Świat do góry nogami

Wydanie
Literatura, ŁÓdź, .
Liczba stron
224
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Cykl
PLUS MINUS 16
Oprawa
Twarda
ISBN
9788376723013
Waga
0,35 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Życie szesnastoletniej Oli i jej rodziny wywróciło się do góry nogami, kiedy umarła mama. Dziewczyna nie umie sobie z tym poradzić. Zbyt wiele obowiązków zwala się na jej głowę, a zbuntowana siostra nie zamierza niczego ułatwiać. Wszyscy oczekują od Oli rozsądku, są ekspertami w jej sprawie, i to jest naprawdę wkurzające. A Ola jest po prostu smutna i porządnie zagubiona. Wkrótce okazuje się, jak bardzo…

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Jeżeli uważasz, że Twoje życie jest do dupy - przeczytaj tą książkę i po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron zadaj sobie pytanie, jak długo wytrzymałbyś na miejscu 16-letniej Oli, której ukochana mama zginęła pod kołami pijanego kierowcy. Od teraz ta młoda dziewczyna musi stać się jednocześnie gospodynią domową, opiekuńczą starszą siostrą, dobrą córką, uczennicą z dobrymi ocenami i przede wszystkim sobą. Natłok wszystkich osobowości Aleksandry zaczyna ją przytłaczać i pewnym momencie nastolatka poddaje się. Na książkę natrafiłam zupełnym przypadkiem i mimo, że na początku wydawała mi się banalną opowiastką, to w gruncie rzeczy przypadła mi do gustu. Zdecydowanie polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Wśród wielu przeczytanych przez mnie w ostatnim czasie pozycji książkowych szczególne wrażenie wywarła na mnie książka Beaty Ostrowickiej pt. ,,Świat do góry nogami''. Jej autorka od wielu lat pisze dla dzieci i młodzieży, będąc wielokrotnie nagradzana, w tym również za pozycję ,,Świat do góry nogami" uznaną za książkę roku 2002 i wpisaną na Honorową Listę IBBY. Książka ta opowiada historię szesnastoletniej Oli i jej rodziny w tragicznym momencie ich życia-to jest po śmierci ukochanej mamy. Dziewczyna nie umie sobie z tym poradzić, a relacje z najbliższymi wcale jej tego nie ułatwiają. Podjęta w tej książce problematyka radzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest bardzo wzruszająca i poruszająca do głębi. Akcja powieści toczy się w czasach współczesnych, a przedstawiona w książce historia może dotknąć każdego z nas. Mimo poruszonych w powieści trudnych zagadnień książkę tę czyta się błyskawicznie, a akcja toczy się wartko, także styl i język zadowoli młodego, wybrednego czytelnika. Książkę tę z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto od lektury oczekuje nie tylko rozrywki, ale również silnych wzruszeń i refleksji nad sensem życia.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Bardzo fajna książka, czytałam ją ok. 15 lat temu, ale zrobiła na mnie duże wrażenie.

Przeczytaj całą opinię
2016-08-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Niesamowicie prawdziwa, poruszająca, wciągająca. Nie mogłam się oderwać do samego końca, ale...Cóż, nie czuję niedosytu, nie rozpamiętuję przeczytanej powieści, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to ,, tylko " młodzieżówka. A jednak niezupełnie. Pokazuje przemianę wewnętrzną, która zachodzi w nastoletniej dziewczynie tracącej kogoś niewyobrażalnie bliskiego, kogoś, kto jest poniekąd odrębną częścią ciała dziecka... Mianowicie matkę. A więc mamy tu zbyt szybko następującą dojrzałość i wymagania, którym żadna zwyczajna nastolatka nie byłaby w stanie sprostać. Samotność jest jednak upartą towarzyszką i powoli wyniszcza marzenia, plany Olki, a także zaczyna wypełniać jej dni, pomimo walki, którą uparcie toczy z nią dziewczyna. Powieść ogółem jest bardzo dobra, a nawet byłaby rewelacyjna, gdyby nie język! Naprawdę trudno było mi przełknąć niektóre zwroty, dialogi, choć zdaję sobie sprawę, że jest to pamiętnik szesnastolatki. Ale nawet to nie było mnie w stanie odciągnąć od lektury. Serdecznie polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Super lektura szkolna.Ola,której zmarła mama,próbuje sobie poradzić ze stratą bliskiej osoby.Ma brata i mieszka z ojcem.Większość obowiązków spada na nią.Fabuła dobra.Dawną ją czytałam,ale pamiętam ją do teraz.Smutna,ale prawdziwa.Polecam ;)

Przeczytaj całą opinię
2016-01-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Bardzo realistyczna historia, nie wyjęta z bajki. Bardzo fajna :) Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Bardzo dobra książka dla młodzieży - i dla rodziców.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Po śmierci mamy życie Oli zupełnie się zmienia. Obowiązki domowe, które do tej pory wykonywała mama spływają właśnie na nią. Nie radzi sobie w wykonywaniu ich wszystkich, bo przecież nadal chodzi do szkoły. Do tego uważa, że jej rodzeństwa nic nie obchodzi i wszystkim musi zajmować się sama. Wieczne kłótnie z siostrą, zajmowanie się małym bratem i niezrozumienie ze strony taty i ciotek. Książka na początku trochę przytłaczająca. Kiedyś zaczęłam ją czytać, ale nie skończyłam, a gdy wzięłam się za nią drugi raz dalszy ciąg historii mnie wciągnął. Polecam

Przeczytaj całą opinię
2015-07-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Życie piętnastoletniej Oli wywróciło się do góry nogami po stracie ukochanej mamy. Nie może odnaleźć się w nowej sytuacji, poradzić sobie ze wszystkim,dojść do porozumienia ze swoją rodziną i nie dogaduje się z rodzeństwem czuje się przybita, wszystko zaczyna ją przerastać. Dużo spada obowiązków na dziewczynę, pogrążona jest w smutku, w rozpaczy. Bardzo życiowa, wzruszająca historia pokazuje życie z innej strony że trzeba doceniać to co się ma. O narastających problemach zwykłej rodziny, kłopotach opowiada ta książka wspaniała dla mnie cudna, pełna wzruszeń, emocji dająca poruszająca książka poruszyła moje serce.

Przeczytaj całą opinię
2015-06-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434

Książka dosłownie przeczytana przeze mnie w jedną noc i muszę powiedzieć, że zrobiła na mnie wrażenie. Bohaterowie tej książki z miejsca mogliby zostać moimi przyjaciółmi, a sama akcja również niebanalna.

Przeczytaj całą opinię
2015-06-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/223434
z 7