Uległość

Wydanie
W.A.B., .
Liczba stron
352
Wymiary
13,5 × 20,2 cm
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
ISBN
9788328021204
Waga
0,34 kg
Język
polski
Tłumaczenie
Geppert Beata
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Nowa, wyczekiwana, najbardziej kontrowersyjna powieść! Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie. Przed wyborami w 2022 roku życie Fran?oisa wyglądało zupełnie zwyczajnie – jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Fran?ois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości. Michel Houellebecq – jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie. Dla jednych skandalista i prowokator, dla innych wrażliwy twórca i pisarz kultowy, który jak nikt umie ująć w słowa to, co trapi dzisiejszy świat.

Opinie czytelników

(3.37)
3083 ocen, w tym
419 opinii
5
55
4
178
3
143
2
36
1
7
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

niestety książka nie dla mnie. Za dużo polityki, za dużo opisów osób spotykanych przez autora. No i szybko staje się jasne, jak się to wszystko skończy.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-04
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/311305

political fiction???

Przecież dla przyszłych pokoleń ta książka będzie niemal kroniką wydarzeń

Przeczytaj całą opinię
2016-09-22
źródło: http://www.empik.com/p1110087402,ksiazka-p

Bardzo dobre. Przewrotne i prowokacyjne.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-03
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/311305

Uległość

Temat ciekawy i na czasie. Język dosyć toporny, niestety nie wiem czy jest wynikiem reki pisarza czy tłumacza.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-20
źródło: http://www.empik.com/p1110087402,ksiazka-p

Ciekawe spojrzenie na islamizację Europy, wątki przeciętne, bohater mało wyrazisty.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/249839

uuuuuuuuu STRACH

Dokładny badacz naszego konsumpcyjnego rozkładu z zagrożeniami terrorystycznymi do kompletu. Teraz trzeba go zaprosić do NAS bo się dzieje. Michel... przybywaj.

Przeczytaj całą opinię
2016-05-18
źródło: http://www.empik.com/p1110087402,ksiazka-p

Mój pierwszy Houellebecq. Daje do myślenia. Wizja Europy pod naporem muzułmańskich imigrantów chyba trochę zbyt uproszczona, ale być może nie dało sie inaczej, aby odnieść zamierzony efekt wywarcia szoku na czytelniku. Większość recenzji tej książki głosi nieunikonioną przyszłość w czarnych barwach. Jednak uważnemu czytelnikowi, aż do samego końca, nie powinno umknąć to, co zrobił główny bohater, a w zasadzie, czego nie zrobił.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/249839

Pesymistyczna, lekko przerażająca

Pesymistyczna, lekko przerażająca i trudna do uwierzenia historia. Podobnie jak w "Platforze" główny bohater to ok. 40 letni, samotny mężczyzna, którego jedyną przyjemnością są przelotne związki ze studentkami. Jego dość monotonne życie pokazane jest na tle przemian politycznych we Francji, czego punktem kulminacyjnym jest dojście Bractwa Muzułmańskiego do władzy. Lecz nawet wtedy Houellebecq nie daje nadziei. Wręcz przeciwnie. Pokazuje jak łatwo poszczególni bohaterowie dają się omamić pieniędzmi płynącymi jak ropa lub przywilejami, jakie dostaną, jeśli zgodzą się otumanić mniej uprzywilejowaną część społeczeństwa. Pokazuje nierówną pozycję płci i marne szanse kobiet na poprawę swojej sytuacji. Zatrważająco fascynujące studium mrocznej części ludzkiej natury. Wciąga i zmusza do refleksji nad kondycją współczesnej Europy.

Przeczytaj całą opinię
2016-02-09
źródło: http://www.empik.com/p1110087402,ksiazka-p

Od książki, o której mówiło się tak dużo spodziewałem się czegoś lepszego. Z nazwiskiem Houellebecqa zetknąłem się po raz pierwszy przy okazji zamachu na Charlie Hebdo w 2015 roku i wtedy zrozumiałem, że tematyka przezeń poruszana stanie się częstym elementem w literaturze. Tym niemniej "Uległość" rozczarowuje. Książkę tę można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich opisuje życie wykładowcy uniwersyteckiego i jego seksualne podboje opisywane wulgarnym, prymitywnym językiem. Zupełnie nie mam pojęcia czemu miałby taki zabieg służyć, bo przez niego obraz Francoisa odbiega od pospolitych wyobrażeń o uczonych. Miejscami to naprawdę budzi niesmak. Może autor chciał obrzydzić ludziom kulturę Zachodu, której upadek opisuje? Druga część jest znacznie lepsza. Opisuje dojście do władzy muzułmanów we Francji. Nie ma tam bynajmniej barwnych opisów krwawych egzekucji, zabijania niewiernych czy też gwałtów na chrześcijańskich kobietach. Przeciwnie, wydawać się może, że apogeum zła wynikającego z niekontrolowanego napływu imigrantów ma miejsce w środku książki, kiedy to zostaje zamknięta uczelnia, nieznani sprawcy zakłócają przebieg wyborów, a cały znany dotychczas świat zostaje w pewnym sensie sparaliżowany. Po wyborach, w których wygrywa Bractwo Muzułmańskie, wszystko z pozoru wraca do normy: uczelnia jest otwarta na nowo, a życie wraca do normy. O dziwo, nawet alkohol i strony o tematyce erotycznej funkcjonują nadal. Z pozoru, bo władzę na uczelni przejęli zamożni inwestorzy z Bliskiego Wschodu czyniąc z niej Uniwersytet Muzułmański, elity kraju przechodzą na islam, a kobiety choć nie ubierają się w burki i nikaby, to jednak zaakceptowały konieczność noszenia "skromnego" stroju. Co więcej, sam Francois przechodzi na islam. Cóż, opis przejmowania władzy przez muzułmanów dalece odbiega od tego, co słyszymy o Państwie Islamskim i... chyba to jest najgorsze. Bo pokazuje jak można wykorzenić ludzi z ich dziedzictwa kulturowego, bez przelania kropli krwi! Elity Francji same ochoczo przechodzą na islam, który nie ma twarzy brodatego taliba z kałasznikowem, lecz twarz intelektualisty. Książka naprawdę miejscami może przerazić, chociaż spodziewałem się czegoś lepszego. Dużo bardziej lepszego...

Przeczytaj całą opinię
2017-03-28
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/311305

Polecam.

Ciekawa książka w czasach pełzających zmian kulturowych i ideologicznych Wspólnoty Europejskiej.

Przeczytaj całą opinię
2016-01-12
źródło: http://www.empik.com/p1110087402,ksiazka-p
z 42