Wilki

Wydanie
Agora, .
Liczba stron
272
Wymiary
16,5 × 21,5 cm
Oprawa
Skórzana
ISBN
9788326823053
Waga
0,45 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy. To była największa przygoda mojego życia! Chciałbym, żeby się powtórzyła. Nagle coś wielkiego i szarego wystrzeliło, zawróciło, rozpędziło się i ani się obejrzałem, jak wilczysko skoczyło i ogromnymi łapami trzepnęło mnie w klatkę piersiową. Cios był potężny. Zachwiałem się na nogach i tylko cudem nie runąłem na ziemię. Nie był to koniec wystawiania mnie na próbę. Nie zdążyłem jeszcze wyjść z szoku po uderzeniu, gdy wilk stanął przy moim boku i poczułem na dłoni jego wielkie ostre zębiska. Trzymał ją spokojnie, ale bardzo stanowczo. Trzymał i patrzył mi w oczy swoimi brązowymi ślepiami, jakby chciał zapytać: „I co teraz, koleżko?”. Fragment książki Wiem, że wśród moich czytelników jest wielu ludzi młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Muszę was ostrzec. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy, bo przecież wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, jak okropne rzeczy ludzie robili i robią wilkom, jednym z najbardziej prześladowanych dużych ssaków. Dlatego poproście rodziców, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

,,Dzieje się ze mną coś bardzo dziwnego śnią mi się wilki śni mi się śnieg śni mi się tajga przez tajgę biegnę i bardzo męczy mnie już ten bieg śnią mi się wilki śni mi się śnieg śnią mi się wilki śni mi się śnieg śnią mi się wilki i śnieg" Maria Peszek - ,,Pibloktoq"

Przeczytaj całą opinię
2017-05-06
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/271443

Wilki

Ciepła rozprawa o przełamywaniu własnych lęków w stosunku do wilków, o przełamywaniu oporu i nieuzasadnionych uprzedzen w stosunku do niechcianego psa i o poznawaniu świata odległego, bo nieznanego: mieszkających w naszych lasach wilków. Napisana z taktem, wyczuleniem na potrzeby zwierząt piekna opowieść, dokumentowana własnymi przezyciami i świetymi zdjeciami. Osobisty charakter przezyc przybliza czytelnika do autora. Bardzo warte polecenia dla duzych i małych

Przeczytaj całą opinię
2016-08-12
źródło: http://www.empik.com/p1120556053,ksiazka-p

Pamiętam pana Adama Wajraka z jego programów przyrodniczych emitowanych na TVP, które można było oglądać jakieś 10 lat temu. Sposób w jaki opowiadał przedzierając się przez Puszcze Białowieską o żubrach czy gdy śledził panią Niedźwiedzice z młodymi w Tatrach powodował u mnie dreszcze. Gdy dowiedziałem się o książce "Wilki" przyznam się, że chciałem powrócić do tamtego klimatu, pomimo że to inna forma. Nie zawiodłem się. Wbrew pozorom nie jest to książka wyłącznie o Wilkach, które "grają tu pierwsze skrzypce". To książka o przyrodzie, o jej pięknie i procesach, które w niej następują. Jest to książka niestety też o ludziach i ich nie wiedzy na temat tych pięknych stworzeniach jakie są Wilki. Opisy polowania na wilki choć mocno kontrastują z pogodnym stylem tej książki, są potrzebne ale uczulić ludzi. Bo prawda jest taka, że wilki o wiele bardziej się boją człowieka niż my ich. Mawia się, że to co naprawdę piękne jest trudne do dostrzeżenia. No rzeczywiście tak jest skoro ktoś kto w Puszczy zjadł swoje zęby widział te drapieżniki ledwie kilka razy. Niewątpliwie moją ulubioną "aktorką" tej książki jest suczka Antonia, ruda znajda chcąca się odpłacić swoim Państwu za okazaną miłość, pomagała w iście pięknym stylu w odnajdywaniu tychże Wilków. Książka nie wątpliwie budzi emocje i rozpala wyobraźnie. Choć jest w niej jeden minus. Przy każdej mojej podróży do lasu rowerem, na nawet najmniejszy szelest liści moja podświadomość zaczyna dostrzegać wilka, choć zapewne prawda jest taka, że nawet się o niego nie otarłem...

Przeczytaj całą opinię
2017-05-01
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/271443

Trzyma w napięciu...

ale nigdy nie daje satysfakcji. Książka buduje atmosferę, że zaraz poznasz jakieś super ciekawe informacje, historie, przypowieści, ale one nigdy nie nadchodzą. Pozostaje niestety niesmak rozczarowania. Ładne zdjęcia ale najwięcej to z tej książki można się dowiedzieć o historii, krukach, kłusownikach, chodzeniu po lesie, ale o wilkach naprawdę niewiele...

Przeczytaj całą opinię
2016-07-25
źródło: http://www.empik.com/p1120556053,ksiazka-p

Jeśli komuś wydaje się, że o wilkach nic ciekawego się nie dowie - to jest w błędzie. Bardzo smutna, lecz ciekawa historia o wilkach opowiedziana w sposób jak najbardziej zrozumiały i nienaukowy:) I to na plus. Niestety nie dla dzieci - a to akurat przez opisy działalności człowieka.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/271443

Powrót do korzeni

Książka zdecydowanie warta polecenia!Dzięki obrazowej narracji Adama Wajraka, mapkom i zdjęciom poczujesz się, jakbyś tam był. A o książce będziesz opowiadać znajomym jak o filmie.Dla mnie największy walor stanowi pokazanie, jak bardzo oddaliliśmy się od natury, że jej nie rozumiemy, a wiedze czerpiemy z sensacyjnych przekazów medialnych. A w Białowieży i okolicach żyją ludzie, dla których współistnienie z wilkami jest czymś zupełnie naturalnym - nie widzą w nich zagrożenie i umieją z nimi współegzystować. Książkę polecam przede wszystkim mieszkańcom terenów, gdzie "problem wilczy" zaczął się pojawiać wraz z introdukcją tych drapieżników - przekonacie się, że "się da".Kolejna wspaniała książka o prawdziwej naturze - nie podkolorowanej, nie przesłodzonej, ale też nie zdemonizowanej. Prawdziwej.Bardzo polecam!

Przeczytaj całą opinię
2016-07-17
źródło: http://www.empik.com/p1120556053,ksiazka-p

Lubię ten temat i lubię Wajraka. Do tego parę zdjęć i myślę, że kazdy kto przeczyta tę książkę utwierdzi się w przekonaniu, że całkowita ochrona wilka jest niezbędna.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/271443

super

książka zakupiona na prezent na 30-ste urodziny; brat ogromnie zadowolony, jest pod wrażeniem :)

Przeczytaj całą opinię
2016-06-15
źródło: http://www.empik.com/p1120556053,ksiazka-p

Absolutne arcydzieło w swoim gatunku. Autor ze znawstwem tematu, zrozumieniem i nieskrywaną sympatią opowiada o wilkach - ich historii, losie w różnych zakątkach Europy, a przede wszystkim o tych konkretnych wilkach z Białowieży: Rudej, Kazanie i innych. Śledziłam z ciekawością i autentycznym wzruszeniem.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/271443

Piękna i smutna

Mądra, piękna i smutna książka o tym, że wilk to nie pies, a świat człowieka nigdy nie zastąpi watahy i puszczy. Pełna nietuzinkowych przemyśleń i wzruszających historii. W pamięci zostają szczególnie przerażające rozdziały o wnykach, fladrach i wybieraniu szczeniąt z gniazd. Po lekturze tej książki z jednej strony wstydzę się za gatunek ludzki, z drugiej strony - odczuwam ogromny szacunek do ludzi takich jak Autor. Panie Adamie, gratuluję talentu narracyjnego i niezwykłej pasji. Lektura Pana książek przypomniała mi opowieści o zwierzętach Jana Grabowskiego z czasów dzieciństwa...

Przeczytaj całą opinię
2016-06-07
źródło: http://www.empik.com/p1120556053,ksiazka-p
z 17