Zdążyć przed Panem Bogiem

Wydanie
Literackie, Kraków, .
Liczba stron
156
Wymiary
12,3 × 19,7 cm
Oprawa
Miękka
ISBN
9788308065549
Język
polski
więcej detali

Wszystkie wydania w oprawie miękkiej (3)

  Tytuł Wydanie Stron Cena
Zdążyć przed Panem Bogiem
2018, Literackie
156
23,21
Zdążyć przed Panem Bogiem
2016, A5 K. Krynicka
110
Zdążyć przed Panem Bogiem
2011, A5 K. Krynicka
112

Pokaż też wydania niedostępne (2)

Kategorie

Opis książki

Kanoniczna książka, najsłynniejsza, obowiązkowa. Literacki dokument o wyścigu ze śmiercią. Od ponad czterdziestu lat Zdążyć przed Panem Bogiem pozostaje klasykiem polskiego reportażu i jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów, jakie stworzyła literatura XX wieku. To książka, która powstała z rozmów z Markiem Edelmanem, lekarzem, podczas wojny jednym z przywódców powstania. Marek Edelman opowiada o wojnie i o medycynie. O tym, czym jest godna śmierć i godne życie. Jest to także opowieść o ludziach, którzy mu towarzyszyli – o powstańcach, zakonnicach, dawnych akowcach, kobietach, które kochał, o pacjentach i o lekarzach. „ - Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył. To jest ważne: On nie jest za bardzo sprawiedliwy. To jest również przyjemne, bo jeżeli się coś uda – to bądź co bądź Jego wywiodło się w pole… – Wyścig z Panem Bogiem? Cóż to za pycha! – Wiesz, kiedy człowiek odprowadza innych ludzi do wagonów, to może mieć z Nim później parę spraw do załatwienia. A wszyscy przechodzili koło mnie, bo stałem przy bramie od pierwszego do ostatniego dnia. Wszyscy, czterysta tysięcy ludzi przeszło koło mnie”. (fragment książki) Na okładce najnowszego wydania znajduje się unikatowe zdjęcie Marka Edelmana w klinice profesora Jana Molla, jednego z twórców polskiej kardiochirurgii. Profesor Moll, z którym doktor Edelman współpracował, jest także jednym z bohaterów książki.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Pierwsze co rzuca się w oczy, przy początkowym zapoznaniu się z tą książką jest panujący w niej chaos. Szybko jednak okazuje się, że to właśnie w tym chaosie drzemie jej największa siła. To właśnie m.in. dzięki temu ciągłemu skakaniu po różnych tematach uwypukla się przekazywana w niej prawda. To nie jest fikcyjny wykreowany świat i wydarzenia opowiadana przez również wykreowanego i zimnego narratora tylko szczera prawda opisywana przez równie prawdziwego człowieka, który uczestniczył w tych wydarzeniach. Prawdziwego człowieka, który ma swoje humorki i opowiada to, co pamięta i jak pamięta. Nie ma tu sztucznych opisów przyrody i wymyślonej ekspozycji dla nowego czytelnika. Od razu jesteśmy wrzucani w środek wydarzeń, sam środek wojny. Od początku do końca czuje się mocno ten realizm i to dzięki niemu książka robi takie pozytywne wrażenie. Owszem ma swoje trochę nudniejsze momenty, gdy opowieść akurat skupia się na tych mniej ciekawych aspektach, ale to wynika z założonej formy, która ma przypominać swego rodzaju dziadkowe opowieści z dawnych lat. Wiadome, że nie będzie przez cały czas trzymać takiego samego poziomu, ale warto jednak przez to wszystko przebrnąć. Na pewno jest to jedna z ciekawszych książek pokazujących to, co się działo w getcie. Głównie dlatego, że jest to tak naprawdę prawdziwa historia opowiedziana przez kogoś, kto naprawdę przeżył tamte czasy, i to się czuję. Bardzo żałuję, że dopiero teraz dowiedziałem się o osobie Marka Edelmana i zarazem bardzo się cieszę, że książka „Zdążyć przed Panem Bogiem” była jedną z moich szkolnych lektur. Dla takich książek opłacało się wybrać profil humanistyczny.

Przeczytaj całą opinię
2017-05-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Jedna z tych książek, o której mogę powiedzieć, że należy ją przeczytać w swoim życiu. Brak patosu, idealizowania powstańców. Prawdziwa historia widziana oczami jednego z uczestników, szczera, bulwersująca - ale czy nie taka jest prawda?

Przeczytaj całą opinię
2017-04-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Edelman. Wszystko, co mówił wrzynało się w skórę. Powstanie w getcie. Żałuję tylko, że to Krall go opisała - jej manieryzm był miejscami nie do zniesienia.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Wypożyczyłam tę książkę, żeby przetrwać nudne lekcje fizyki. Pochłonęła mnie bez reszty, zaprzątnęła całą moją głowę. Lekturę szkolną porzuciłam z marszu- co tam ocena!- oto jest prawdziwe piękno, reportaż, który porusza. Po tym właśnie poznasz dobrą książkę, że po przeczytaniu patrzysz na człowieka inaczej.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Książka jak najbardziej prawdziwa. Edelman opowiada o ludziach, jak wyglądało życie podczas powstania, nie zwraca uwagi na liczby, nie są dla niego ważne. Mówi o swoich przyjaciołach, nie ukrywając ich prawdziwych zajęć, co często było niezgodne z wykreowanymi historycznymi poglądami na dane osoby.

Przeczytaj całą opinię
2017-04-05
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Nieduża objętościowo, czyta się szybko, ale niestety równie łatwo zgubić wątek. Sam wywiad z Markiem Edelmanem ciekawy, wprowadzający w zadumę nad losem ludzi żyjących podczas 2 wojny światowej.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-29
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Gdybym miała zestawić literaturę wojenną, z którą musiałam się ostatnio zapoznać, to ranking wyglądałby tak: 1. Inny świat. 2. Opowiadania Borowskiego. 3. Medaliony. 4. Zdążyć przed Panem Bogiem. Książka sama w sobie jest naprawdę w porządku (jeśli to w miarę dobre określenie na takie dzieła), ale często gubiłam się w tej narracji. Ciężko mi było przebrnąć nawet przez sam początek. Inną kwestią jest też to, że zdecydowanie bardziej preferuję historie związane z obozami niż z gettem czy powstaniami.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

nie przebrnąłem, ale może byłem w złej formie, książka typu migawkowego , bez akcji , ale bardzo dobrze pokazuje klimaty likwidacji getta

Przeczytaj całą opinię
2017-03-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Książka jest nieco kontrowersyjna, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Burzy wyidealizowane wyobrażenie o czasie wojny, o życiu i losach ludzi z tamtego okresu. Pokazuje, że byli oni zarówno ofiarami, jak i oprawcami. Pokazuje również ich kompletnie odwróconą moralność... Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tego, co przeszli Ci wszyscy ludzie, jakich wyborów musieli dokonywać. Moim zdaniem, z szacunku, powinniśmy przestać rozgrzebywać przeszłość.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980

Każdy nasz rodak powinien ją przeczytać dla przestrogi a nawet obcokrajowiec

Przeczytaj całą opinię
2017-03-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57980
z 38