Zła dziewczyna

Wydanie
Literatura, Łódź, .
Liczba stron
208
Wymiary
14,5 × 20,5 cm
Cykl
PLUS MINUS 16
Oprawa
Twarda
ISBN
9788376723068
Waga
0,34 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

Marcyśka jest licealistką, szarą myszką, która przyjechała do Krakowa ze wsi i nie do końca umie się w nim odnaleźć. Nie ułatwiają jej tego problemy z nawiązywaniem znajomości w szkole i kłopoty sercowe z Olafem (strasznie porządnym i nudnym) oraz Izem (zbyt bezpośrednim i dość niebezpiecznym). Kiedy dostaje mieszkanie po ciotce, wbrew decyzji najbliższych zaczyna mieszkać w nim sama. Jej nową rodziną zostaje Aśka (specjalistka od kłopotów) i jej kumple… Marcysia szybko zauważa, że żarty się skończyły i teraz tylko od niej zależy, jak potoczy się jej dalsze życie. Czy od nastolatki można oczekiwać odpowiedzialnych, dojrzałych decyzji? A gdy nie wszystkie są trafione, czy to oznacza, że jest po prostu złą dziewczyną? Dawna Marcyśka zdecydowanie powiedziałaby, że tak, ale ta obecna nie jest już tego taka pewna.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Bardzo lubię tą autorkę i kolejny raz się nie zawiodłam ! :D

Przeczytaj całą opinię
2017-04-13
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

Uwaga, spoiler! [pokaż]

Bohaterka jest mą imienniczką, a w dodatku z Krakowa! (to przeznaczenie?)

Przeczytaj całą opinię
2016-12-17
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

Marcyśka jest licealistką, szarą myszką, która przyjechała do Krakowa ze wsi i nie do końca umie się w nim odnaleźć. Nie ułatwiają jej tego problemy z nawiązywaniem znajomości w szkole i kłopoty sercowe z Olafem (strasznie porządnym i nudnym) oraz Izem (zbyt bezpośrednim i dość niebezpiecznym). Kiedy dostaje mieszkanie po ciotce, wbrew decyzji swojej rodziny zamieszkuje w nim sama. Jej nową rodziną jest Aśka(specjalistka od pakowania się w kłopoty)i jej kumple. Marcysia wie, że to nie są już żarty, to od zależy jak to szybko się skończy. Pani w bibliotece podsunęła mi tę książkę, i jestem zachwycona...chociaż to książka z gatunku młodzieżowych, to chciałam ją wypożyczyć i przeczytać. Jestem zdumiona i zaskoczoną książką, tak byłam wciągnięta w nią, że pochłonęłam w jeden dzień. Miłe chwile spędziłam, przyjemna lektura, bardzo ciekawa!!!

Przeczytaj całą opinię
2016-11-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

Zła autorka. Bardzo zła. Książkę pochłonęłam w jeden dzień, ale to zakończenie... Fatalne. Nieprzemyślane. A może zbyt życiowe jak na powieść młodzieżową? Autorka mogła zaserwować bardziej pozytywną końcówkę. Książki powinny dawać nam nieco więcej nadziei, niż szara rzeczywistość. Gdyby nie fatalny finał byłoby dziesięć gwiazdek za świetnie wykreowanych bohaterów i genialnie prosty, a zarazem błyskotliwy język powieści.

Przeczytaj całą opinię
2016-07-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

Wyjątkowa książka polskiej autorki. Biorąc pod uwagę, że mało jaka polska książka mi się podoba, to ta mi się podobała.

Przeczytaj całą opinię
2016-06-23
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

„Zła dziewczyna” to powieść dla młodzieży autorstwa Beaty Ostrowieckiej, która opowiada nam o zmaganiach osiemnastoletniej Marcyśki. Główna bohaterka przeprowadziła się z odległej wsi do swojej starszej ciotki, aby móc uczęszczać do krakowskiego liceum. Warunkiem przebywania u ciotki, którą nazywała „jędzą” była opieka nad nią. Uważam, że przezwisko jest jak najbardziej usprawiedliwione, gdyż w rzeczywistości Marcysia musiała usługiwać ciotce i spełniać wszystkie jej zachcianki. Codzienne męki wynagradzała sobie myślą o studiach w Krakowie, o których marzyła od lat. Pewnego dnia stara kobieta umiera i okazuje się, że zostawiła głównej bohaterce mieszkanie w spadku. I tu zaczynają się problemy. Na urocze mieszkanko czyha już cała rodzina – ojciec z planami na kupno sklepu i samochodu, matka, ciotki, wujkowie – każdy chce zgarnąć coś dla siebie. Lecz Marcyśka nie pozwala zabrać sobie tego, na co z całą pewnością zasłużyła. Przez to właśnie rozpoczyna się jej konflikt z rodziną, która wręcz ją wydziedzicza za to, że nie chce się poświęcić dla swojej biednej rodziny ze wsi. Wtedy właśnie Marcyśka zostaje nazwana „złą dziewczyną”. Uciekając od problemów dziewczyna wpada w kolejne… Niesprawiedliwość ze strony rodziny jest bardzo dotkliwa. Wczułam się w historię Marcyśki i popierałam ją całym sercem. Pomimo tego, że nie zawsze podejmowała słuszne decyzje i nieco zbaczała ze ścieżki przyzwoitości, z pewnością nie nazwałabym ją złą dziewczyną. Jest po prostu zagubioną nastolatką, która musi w pojedynkę zmierzyć się z problemami i dokonywać niełatwych decyzji. Książka jest jedną z tych, które naprawdę mogę polecić nastolatkom. Historia głównej bohaterki jest bardzo wciągająca, nie tylko dzięki problematyce ale również dzięki przyjemnemu językowi. Niewątpliwie skłania do przemyśleń, a postawa Marcysi dowodzi, że można zmierzyć się z problemami, nie popadając jednocześnie w smutek i rozpacz.

Przeczytaj całą opinię
2016-06-12
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

Książka opowiada o zmaganiach prawie dorosłej dziewczyny. Przedstawia nam trudne wybory, których musi dokonać sama, ponieważ nie może liczyć na rodzinę i przyjaciół. Mam trochę mieszane uczucia co do tej powieści. Jest to mądra powieść, która wywołuje w czytelniku bardzo różne emocje. Pokazuje nam trochę inną perspektywę niż ta, która spotykamy na co dzień. Język jest prosty, zrozumiały i po prostu naturalny, dzięki czemu powieść czyta się szybko. Jednak mimo to czegoś mi brakowało w tej pozycji. Coś co sprawiłoby, że zaniemówiłabym z wrażenia, bo właśnie tego spodziewam się po przeczytaniu tej książki. Na pewno porusza ona poważne tematy, jakimi są odpowiedzialność, walka z własnym charakterem i miłość, która nie zawsze okazuje się taka, jaką ją sobie wyobraziliśmy.

Przeczytaj całą opinię
2016-05-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

Nie była to łatwa opowieść, tak jak niełatwe często bywa życie. Ale choć bardzo chciałam, to nie potrafiłam polubić ani głównej bohaterki, ani jej znajomych. W życiu na szczęście spotkałam wielu fajnych i optymistycznie nastawionych do świata ludzi. Może dzięki nim łatwiej było przebrnąć przez niektóre sytuacje. Za dużo w tej książce było smutku, nerwów, krzyków i niezrozumienia. Nie podobał mi się styl językowy, drażniło zachowanie Marcyśki i jej znajomych, dialogi równie denerwujące. Jakoś dobrnęłam do końca.. ale i tutaj lepiej nie było.

Przeczytaj całą opinię
2016-04-24
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

W książce jest bardzo dużo różnych emocji, uczuć. Jest to bardzo wyraźnie widzialne, bo książka jest pisana jak pamiętnik. Pisze go dziewczyna, która jest inna niż wszyscy myślą. Zdenerwowało mnie tu tylko to, że bohaterka tym, których nienawidziła, życzyła śmierci. To jest moim zdaniem taka rysa na tej książce. To jedyne co mi się nie spodobało. Książka jest bardzo dojrzała, ukazywane jest w niej życie współczesnych nastolatków. POLECAM WSZYSTKIM! :)

Przeczytaj całą opinię
2016-03-02
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845

WYZWANIE CZYTELNICZE 2015 #30 - Książka, której akcja toczy się w twoim rodzinnym mieście. Książkę czyta się błyskawicznie. Wszystko trochę przewidywalne, ale bardzo prawdziwe. Zakończenie niestety mnie rozczarowało. Jednak nie była to zła lektura.

Przeczytaj całą opinię
2015-08-25
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233845
z 7