Sto najważniejszych scen filmu polskiego

Wydanie
Poznańskie, .
Liczba stron
416
Oprawa
Twarda
ISBN
9788371779428
Waga
0,91 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Ta, jedyna na rynku taka książka, to rodzaj przewodnika po dorobku filmu polskiego. Nie jest przeznaczona do lektury jednokrotnej. To przystępny kurs, po który sięga się przez lata. To pomoc dla każdego, kto próbuje poznać bogactwo polskiej kinematografii. Sceny są tu swego rodzaju wyzwalaczem wspomnień lub zachętą do odkrycia dzieła filmowego, które ciągnie za sobą pasjonującą historię. Selekcja, przedstawienie i omówienie najważniejszych, kanonicznych scen filmowych to punkt wyjścia do przedstawienia samego dzieła. Równie istotny jest kontekst artystyczny, polityczny czy obyczajowy danego obrazu. A także: wcześniejsze i późniejsze losy reżysera, aktorów, konotacje, jakie niosą kostiumy, muzyka, architektura. Dzięki temu film jest osadzony w realiach swojego czasu. Takie omówienie tworzy jednocześnie szereg punktów wyjścia do studiowania kolejnych filmów.

Opinie czytelników

(3.41)
26 ocen, w tym
7 opinii
5
1
4
3
3
3
2
0
1
0
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Naprawdę dobra książka, poświęcona polskiej kinematografii. Ciekawa pozycja, choćby przez swoją niszowość, ciężko znaleźć coś równie ciekawego i kompetentnego w tym temacie, a jednocześnie w miarę współczesnego. Każdy opis rozpoczyna się od streszczenia najbardziej pamiętnej sceny danego filmu, potem mamy krótkie streszczenie fabuły. Dodatkowo, każdy opis uzupełniony jest dużą ilością zdjęć, często także ciekawostkami, anegdotami a także licznymi notatkami biograficznymi, głównych aktorów, a także reżyserów. W niektórych przypadkach mamy też linki, w postaci kodu QR do filmików na youtubie z omówieniem danego filmu, działa to sprawnie i bez żadnych problemów. Książkę polecam wszystkim fanom kina, mi pozwoliło poznać kilkanaście "perełek" których wcześniej nie znałem, oraz przypomnieć sobie kilka kolejnych o których zdążyłem już zapomnieć.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237763

Dość przeciętne dziełko, choć w kolorze i na ładnym papierze, więc robi wrażenie książki z tak zwanej półki górnej. Niestety, to pozory. Półka to wielce przeciętna, wręcz raczej z tych dolnych. Takie sobie luźne impresje na temat filmów, bez zdyscyplinowanego podejścia, bez intelektualnej wnikliwości (a zamiast tego jest nieznośna pseudointelektualna maniera recenzentów filmowych doszukiwania się w obejrzanym dziele jak największej liczby rzeczy, które da się opisać latynizmami, choć bardziej inteligentny człowiek widzi jak na dłoni, że próżno ich tam szukać). W dużej mierze pozbawione jest toto owego dziennikarskiego podejścia, każącego wynajdywać w opisywanych wydarzeniach i bytach ciekawostki, smaczki, historyjki i frapujące powiązania. Do tego błędy (autorowi nie chciało się wielu filmów ponownie obejrzeć przed napisaniem tej – jak się zdaje – chałturki), bo jechał z pamięci o wielu szczegółach, w czym czasem pamięć go zawodziła. Obrazki bez sensu powtryniane w tekst, bez opisu, czasem bez powiązania z danym filmem (zdjęcie aktora z innego filmu i okresu to norma), czasem niemiłosiernie rozpikslowane. Zamiast źródła wiedzy – źródło paplaniny. Na prezent się książczyna nadaje, ale tylko dla ludzi, o których wiemy, że nigdy jej nie przeczytają.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237763

” Sto najważniejszych scen…” to nie lada gratka dla każdego kinomana i osób interesujących się historią kinematografii polskiej. Nie wiem jak wy, moi drodzy , ale w moim domu bardzo długo przewijały się tytuły „Noce i dnie”, „Sami swoi” czy „Faraon”. Właśnie w tej książce możecie znaleźć teksty o owych tytułach znajdziecie w tej książce. Książka zawiera w sobie najlepsze sceny z filmów od lat 1934 do 2014. Teksty są niesamowicie wciągające i sam sposób wydania tej książki namawia do zakupu, a co dopiero wypowiedź czytelnika. Moim zdecydowanym faworytem w tym przypadku jest tekst zawarty na stronach 270 – 273 dotyczący produkcji Juliusza Machulskiego pt. „Seksmisja”. Jak na rok ’84 była to produkcja nie tylko futurystyczny, ale i bardzo kontrowersyjna. Kto „Seksmisje” oglądał, wie ile nagości się tam pojawia i jak niesamowicie nowoczesna była w czasach swojej premiery kinowej. Jednak nie tylko o tej produkcji możecie tu przeczytać. To książka pełna niesamowicie ciekawych artykułów i ciekawostek, które możecie znaleźć tylko w tej publikacji. Sceny zawarte w tej książce mają swoje miejsce w naszej pamięci, osobistej jak i tej zbiorowej. To rodzaj wspólnych wspomnień. Osobliwego zaproszenia do wniknięcia w świat książki i filmu, osobnego świata, który nie koniecznie chce nas rozpieszczać, ale nadal chce nas czegoś nauczyć, coś pokazać.

Przeczytaj całą opinię
2015-06-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237763

Panie Wiesławie proszę o więcej takich pozycji.

Przeczytaj całą opinię
2015-04-14
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237763

Nie przeczytałam całości tylko interesujące mnie kilka filmów, ale szczerze polecam tę pozycję nie tylko fanom polskiego kina, raczej szczególnie tym, którzy nie są do niego przekonani. W polskiej sztuce filmowej można znaleźć prawdziwe perełki i nie mówię o komediach romantycznych... Wiesław Kot przedstawia je lekkim językiem, naprawdę warto je poznać :)

Przeczytaj całą opinię
2015-02-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237763

Dzięki tej książce odkryłam na nowo polskie filmy (szczególnie te starsze), - dużo informacji dodatkowych (m.in. o aktorach, odbiorze filmu przez krytykę i widzów, anegdot itd.), świetna pozycja dla każdego kinomana :)

Przeczytaj całą opinię
2015-01-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237763

O filmach do poczytania, poza felietonami Kota w książce zawartych jest sporo materiałów dodatkowych (recenzje "z epoki", wywiady itp.). Wadą mojego wydania jest niska jakość wielu fotosów (zaawansowana pikseloza).

Przeczytaj całą opinię
2014-12-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/237763