Zrób sobie raj

Wydanie
Czarne, Wołowiec, .
Liczba stron
292
Wymiary
12,5 × 19,5 cm
Cykl
SULINA
Oprawa
Twarda
ISBN
9788375362596
Waga
0,47 kg
Język
polski
więcej detali

Kategorie

Opis książki

"Ze wstępu autora: ""Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem tam spotkać. Słowem, jest o miłości przedstawiciela jednego kraju do innego kraju. Może jest jeszcze o czymś, ale to już zostawiam Państwu"". Poprzednia książka Mariusza Szczygła o Czechach – Gottland – została przełożona na dziesięć języków, zdobyła w Brukseli nagrodę dla najlepszej europejskiej książki roku, w Polsce otrzymała pięć nagród, z Nike Czytelników na czele, a dziennik ""Le Figaro"" napisał: ""To nie jest książka, to klejnot"". W przeciwieństwie do Gottlandu, który opowiadał o Czechach między rokiem 1882 a 2003, Zrób sobie raj jest książką przede wszystkim o Czechach współczesnych. To opowieść o narodzie, który stworzył sobie kulturę jako antydepresant. Jeśli – jak twierdzi Michel Houellebecq – nasze czasy najlepiej charakteryzuje słowo ""posępność"", to Czesi w interpretacji Szczygła są społeczeństwem, które tę posępność umie imponująco usunąć z pola widzenia. Zrób sobie raj jest opowieścią o tym, co zafascynowało autora w czeskiej kulturze. W kulturze radości smutku. Śmiech jest tu pokazany jako maska tragicznej bezradności. Reportera Szczygła najbardziej fascynują Czesi, którzy nie wierzą w Boga. „Jak się państwu żyje bez Boga?” – to pytanie, czasem wyrażone wprost, a czasem ukryte, jest refrenem tej książki, łączącej osobisty pamiętnik z esejem, felietonem i reportażem.

Opinie czytelników

(brak)
Proszę , aby dodać opinię.
Twoja ocena
Tytuł opinii
Treść
Uwaga! Proszę wypełnić wymagane pola.

Można się dowiedzieć trochę o Czechach ! Dużo ciekawych rzeczy o których nie podejrzewałem naszych sąsiadów .Po przeczytaniu stwierdzam że Czeski naród jest mądrzejszy od Polskiego ! Począwszy od drugiej wojny światowej aż do teraz !Też chyba mógł bym tak polubić ten kraj jak autor ! Polska to nic innego jak drabina głupich ...prawie wszędzie ! ;) Rządy,kościoły ,itp...

Przeczytaj całą opinię
2017-04-14
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

Fantastyczna książka! Wzrusza, bawi i uczy. Uczy o Czechach oczywiście

Przeczytaj całą opinię
2017-03-26
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

Rzadko czytam książki dwa razy. Chyba że to właśnie Szczygieł. Jego reportaże, mimo że w wymowie nie są oczywiście wesołe, jakoś rozświetlają mi dzień. A że przetrwana właśnie zima należała raczej do ciemnych – tym bardziej wgryzłem się (ponownie) w jego czeską trylogię (Gottland, Zrób sobie raj, Laska nebeska). Myślę, że to styl Szczygła: podszyty humorem i optymizmem, nawet w opowieściach o tragicznych czeskich losach, ma na mnie tak zbawienny wpływ. Nie bez znaczenia jest też mój czeski fetysz – miałem przyjemność nie tylko studiować, ale i pracować w Pradze. Stąd też „Zrób sobie raj” był dla mnie swoistym teleportem w lepszą rzeczywistość. Tym razem Autor skupia się mniej na historii Czechów, a raczej na ich obyczajowości, z akcentem na religijność (a w zasadzie jej brak). Książka jest też doskonałym punktem wyjścia do dalszych czechofilskich poszukiwań i inspiracji. Dla mnie przede wszystkim w formie filmowych peregrynacji. I tak w trakcie pochłaniania „Raju” obejrzałem „Anthropoid” (Szczygieł pisał o zamachu na Heydricha), „Fotografa” (traktującego o życiu Jana Saudka, o którym dowiedziałem się też z książki) czy „Zagubionych” (o zadrze Traktatu Monachijskiego w czeskiej duszy, nad którą też pochyla się Szczygieł). Minusy? Chciałbym więcej, a to tylko 300 stron.

Przeczytaj całą opinię
2017-03-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

Mariusz Szczygieł w swojej książce bardzo delikatnie przedstawia różnice między czeską a polską tożsamością. Piękne jest to, że mimo odmiennych światopoglądów Polacy i Czesi nadal są w stanie się dogadać. Książka jest bardzo ciekawa, nie narzuca czytelnikowi poglądu czy to Czesi od Polaków czy Polacy od Czechów powinni brać przykład. Raczej ukazuje co jeden i drugi naród może nawzajem od siebie czerpać. Polecam każdemu czechofilowi i nie tylko. :)

Przeczytaj całą opinię
2017-02-10
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

O książce usłyszałam na forum dla młodych mam w kontekście - jak poprawić sobie nastój gdy dziecko ryczy, pogoda paskudna i nic nie idzie jak powinno. Oczywiście natychmiast po nią sięgnęłam i faktycznie poprawia nastrój znakomicie i inspiruje bo lepiej poznać naszych południowych sąsiadów. Z pewnością sięgnę po kolejne książki i poznam lepiej ważne czeskie postacie opisane w tej.

Przeczytaj całą opinię
2017-02-07
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

"Zrób sobie raj" to książka opowiadająca o naszych południowych sąsiadach - Czechach i Czeszkach. Czesi - to dla nas głównie śmieszny język i "Krteček". Autor jednak, przez swoje podróże, i jak sam to nazywa czechofilię, wchodzi w mentalność tego narodu dużo głębiej. Pokazuje, że za śmiesznością, groteską i czeskim absurdem stoi o wiele więcej. "Zrób sobie raj" to również bardzo ciekawy, dla polskiego czytelnika obcy, obraz kraju ateistycznego. Czechy przedstawione za pomocą szczególnych indywiduum świata artystycznego i publicznego. Lektura wciągająca od początku do końca, napisana lekko, ale nie błaha.

Przeczytaj całą opinię
2016-12-30
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

Książka napisana przez czechofila o współczesnych Czechach, która pozwala zrozumieć podejście do życia i kulturę naszych sąsiadów. Książka łamiąca stereotypy myślenia nie tylko o Czechach. Bardzo wartościowa pozycja.

Przeczytaj całą opinię
2016-10-18
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

Czesi są bodajże jednym z najbardziej specyficznych narodów w Europie. Ich humor i kultura polegają na naśmiewaniu się ze wszystkiego, pokazywaniu pewnych zagadnień w sposób karykaturalny, zaś z drugiej jest to kraj, w którym większość mieszkańców stanowią ateiści, dla których nawet sama wizyta papieża jest nie lada ogromną sensacją. To właśnie sprawiło, iż Mariusz Szczygieł zaserwował książkę o współczesnym narodzie czeskim, który podobnie jak każda inna nacja ma swoje blaski i cienie. Niezwykle fascynująca lektura.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-27
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

Wiele się dowiedziałam o Czechach z tej książki, wydawało mi się że coś tam wiem, ale to czego dowiedziałam się teraz zaskoczyło mnie, bardzo pozytywnie zresztą. Zaraz biegnę po Gotland.

Przeczytaj całą opinię
2016-09-21
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393

przeczytana w drodze do Pragi. idealny wstęp do poznania Czech

Przeczytaj całą opinię
2016-09-19
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/66393
z 22