Ucieczka na szczyt

Rutkiewicz, Wielicki, Kurtyka, Kukuczka

Wydanie
Agora, Warszawa, .
Liczba stron
376
Wymiary
17,5 × 22,5 cm
Oprawa
Twarda
ISBN
9788326807589
Waga
0,76 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Fusek Wojciech, Pagacz Robert
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Rutkiewicz, Kukuczka, Zawada, Wielicki, Hajzer, Lwow, Majer, Pawłowski. Patrząc im w oczy, widziałam, że są nieustraszeni w wytyczaniu nowych dróg. Odporni na cierpienie. A to jest istota sukcesu bezlitosnych zimowych wejść na najwyższe szczyty ziemi. Ucieczka na szczyt - kanadyjska dziennikarka Bernadette McDonald na tropie trwającego 20 lat fenomenu polskiej dominacji w Himalajach. To historia Polaków, którzy w poszukiwaniu wolności rzucili wyzwanie innym wspinaczom i wyznaczyli nowe standardy w himalaizmie - a wszystko to, niosąc polską flagę na najwyższe szczyty świata. Krzysztof Wielicki, sławny alpinista i himalaista

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

"Magia złotego wieku się skończyła. Odeszła razem z wieloma wspaniałymi wspinaczami. Ale ich dziedzictwo i magia tamtych, wspaniałych czasów, pozostają w zimnym, rozrzedzonym powietrzu najwyższych szczytów świata, niedostępnych dla tych, którzy nie chcą się piąć tak wysoko, podejmować ryzyka, dążyć do wielkości. Dziedzictwo czeka na śmiałków." Tak kończy swoją książkę Bernardette McDonald, autorka przebojowej "Ucieczki na szczyt". Dzieło- epitafium, opisujące złotą erę polskiego himalaizmu, którego główni bohaterowie tak licznie z gór już nie powrócili. Nieliczni ocaleni zawdzięczają to szczęściu, własnemu strachowi, rozwadze- często sami nie znają odpowiedzi. Książka dla wszystkich, których himalaizm fascynuje, encyklopedia wiedzy, okraszona pięknymi zdjęciami i tabelami z górskimi statystykami.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-09
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Autorka dobrze wczuła się w temat. Przeczytana jednym tchem.

Przeczytaj całą opinię
2017-01-16
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Naprawdę warto.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Po przeczytaniu tej książki nieustannie kołacze mi się w głowie pewna refleksja - pytanie w zasadzie: czy polskim himalaistom udałoby się dokonać takich sukcesów, wymagających wręcz ponadludzkich możliwości i niejednokrotnie genialnego sprytu, gdyby nie ich zahartowanie w komunistycznej codzienności, często świadomość, że drugiej szansy najprawdopodobniej nie będzie ze względu na braki finansowe i sprzętowe, niemożność wyjazdu z kraju? A może dla każdej z tych wielkich indywidualności była to za każdym razem instynktowna ‘ucieczka na szczyt’ od powszedniego, ciągłego gnębienia ich niezłomnych i walecznych osobowości przez ówczesny system…

Przeczytaj całą opinię
2016-11-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Mam wrażenie, że gdyby nie spotkanie z Wandą Rutkiewicz na Festiwalu Górskim to nigdy by ta książka nie powstała. Należy oddać wyrazy uznania autorce, świetnie ukazała portrety najwybitniejszych wspinaczy złotego wieku polskiego himalaizmu. Na szczęścia sama przyznała, że jest to zbiór wybiórczy. Oddała hołd Wandzie, Kukuczce, Zawadzie, wspaniale opisała filozofię życia Kurtyki. Można uznać tą pozycję za swoiste kompendium wiedzy o polskim himalaizmie epoki PRL-u. Książka jest pełna anegdot, ciepła, ale też odkrywa przed nami mroczne sekrety wspinaczy. Autorka nie szuka taniej sensacji, stara się zachować obiektywizm jednocześnie zachowując swoją sympatię. Bardzo dobra pozycja, polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Autorka przybliża czytelnikowi atmosferę i osiągnięcia "złotej ery" polskiego himalaizmu. Przedstawia sylwetki polskich gwiazd wspinaczki wysokogórskiej, ukazując ich działania w kontekście realiów życia w czasach PRL. Zdobywanie szczytów najwyższych gór świata- jako tytułowa "ucieczka" od codziennego reżimu narzuconego Polakom przez ówczesny ustrój polityczny. Lektura, pomimo nieuniknionej obecności wielu nazwisk, jest lekkostrawna, momentami dostarczając sporej dawki adrenaliny, a czasem zmuszając do refleksji nad kruchością ludzkiego życia. Polecam ;)

Przeczytaj całą opinię
2016-10-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Bardzo ładnie napisana historia polskiego himalaizmu. Opisane tam rzeczy są fascynujące i straszne. Ale przede wszystkim fascynujące. I straszne. ;) Nie wyobrażam sobie, że kiedykolwiek mogłabym podjąć takie ryzyko, na szczęście można poczytać i podziwiać ludzi, którzy dokonywali wielkich rzeczy.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

"Abyśmy szczęśliwie przetrwali dzień. Abyśmy mogli z górskiego szczytu dosięgnąć gwiazd." "Ucieczka na szczyt" to opowieść o najwybitniejszych polskich himalaistach - Wandzie Rutkiewicz, Jerzym Kukuczce, Wojciechu Kurtyce i Krzysztofie Wielickim, ale nie tylko o nich, przewija się tu znacznie więcej ważnych postaci, jak choćby Andrzej Zawada. To idealna pozycja dla czytelników dopiero początkujących w górskiej tematyce, czyli takich jak ja:) Dla mnie to pozycja porywająca, może dlatego, że opowiada nie tylko o górach, wyprawach, zdobywaniu szczytów, ale przede wszystkim - o ludziach. Autorka przedstawia ich charaktery, osobowości, ambicje i lęki, przez co stają się bardziej ludzcy, bliscy. To nie tylko wielcy himalaiści, ale po prostu ludzie, czasem pełni słabości. Widzimy, co ich gnało w góry, jak sobie radzili z lękiem przed śmiercią, z porażkami w życiu osobistym. Zawsze zastanawiało mnie, że wspinacze dla realizacji swojej pasji, swojej potrzeby - zdolni byli poświęcić tak wiele. To góry były ich prawdziwym życiem, ukochanym światem. Nawet grożące na każdym kroku widmo śmierci rzadko było w stanie zmusić ich do rezygnacji... Czy po lekturze książki MCDonald mam swojego "ulubieńca"? Zdecydowanie stał się nim Kurtyka, którego poglądy, filozofia życiowa, podejście do gór - są dla mnie najbardziej bliskie, zrozumiałe i godne podziwu. Tymi poglądami i charakterem wyróżniał się spośród swoich kolegów. "Wojtkowi współzawodnictwo, przynajmniej w górach, było zupełnie obce i wstrętne. (...) Jego zdaniem wybujałe ego i ambicja zawsze prowadziły do cierpienia." Kurtyka był o wiele bardziej "uduchowiony" niż inni. Nie wspinał się dla zaliczania szczytów, dla rywalizacji. Wielkość i potęga gór, bliskość śmierci - sprawiały, że się zmieniał, wzbogacał wewnętrznie. To było jego głównym celem, a nie tylko skutkiem ubocznym. Książka McDonald okazała się dla mnie zachętą, by górską tematykę zgłębiać dalej.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-20
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Świetna opowieść o złotym wieku polskiego himalaizmu. Autorka nakreśla sylwetki najwybitniejszych polskich wspinaczy: Andrzeja Zawady, Jerzego Kukuczki, Wojciecha Kurtyki, Wandy Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego, Artura Hajzera i kilku innych. Pisze o nich pełna podziwu dla ich osiągnięć, nie wybielając ich przy tym. W większości były/są to jednostki wybitne, ale jednocześnie o niesamowicie trudnych charakterach, którym chęć bicia rekordów zagłuszała zdrowy rozsądek. Spojrzenie kanadyjskiej autorki na komunistyczną Polskę jest naprawdę ciekawe. Interesująco jest poczytać, jak inni postrzegają naszą trudną historię.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827

Ucieczka na Szczyt, to historia polskiego alpinizmu i himalaizmu. Autorka w bardzo interesujący sposób przedstawiła najważniejsze postaci polskich wspinaczy, ich zmagania z życiem codziennym, walkę o pieniądze na kolejny wyjazd. Książka mnie pochłonęła, do tego stopnia, że postanowiłam ją kupić do własnej biblioteki. Szczerze polecam.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127827
z 6