Świat Zofii

Wydanie
Czarna Owca, Warszawa, .
Liczba stron
560
Wymiary
14,0 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788360207505
Waga
0,61 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Zimnicka Iwona
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Książka opowiada o czternastoletniej Zofii Amundsen, która podążając śladami największych uczonych Europy - Platona, Sokratesa i Heideggera - odkrywa nie tylko piękno i prostotę filozoficznych nauk, ale przede wszystkim dociera do głębin własnej duszy. Tam znajduje się niezwykły i zupełnie niespodziewany skarb...

Opinie czytelników

(3.54)
6224 ocen, w tym
307 opinii
5
126
4
107
3
49
2
19
1
6
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Ta książka sprawia, że filozofia okazuje się niezwykle ciekawa. Bardzo przystępna pozycja zarówno dla dzieci i dorosłych. Warto przeczytać!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

Na początku "Świat Zofii" zaczął się naprawdę ciekawie. Miałam nadzieję, że dowiem się czegoś na temat filozofii, może nawet czymś później zabłysnę w szkole. Z czasem stwierdziłam, że tych informacji jest wręcz za dużo. Przesyt. Pogubiłam się w tym wszystkim i przyznam, że nie raz pomijałam fragmenty tekstu, bo i tak nic nie rozumiałam, choć naprawdę się starałam to pojąć. Zbyt zagmatwane. Jak dla mnie - za wiele filozofii, za mało... całej reszty po prostu, akcji, życia Zofii. O tym, co robiła poza kursem, były tylko krótkie, proste wzmianki. Z tą książką miałam pierwszy raz styczność w 5 lub 6 klasie podstawówki, kiedy w podręczniku j.polskiego był jej fragment. Wtedy też nie rozumiałam, o co chodzi, ale byłam młodsza i myślę, że to do przyjęcia. Ale jak teraz o tym myślę, to te fragmenty w podręcznikach mają zachęcić do przeczytania danych książek. Gdybym w podstawówce zabrała się za "Świat Zofii" z pewnością zrozumiałabym jeszcze mniej, niż teraz. Książka strasznie mi się dłużyła, chwilami trudno było ją czytać. Dobrnęłam do końca bo byłam ciekawa, jak zakończy się ten cały kurs filozofii (zakończenie, swoją drogą, też jest dla mnie dziwne). Mam do niej strasznie mieszane uczucia. Widząc opinie innych trochę się zaskoczyłam, że "Świat Zofii" jest tak wysoko oceniany. Może ja jestem wyjątkiem, tak bywa.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

„Hildę bardzo ucieszyło spojrzenie na historię z lotu ptaka. W szkole nie uczyli się w taki sposób”. Jostein Gaarder uchyla drzwi do świata filozofii opisując poglądy najważniejszych myślicieli w dziejach. Zmusza do przemyśleń i ukazuje w jaki sposób filozofia przeplata się na kartach historii. Bogaty zasób wiedzy zgromadzony przez autora przystępny jest dla czytelnika w każdym przedziale wiekowym. Nieskomplikowany i obrazowy sposób podejścia do tematu sprawia, że książka jest fascynująca i niepowtarzalna.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

Nigdy wcześniej nie czytałam podobnej powieści... Jednak czy można ,,Świat Zofii'' nazwać typową książką? Zdecydowanie nie. Z dozą ciekawości sięgnęłam po tą pozycję, skuszona nową wersją przedstawienia informacji - w tym wypadku filozofii - które na codzień przekazywane są w dość nieinteresujący sposób w podręcznikach. Nie zawiodłam się. Fabuła opowiada o piętnastoletniej dziewczynie, Zofii. Do jej codziennej rutyny, wkradają się tajemnicze listy, których adresatem jest ,,nauczyciel'' filozofii. W listach są opisane poszczególne etapy przemijania czasu wraz z epokami i wiele zagadnień z tym związanych. Sposób w jaki pisarz przekazuje czytelnikowi wiedzę jest świetny. Czytając książkę przy okazji dowiadujemy się wielu ciekawych informacji. Jednak muszę przyznać, że podczas czytania listów trochę już mnie męczył pojedyńczy temat, który był rozwinięty na piętnaście stron. Ten fakt nie umniejsza, jednak wartości powieści i jak już się przejdzie przez etap ,,zwątpienia'', to naprawdę fabuła zaczyna się rozkręcać. Mam tylko mieszane uczucia, co do bohaterów. Na miejscu Zofii, nie jestem pewna, czy mogłabym korespondować z tajemniczym nieznajomym, który ma się za mojego ,,nauczyciela'' filozofii i pisze dla mnie wykłady, o tej dziedzinie wiedzy. No cóż, każdy ma wolną wolę. Z całości zaciekawił mnie, jednak najbardziej wątek z tajemniczą Hildą. Zofia oprócz listów od filozofa, dostaje również listy, które są skierowane do innej dziewczyny, ale z niewiadomej przyczyny są zaadresowane na nią. Jak się okazuje nigdy nie wiadomo, jak ludzkie losy spaja klamra czasu... Niby się nic nie zmieniło, ale patrzę na świat inaczej. ,,Świat Zofii'' nakłonił mnie do refleksji i poważnych rozmyślań, które utkną mi w pamięci na długo.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

To, można powiedzieć, pozycja obowiązkowa dla tych, których choć trochę interesuje filozofia i rozkminy na temat życia. Właściwie, to co zrobił Gaarder jest mistrzostwem świata. Pokazał trudne tematy w może niełatwy sposób, ale na pewno przystępny... no i fascynujący, miły, ciekawy, tajemniczy... "Świat Zofii" zachwyca! 8/10

Przeczytaj całą opinię
2017-03-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

Gdybym kiedyś zgubiła samą siebie w galimatiasie rzeczywistości, ta książka wróciłaby mnie do mentalnego domu. Coś z historii, filozofii, etyki. Magnum opus.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-22
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

Są takie książki, które wywracają świat i samoświadomość do góry nogami. Takie, po których przeczytaniu wszystko dookoła przestaje istnieć, a ty gapisz się przed siebie i nie wiesz co zrobić, rzec. Tak było, tak miałam. Piękny, obszerny zbiór filozofii. Historia nas samych, ludzi. Odwieczne pytania, o których zapominamy, a które warto pamiętać, nie zamiatać pod dywan codzienności. Cenność.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-15
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

Brawo za pomysł. Trudny temat przedstawiony w takiej formie jest strzałem w dziesiątkę. Sama zaczęłam się zastanawiać czy nie jestem tylko wytworem wyobraźni. W końcu czytałam książkę w książce. Nasz świat może być kolejną. Niestety ciężko było mi przebrnąć przez wykłady z "drugiej części" czyli tej podczas osobistych spotkań Alberta z Zofią. Listy były dużo lepsze. Lekcje rozpoczynały zagadki, które pobudzały i moje szare komórki. Pojawiało się też znacznie więcej porównań i przykładów niż później. Na spotkaniach wszystko działo się za szybko, za dużo informacji na raz. Brakowało mi dyskusji. Monologi i drętwe wzmianki w stylu "to za dużo na moją głowę", albo "chciałabym żeby tak było" to za mało. Liczyłam nawet, że Zofia zada moje pytania nauczycielowi, ale niestety nie miała podobnych rozterek. Praktycznie przyjmowała wszystko co mówił bez krytycyzmu (co zabawne - krytycyzm był główną umiejętnością, którą dziewczynka miała posiąść podczas tego niezwykłego kursu). Mimo wszystko, jest to ciekawsza forma niż to co się robi na filozofii na studiach. Na większości kierunków, także ścisłych, wrzuca się przedmioty humanistyczne - filozofię lub socjologię, przed którymi studenci buntują się jak mogą, uważając te zajęcia za zapchajdziurę. Gdyby były prowadzone w ciekawy sposób, odnosząc myśli filozofów do dzisiejszego świata, pewnie sama bym pilniej słuchała. Byłoby miło dostać jako pracę domową rozdział ze "Świata Zofii" i na jego podstawie przygotowanie się do zajęć.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

Książka na temat historii filozofii. Po tym zdaniu pewnie większość się przeraziła i stwierdziła, że musi być to straszne nudne. Ale nic bardziej mylnego. Jest to książka fabularna, skierowana również (a może przede wszystkim) do młodzieży, napisana bardzo prostym i przystępnym językiem, a jednocześnie dająca podstawową wiedzę na temat całej historii myśli filozoficznej, od Talesa z Miletu, przez Sokratesa, Platona, Arystotelesa, św. Augystyna, św. Tomasza z Akwinu, po Kanta, Hegla, Freud'a i filozofów żyjących współcześnie. Zgłębiając kolejne myśli i nurty filozoficzne sami zastanawiamy się, które wydają nam się bardziej przekonujące i trafiające do nas, a które mniej, a przede wszystkim zaczynamy zadawać sobie pytania, których wcześniej nie zadawaliśmy. Książka na pewno nie jest pozbawiona minusów, momentami jest wręcz zbyt infantylna, część dialogów mocno naciąganych i pisanych na siłę, żeby dać pretekst do kolejnego filozoficznego wykładu. W niektórych miejscach można też wyczuć, że autorowi bliżej do pewnych lewicowych nurtów, na szczęście nie jest to zbyt nachalne. Jeżeli szukacie pozycji, po której staniecie się po prostu mądrzejszymi ludźmi, to zdecydowanie "Świat Zofii" jest właśnie taką lekturą. A kto wie dokąd Was ta przygoda z filozofią zaprowadzi.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438

Nie miałeś okazji poznać filozofii? Nie? TO jest to książka dla Ciebie. Poznasz ogólne pojęcie filozofii i będziesz mieć okazję poznać ją w ciekawy i przyjemny sposób. A jeśli już znasz nieco zagadnienie filozofii, to ta książka pozwoli Ci przypomnieć sobie i zrobić powtórkę. Polecam!

Przeczytaj całą opinię
2017-01-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52438
z 31