Stambuł Wspomnienia i miasto

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
480
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788308060759
Waga
0,46 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Polat Anna
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Międzynarodowy bestseller, ceniony przez krytyków i czytelników, ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy! Stambuł. Wspomnienia i miasto to książka niezwykła: autobiografia, saga rodzinna, encyklopedia miasta, album z pięknymi zdjęciami i sztychami. "Piękna opowieść o upadku rodziny przypominająca historię Buddenbrooków Tomasza Manna. To jednocześnie portret melancholijnego miasta, którego istotą jest rozpad… Przy czym jego opis jest pełen miłości. I tak sugestywny, że potrafi doszczętnie zawładnąć czytelnikiem, który – tak jak ja – będzie odtąd marzył po nocach o włóczęgach po tym mieście, gdzie przenikają się Wschód i Zachód, Europa i Azja”. - Justyna Sobolewska „Zapierający dech w piersiach portret miasta, opłakujący cywilizację, która umarła, i medytacja nad zawiłymi splotami ludzkich losów”. - „Publishers Weekly” „Pamuk nie przebrał Stambułu w szaty zachodniej melancholii. Było dokładnie odwrotnie. Wniknął w ducha swego miejsca i, a przy okazji zarysował duchową panoramę współczesności”. - Juliusz Kurkiewicz „Stambuł jako zbiorowa melancholia, Stambuł jako sobowtór, Stambuł jako biało-czarny obraz nadszarpniętych zębem czasu budynków i zjawiskowych minaretów, wreszcie Stambuł jako labirynt ulic, jako wynalazek cudzoziemców, miejsce pierwszych miłości i żałobnych rytuałów. W końcu po wszystkich tych próbach zdefiniowania Stambuł jako sam Pamuk: «Nigdy nie opuściłem Stambułu, jego domów, uliczek, sąsiedztwa mojego dzieciństwa»”.- „The Washington Post” „Jeżeli planujecie podróż do Stambułu, przeczytajcie genialną książkę Pamuka o tym mieście. Jeżeli nie chcecie się tam wybrać, też ją przeczytajcie. Na pewno pojedziecie”. - Piotr Kępiński, „Newsweek”

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

To moje pierwsze spotkanie z Pamukiem. W "Stambule" opowieść o mieście przeplata się z opowieścią o dzieciństwie autora. Ale ani jedno, ani drugie nie wydaje się być pełne. Szczególnie zapiski o mieście są wyjątkowo wyrywkowe, a refleksje w nich zawarte nawet błędne - odniosłam wrażenie, że Pamuk zbyt wiele przypadłości "ogólnoludzkich" przypisuje wyłącznie mieszkańcom Stambułu, co czyni wiele obserwacji mało użytecznymi. Jednocześnie: książkę czyta się. I to jak!

Przeczytaj całą opinię
2016-08-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Nikt nie potrafi zrozumieć danego miasta lepiej od jego rdzennych mieszkańców. Tylko oni potrafią dostrzec w nim całe piękno i wszystkie niedoskonałości jednocześnie. Stambuł Pamuka pokazany jest we wszystkich odcieniach szarości, wypełniony po brzegi smutkiem i melancholią. Jest w tej książce coś niezwykłego, nie tylko za sprawą rodzinnej opowieści w niej zawartej ale także dzięki czarno-białym zdjęciom, które doskonale wkomponowują się w fabułę.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Nie byłem w Stambule i nie czuję doń żadnych emocji. Niestety, dzieło Pamuka nie wzbudziło we mnie jakiegoś większego zainteresowania miastem. Spodziewałem się czegoś naprawdę bizantyjskiego a tymczasem dostałem kameralną opowieść o dorastaniu i zostawaniu pisarzem okraszoną spostrzeżeniami autora na temat rodzinnego miasta, odrobiny jego historii (ale tylko związanej z czasami osmańskimi - cała świetność drugiego Rzymu pominięta) i autorów, którzy wcześniej pisali o Stambule lub malowali go. Rozczarowany jestem..

Przeczytaj całą opinię
2016-04-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Nigdy nie miałam okazji czytać książek Orhana Pamuka, zachęcona pozytywnymi opiniami Jego dzieł, niejako z namaszczeniem, bo to Nobel i inne nagrody, zatopiłam się w "Stambuł. Wspomnienia i Miasto". Pióro autora jest lekkie, z pewnością miłe dla odbiorcy, niemniej jednak treść dość chaotyczna i momentami nudnawa. Najbardziej przeszkadzały mi w tej książce ilustracje w postaci zdjęć czarno białych, mało czytelne, słabej jakości. Spodziewałam się czegoś innego, niemniej jednak, nie przekreślam mojej "znajomości"z Orhanem Pamukiem, może "Dziwna myśl w mej głowie", na którą mam chęć, okaże się spełnieniem moich oczekiwań!

Przeczytaj całą opinię
2016-02-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Smutne nie na jesienne wieczory

Przeczytaj całą opinię
2016-01-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Kto może lepiej oddać atmosferę miasta od osoby, która się w nim urodziła i mieszkała? Książka przesycona miłością do Stambułu.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Mam słabość do Stambułu (choć znam go - jak do tej pory - tylko z książek - i to nie z przewodników), a także do tureckich pisarzy - Pamuka i Safak. Zaznaczam, że nie lubię auto- i biografii. Po tych dwóch założeniach, mogę oznajmić, że poruszyła mnie opowieść o tym mieście, jego klimacie oraz dojrzewaniu i życiu w nim samego autora. Wspomnienie i obraz, który jest tu nakreślony oddaje charakter miejsca, jego historii (Turcja to niegdyś potężne imperium). Obraz miasta tworzy się w mojej wyobraźni powoli, poprzez kolejne o nim opowieści i z niecierpliwością czekam na dalsze wizje.

Przeczytaj całą opinię
2015-12-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Jedno jest pewne - powieści Pamuka , pomimo, że bardzo rozległych rozmiarów czyta się tak jakby się w nich płynęło. Tym razem nie dopłynęłam jednak do końca - byłoby mi łatwiej gdybym choć raz była w Turcji, w tych miejscach o których pisze autor. Powieść bowiem jest w przeważającej większości nostalgicznym wspomnieniem Stambułu jako miasta w jego warstwie historycznej i geograficznej, a w mniejszej części autobiografią autora. I właśnie dlatego nie dotrwałam do końca.

Przeczytaj całą opinię
2015-10-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

Niestety rozczarowanie. Autor snuje opowieści ni to o mieście swojego życia, ale bardzo o tym życiu właśnie. Jak często bywa w takich przypadkach, nie unika niestety nadmiernej egzaltacji oraz po prostu nudy. Całość wydaje się erudytycznm ćwiczeniem z jednej strony; popieszczeniem egocentryzmu z drugiej. Tak, to piękne miasto o przebogatej historii jest tylko tłem do, wyłącznie momentami interesujących przeżyć protagonisty. Właściwie tytuł powinien być określony autobiografią, nie rozbudzałby niepotrzebnych oczekiwań. Na plus doskonała selekcja zdjęć i grafik.

Przeczytaj całą opinię
2015-10-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486

„Stambuł” jest niezwykłą opowieścią wprowadzającą czytelnika w bogaty świat wyobraźni Orhana Pamuka. Bardzo duża dawka emocji w relacji Pamuk – Stambuł sprawiła, że po przeczytaniu kilku rozdziałów czułam się jak gdybym przemierzała wraz z pisarzem miasto jego życia, miasto, które jednocześnie odpychało i przyciągało. Elementem scalającym te sprzeczne odczucia względem Stambułu jest nostalgia, która jest siłą napędzającą dla pisarza. Turecką nostalgię Pamuk określa terminem „hüzün” i tak ją opisuje: „ Stambulski hüzün nie jest tylko nastrojem ewokowanym przez tutejszą poezję czy muzykę, nie sposobem patrzenia na życie, które naznaczyło nas wszystkich. Nie jest tylko stanem duchowym, ale stanem umysłu, który ostatecznie zarówno afirmuje życie, jak i je neguje.” Powieść jest bardzo osobistym i emocjonalnym zapisem znaczących chwil z życia pisarza. Autor pokazuje nam kadry ze swojego życia, które przywołują różne wspomnienia z dużą dozą emocjonalności. Dominuje smutek, przemijanie, jakaś bliżej nieokreślona tęsknota… Nie jest to zapis ciągły, mogę raczej określić go mianem przeglądania albumu rodziny Pamuków, a czytając kolejne rozdziały odczułam, że pisarz jest mi bardzo bliski…

Przeczytaj całą opinię
2015-08-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/288486
z 6