Titanic

Pamiętna noc

Wydanie
Agora, .
Liczba stron
208
Wymiary
16,5 × 24,0 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788326823428
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

POZNAJ PRAWDZIWĄ HISTORIĘ TITANICA Najważniejsza książka poświęcona tragedii Titanica, bez której nie byłoby słynnego filmu Jamesa Camerona, po raz pierwszy w polskim wydaniu. Walter Lord przenosi nas na pokład tonącego statku, opisując minuta po minucie poruszającą historię walki o przetrwanie ponad dwóch tysięcy pasażerów. Opowiada przebieg dramatycznej nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku z perspektywy mostku kapitańskiego, salonów pierwszej klasy i kajut pasażerów tłoczących się na najniższych pokładach. Autor towarzyszy ofiarom katastrofy od chwili zderzenia statku z górą lodową aż do ich śmierci lub szczęśliwego ocalenia w szalupach ratunkowych, pokazuje akty heroicznej odwagi i tchórzostwa. Pełna emocji opowieść pozwala czytelnikowi poczuć się jednym z pasażerów legendarnego transatlantyku, który miał być niezatapialny.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Podstawowe fakty znamy wszyscy: luksusowy liniowiec wypływa z Southampton w dziewiczy rejs do Nowego Jorku i po czterech dniach tonie po zderzeniu z górą lodową, a Atlantyk pochłania dziesiątki tysięcy ton stali, cały ładunek i życie około tysiąca pięciuset ludzi. Tej katastrofie poświęcono już dziesiątki najróżniejszych publikacji, spektakle teatralne oraz filmy dokumentalne i fabularne. Po dziś dzień 15 kwietnia 1912 roku jest datą największej katastrofy morskiej w dziejach. Książka Waltera Lorda jest fabularyzowanym zapisem tamtej pamiętnej (nomen omen) nocy. Powstawała jakieś 40 lat po katastrofie, więc autor mógł spotkać się i porozmawiać z ocalałymi z Titanica. Zapoznał się również dokładnie z większością istniejących świadectw i dokumentów, w tym z protokołami trzech komisji, które badały przyczyny i skutki tragedii. Jest to zapis rzetelny i wiarygodny, zapis z perspektywy pokładu tonącego statku. Czytelnik ma jedyną w swym rodzaju możliwość stać się jednym z pasażerów i zajrzeć w każdy zakątek transatlantyku: na mostek kapitański, do kwater oficerskich, do kajut pasażerów, do palarni i jadalni. Przeczyta o radiotelegrafistach nieprzerwanie wystukujących wołanie o pomoc, o zalewanych maszynowniach i ładowniach, o ludziach walczących najpierw o utrzymanie statku na wodzie, a potem o życie swoje i współpasażerów. Będzie uczestniczył w wodowaniu szalup i w walce o miejsce w jednej z nich, będzie stał zamknięty na dolnych pokładach wraz z pozostawionymi samym sobie pasażerami trzeciej klasy. Zaobserwuje akty heroicznej odwagi, niezwykłej galanterii, ogromnego współczucia i zwyczajnego tchórzostwa. Poczuje i grozę śmierci i radość ocalenia. A na koniec przejrzy listę 2207 nazwisk pasażerów i członków załogi ze świadomością, że ponad połowę z tych osób na zawsze pochłonęły fale Atlantyku. Duże brawa należą się autorowi za język tej relacji - żywy i sugestywny, ale też bardzo powściągliwy, unikający i patosu i sentymentalizmu. Lord przyznaje, że nadal istnieje szereg wątpliwości co do szczegółów katastrofy, pytań na które już nie poznamy odpowiedzi. Nie ukrywa też, że tragedii można było uniknąć lub chociaż zminimalizować jej rozmiary. Gdyby nie zlekceważono komunikatów o dryfującym lodzie, gdyby Titanic płynął wolniej, gdyby... Zaletą autora jest również to, że nie rości sobie praw do oceniania kogokolwiek. Z lektury wyniesiemy przekonanie, że ta pamiętna noc przyniosła kres pewnej epoki. Epoki, w której nawet na tonącym statku obowiązywała etykieta i bezwzględny szacunek dla dam. Epoki, w której i w podtopionej szalupie, siedząc w piżamie lub w szlafroku, należało mieć na głowie kapelusz.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

Historią Titanica interesuję się od dziecka. Fascynują mnie wszelkie filmy dokumentalne, wzmianki w prasie czy też ekranizacje (Cameron the best ;p). Kiedy jednak straciłam nadzieję myśląc, że pooglądałam i przeczytałam już wszystko na ten temat, w moje ręce wpadła właśnie ta książka i......jestem zachwycona!!! Książka jest naprawdę dobrze napisana! Ukazuje historię statku jak i jego pasażerów z zupełnie innej, realnej perspektywy. I choć każdy wie jak kończy się ta smutna, tragiczna historia, to skubana trzyma w napięciu do końca! Naprawdę gorąco wszystkim polecam. WARTO!

Przeczytaj całą opinię
2017-04-11
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

Z pewnością jedna z wielu książek o tragedii Titanica. Nie mam porównania. Jednak wiele ciekawych informacji jest tu zawartych, np. liczne komunikaty, które nadawano, aby ostrzec załogę i które załoga ignorowała. Ciekawe również jest to, że gdyby kapitan nie podjął decyzji o skręcie/obrocie statku w lewo, nie doszłoby do tej katastrofy. Otóż okazuje się, że Titanic miał bardzo mocny dziób i według wszelkich obliczeń, gdyby frontalnie zderzył się z górą lodową nie poszedłby na dno. A tak zderzył się z nią bokiem i uderzył "najdelikatniejszą" częścią na styku dwóch części kadłuba, co spowodowało pęknięcie całej konstrukcji statku na dwie części. Prawdą jest, że orkiestra grała do końca i z orkiestry tej nikt nie ocalał. Prawdą też jest, to co widzieliśmy u Camerona, że na łodzie/tratwy zmieścili się głównie reprezentanci I klasy. I to, że ludzie zamarzali w wodzie. Niektórzy z ocalałych dali świadectwo swej historii, które opisano w tej książce. Na końcowych stronach jest spis wszystkich pasażerów, załogi, kucharzy etc. płynących Titaniciem, z zaznaczeniem, tych którzy przeżyli. Dla mnie było to wszystko dość ciekawe.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

O

Przeczytaj całą opinię
2017-03-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

Jest to książka, którą warto przeczytać. Porusza temat katastrofy Titanica, który zniknął pod wodami Atlantyku w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Na jej podstawie powstał znany film J. Camerona. Autor włożył dużo pracy w poszukiwanie informacji na temat dokładnych wydarzeń tego wieczora i nocy, które zmieniły już na zawsze podejście ludzi do bezpieczeństwa podróży. W książce można znaleźć dużo informacji, które są na ogół znane, ale i takie, o których nie miało się pojęcia lub nie zwracało się na nie uwagi. Autor w przystępny sposób przytacza wspomnienia pasażerów Titanica i Carpatii. Przedstawia relacje ludzi płynących różnymi klasami oraz członków załogi. Dzięki temu daje czytelnikowi możliwość bardziej dokładnego spojrzenia na katastrofę statku. Ponadto zauważyłam, że autor w książce nie ocenia zachowań ludzi, opisuje jedynie reakcje pasażerów na to co działo się wokół nich m.in. panującą ciszę lub kłótnie w szalupach o błahostki. Dzięki tej książce możemy chociaż na chwilę przenieść się na pokład statku i próbować wyobrazić sobie tamtą pamiętną noc.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

Film z DiCaprio widziałam kilkanaście razy. Zawsze fascynowała mnie historia tego statku. "Titanic. Pamiętna noc" przeniosła mnie w tę mroźną kwietniową noc 1912 roku, poczułam się jak zanurzona we wspomnieniach pasażerów, jakbym zapadła się w myślodsiewnię Dumbledore'a. Piękna książka, polecam! Szczególnie osobom, które fascynuje historia "niezatapialnego" statku.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

Książka świetnie opisuje krok po kroku katastrofę, która zdarzyła się 15 kwietnia 1912 roku. Walter Lord doskonale opisał atmosferę panującą na statku, a także rzetelnie przedstawił wszystkie ważne informacje. Książką jak dla mnie świetna, szczególnie spodoba się osobom zafascynowanym tym "niezatapialnym" statkiem. Polecam gorąco!

Przeczytaj całą opinię
2016-12-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

"Nawet Bóg nie będzie w stanie zatopić tego statku", "niezatapialny", "sam jest jedną, wielką szalupą" ... Książka Waltera Lorda dowodzi tego, że pycha była zawsze jednym z najczęstszych grzechów człowieka, a Titanic i większość pasażerów płynących dziewiczym rejsem zapłaciło za tę pychę i skrajną nieodpowiedzialność śmiercią. Czytając "Pamiętną noc" nie sposób nie mieć skojarzeń z filmem Camerona, reżyser miał z niej prawdopodobnie gotowy scenariusz, bo czyta się ją świetnie. Godzina po godzinie, opierając się na faktach i wywiadach z ocalałymi, Autor przedstawia tragiczne wydarzenia ostatniej nocy Titanica, zderzenie z górą lodową, powolne rodzenie się paniki, osobiste przeżycia niektórych pasażerów, orkiestra grająca do końca, zatonięcie, długa noc na lodowatym oceanie, ocalenie przez Carpathię. Tę książkę czyta się jak dobry film. Nie jest nudna i przeładowana szczegółami, pełno tu osobistych historii osób z różnych klas społecznych, płynących na różnych pokładach,są miliarderzy, przemysłowcy, załoga, służba, palacze, radiotelegrafiści, członkowie orkiestry, robotnicy.. Każda z tych historii jest pełna niesamowitego dramatyzmu, a historia ich walki o życie budzi dreszcze i współczucia i przerażenia. Rzetelna i bardzo wciągająca relacja. Polecam :)

Przeczytaj całą opinię
2016-11-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

Brak słów. Cisza. Zaduma. Poruszenie. Wzruszenie. Współczucie... Tak mogę opisać to, co działo się ze mną po przeczytaniu tej książki i emocje jakie mi towarzyszyły. Pomimo, że znałam historię Titanica wcześniej, różne fakty związane z katastrofą, to jednak dopiero ta książka uświadomiła mi jak bardzo zawinili ludzie, jaki to był okropny dzień nieszczęśliwych przypadków. Część opisywanych faktów pokazuje również absurdy tamtych czasów i niewyobrażalne dzisiaj błędy. Walter Lord uzmysławia czytelnikowi jak niewiele trzeba było, aby uniknąć tej katastrofy. Autor opisuje to, co działo się tuż przed, w trakcie i po niej w sposób niezwykle obrazowy, plastyczny. Przyznaję, że część opisów mogłaby być krótsza, ponieważ w pewnych momentach wydaje się jakby książka była swojego rodzaju raportem lub spisem, ale jednocześnie to dodaje jej siły jeśli chodzi o realizm przekazu. Jest to pozycja dla osób, które chciałyby poznać relacje "z pierwszej ręki" na temat katastrofy, dowiedzieć się więcej szczegółów, poznać ciut bliżej ludzi, którzy płynęli w kwietniu 1912 roku brytyjskim liniowcem. Zostaje na długo w pamięci. Polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-11-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505

Niewiarygodne, że książka dopiero w tym roku została wydana w Polsce. Dla zainteresowanych tematem pozycja nie będzie niczym odkrywczym, ale na mnie zrobiła wrażenie. Literatura faktu, którą czytałam niczym powieść sensacyjną, tylko ze świadomością, że to wydarzyło się naprawdę. Walter Lord wykonał imponującą pracę. W oparciu o zdobyte dokumenty, informacje i wywiady z ocalałymi odtworzył wydarzenia z nocy katastrofy Titanica. Zrobił to starannie i z wyczuciem. W tej historii jest wiele pytań, niewiadomych i zbiegów okoliczności, które wypłynęły na rozmiar tragedii. Autor nie nadużywa swojej roli, nie snuje przypuszczeń i nie żeruje na tym co się stało. Wiedziałam co się wydarzy, a czytałam w napięciu i emocjach.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/299505
z 3