoladę i przyprawione na ostro obyczajowe anegdoty (niektóre fragmenty tylko dla dorosłych). Wszystko wśród barwnych postaci i niezwykłych wydarzeń historycznych. Oczywiście częstym bohaterem tych opowieści jest ukochany przez autora Kraków i jego pełne tajemnic zabytkowe miejsca. Znajdziemy w tej książce także dania bardzo wytworne: historyczne fakty i opowieści o wielu ważnych miejscach i obywatelach Polski oraz Krakowa jak i całego świata. Menu jest naprawdę bogate: od odpustowych zwyczajów po ludowe przesądy i zabobony, od Świętego Graala po kamień filozoficzny, od straszliwych tortur po staropolską erotykę, od szlachetnych świętych po kobiety lekkich obyczajów. Zapraszamy zatem do intelektualnej uczty: Smacznego! Prof. Michał Rożek (ur. 1946), historyk sztuki i historyk kultury. Od lat zajmuje się dziejami obyczajowości. Znany z poczucia humoru i talentu oratorskiego. Jego wykłady, dzięki niezwykłej erudycji gromadzą tłumy słuchaczy. Podejmuje się tematów trudnych, które z pasją rozwiązuje.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Książka mimo, że momentami ciekawa to jednak przez większość czasu przeciętna. Drażniło mnie odnoszenie wszystkiego do sytuacji w Krakowie, tak jakby nie było innych miast wartych uwagi.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73325

Rzeczywiście: talerz smakowitości, choć nie każda mi przypadła do gustu. Bo jeśli stan wiedzy z XVI czy XVII wieku autor przedstawia mi jako obowiązujący do dzisiaj, a wiem, że wedle teraźniejszego stanu nauki sprawa wygląda zupełnie inaczej, to... trochę przeterminowana ta "smakowitość". Ale poza dwoma czy trzema takimi miejscami książka jest bardzo wartościowa. Czyta się dobrze i przyjemnie, wypisy ze starych ksiąg wprowadzają klimat gawędy snutej przy cieple ognia płonącego w kominku. A że o Krakowie tu wiele, to tym bardziej mi smakowało (Krakowie, przybędę latem!).

Przeczytaj całą opinię
2015-06-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73325

Zupełnie niezła. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2013-08-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73325

Wybrane najciekawsze historie obyczajów polskich i niepolskich. Czyta się ze smakiem wszystkie... no, prawie wszystkie. Znajdziemy tu rozdział poświęcony liczbom i przesądom, czwartkowym obiadom, czarcim znamieniom, staropolskiej erotyce, szopce nie tylko krakowskiej, graalowi, kamieniowi filozoficznemu, księgom gości i biletom wizytowym, miejscu, gdzie król chadzał piechotą czy zaduszkach. Brakuje jednego przewodniego tematu, wokół którego zbierane byłyby anegdoty i historie co powoduje, że są one dosyć różnorodne i każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Osoby o szerszych zainteresowaniach kulturalno-historycznych zaś całą garść ciekawostek.

Przeczytaj całą opinię
2010-09-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73325