Tajemnice haremów

Wydanie
Poznańskie, Poznań, .
Liczba stron
276
Wymiary
13,0 × 20,5 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788379762828
Waga
0,30 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Harem był w każdym muzułmańskim domu, lecz jeden z nich — harem padyszacha w pałacu Topkapy — wywoływał najwięcej emocji. Pełna przepychu, wręcz baśniowego bogactwa, a zarazem okrutnie wyrafinowana rzeczywistość przez wieki podniecała wyobraźnię nie tylko Europejczyków. Najpiękniejsze dziewczęta, ich okaleczeni strażnicy eunuchowie i jeden zdrowy mężczyzna — pan ich życia i śmierci, a zarazem władca potężnego imperium, żyli, podporządkowani okrutnym nieraz regułom namiętności i zbrodni. Zapraszamy do fascynującej podróży po świecie haremów, a przede wszystkim po owianym legendami słynnym haremie władców Imperium Osmańskiego, w którym nie brakowało również branek z ziem Rzeczypospolitej. Przewodnikami w tej podróży będą zarówno dawni dziejopisarze i podróżnicy, jak i współcześni historycy.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Bardzo ciekawa książka (zwłaszcza, jeśli było się w pałacu Topkapi). Autor opisuje życie w haremie rozpatrując problem na różnych płaszczyznach - od miłości i erotyzmu, po walkę o władzę, nudę, sposoby kobiet na przetrwanie.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/261302

Tajemnice haremów

Książka super napisana, autor posiada bardzo duża wiedzę i bardzo ciekawie umie ją przekazać czytelnikowi. bardzo polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-06-29
źródło: http://www.empik.com/p1107776001,ksiazka-p

Promocja na "Tajemnice haremów" opisana była na swiatczytnikow.pl jako "Niezły prezent nie tylko dla tych, którzy oglądają serial „Wspaniałe stulecie” ;-)" Kupiłem dla żony. Przeczytała z zainteresowaniem spory czas temu. A u mnie na czytniku dość długo książka "Tajemnice haremów" poleżakowała. W końcu (z duszą na ramieniu) zabrałem się do lektury. Jak się okazuje obawy były niesłuszne - to faktycznie porządna popularnonaukowa pozycja - na pewno po lekturze nieco lepiej jestem w stanie zrozumieć Turcję, a w sumie to Imperium Osmańskie. Napisałem "nieco" - czy to znaczy, że autor nie poradził sobie z tematem? A skądże - moim zdaniem zrobił świetną robotę. Przystępnym językiem z bogatym tłem kulturowym i solidnie przepracowanym materiałem źródłowym opisał haremy, sułtanki, zakulisowe rozgrywki polityczne, morderstwa... Dużo tu tego, chociaż sama książka ma około 200 stron, czyta się dobrze, szybko. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-08
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/261302

Tajemnice haremów,

Ciekawa , lekko napisana pozycja , wnosząca dość wiedzy dla Europejczyka. Czyta się szybko i to pozycja która wciąga .

Przeczytaj całą opinię
2016-04-02
źródło: http://www.empik.com/p1107776001,ksiazka-p

Harem- miejsce zarówno fascynujące, jak i niebezpieczne. To tutaj swoją siedzibę miał osmański sułtan. To tutaj dochodziło do zawiłych intryg. to tutaj polewała się krew eunuchów, niewolnic, sułtanów i ich kobiet. To tutaj wybuchały gorące namiętności między padyszachami,a kobietami, które miały okazję spędzić z nim noc w w trakcie Święta Wiosny. Harem bardzo mocno zaznaczył się w historii i zwyczajach Imperium Osmańskiego i jego spadkobierczyni- Republiki Tureckiej. Dzięki tej książce możemy poznać zwyczaje, jakie panowały w haremie, co jadały odaliski i sułtanki, jak świętowano uroczystości religijne czy narodzenie dziecka padyszacha. Ponadto Jerzy Łątka poświęca jeden z rozdziałów "sułtanatowi kobiet", czyli okresowi,w którym to wszystkie decyzje polityczne podejmowały kobiety, zaś mężczyźni zajmowali się haremem. Oprócz tego możemy poznać losy niewolnicy Szemsigul, która zaszła w ciąże ze swoim "nabywcą", zaś on sam sprzedawał ją w ręce innych po czym wracała do niego. Ponadto możemy opis ślubu sułtanki Salihy (córki Mahmuda II) z Halilem Paszą czy perypetie Gerarda de Nervala z niewolnicą Zejneb. Książka jest ogólnie bardzo ciekawa i napisana przystępnym językiem. Czyta się ją szybko. Jednakże ma dwie wady, które sprawiły, iż musiałem odjąć jedną gwiazdkę. Pierwszą jest fakt, iż w kilku fragmentach książki można dostrzec błędy faktograficzne (podawane niektóre daty np. jeśli chodzi o wprowadzenie tzw. "Złotej Klatki", w której mieli zostać uwięzieni bracia panującego padyszacha) Drugim jest fakt, iż we wspomnianym przeze mnie fragmencie o "sułtanacie kobiet", nie ma jakiejkolwiek informacji o żonie Selima Pijaka, synowej Sulejmana Wspaniałego- Nurbanu. Pomimo tych wad, książka powinna zainteresować fanów serialu "Wspaniałe stulecie" oraz miłośników historii.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/261302

Ciekawa

Książki: "Tajemnice haremów", "Życie codzienne. Stambuł w czasach Sulejmana Wspaniałego" oraz "Sulejman II Wspaniały. Zdobywca, władca, reformator" kupiłam po obejrzeniu popularnego serialu "Wspaniałe Stulecie". Chciałam dowiedzieć się jak naprawdę wyglądały tamte czasy i jak naprawdę się wtedy żyło. Z czystym sumieniem mogę je wszystkie polecić, osobom, które tak jak ja, chciałyby dowiedzieć się o faktach historycznych z tego okresu.

Przeczytaj całą opinię
2016-03-25
źródło: http://www.empik.com/p1107776001,ksiazka-p

Dowiedzialam paru ciekawych rzeczy o zyciu kobiet w Osmanii. Ale ksiazka moglaby byc zdecydowanie bardziej rozbudowana. Po jej przeczytaniu czuje sie tak, jakbym przebrnela przez wstep zaledwie :) Szkoda...

Przeczytaj całą opinię
2016-09-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/261302

świetna książka warta kupienia

Tydzień temu kupiłam tą książkę ponieważ jestem wielką fanką wspaniałego stulecia i chciałam więcej dowiedzieć się o życiu w haremie nie myliłam się świetna książka warta uwagi idealna na prezent i na półkę na pewno będzie się wyróżniać ponieważ ma piękną okładkę jest piękna i łatwo napisana pisał ją człowiek który naprawdę zna się na życiu w haremie i ze specjalistami wszystko po kolei opisuje w tek książce a na dodatek Jerzy S. Łątka napisał jeszcze o życiu sulejmana którą również bardzo gorąco polecam. Książka jest bardzo tania i naprawdę polecam ją kupić.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-26
źródło: http://www.empik.com/p1107776001,ksiazka-p

Jakoś mnie ta książka nie przekonała... ;/

Przeczytaj całą opinię
2016-07-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/261302

Wszystko szybko, miło, jak zwykle....Super

Książkę zamawiałem dla bliskiej osoby - najważniejsze, że była zaskoczona szybką dostawą. Radość i szczęście - bezcenne

Przeczytaj całą opinię
2015-12-05
źródło: http://www.empik.com/p1107776001,ksiazka-p
z 4